ورود مجلس به پرونده مرگ ۲ دانش‌آموز زاهدانی

داود محمدی (عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی) با اشاره به حادثه آتش‌سوزی در یکی از مراکز آموزشی استان زاهدان و مرگ دو دانش‌آموز بر اثر آن گفت: این مساله امروز در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی مطرح و قرار شد که کمیسیون هر چه زودتر این مساله را بررسی کند تا مقصران آن شناسایی شوند، اما مشکلی که وجود دارد این است که وقتی این اتفاقات می‌افتد، بعد از مدتی به فراموشی سپرده می‌شود، پس باید به طور جدی به این مساله بپردازیم، زیرا نبود تجهیزات مساله مهمی در آموزش و پرورش است.

وی ادامه داد: چند سالی است که آموزش و پرورش در بحث تجهیزات و نوسازی به واسطه اعتبارات مشکل پیدا کرده است و این چیزی نیست که بتوان به راحتی گذاشت. شاید اگر ساخت و ساز یک مرکز یا حتی استادیوم رها شود، مشکلی پیش نیاید اما مدرسه چیزی نیست که بخواهیم آن را رها کنیم. بخصوص مدرسه‌ای که دایر است، باید به بحث تجهیزات آن به طور جدی پرداخته شود.

محمدی با بیان حائز اهمیت بودن بحث اعتبارات در اینگونه مسائل گفت: اعتبارات نوسازی و تجهیرات مدارس خیلی مهم است و از طرفی ما باید یک آسیب شناسی جدی در این زمینه داشته باشیم، زیرا در میان تمام مشکلاتی که مدارس دارند مساله تجهیزات و نوسازی از مشکلات دیگر واجب‎تر است. ما در هم مجلس باید این مساله را دنبال کنیم و مسئولان نیز در این زمینه باید پاسخگو باشند.

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: این که یک دانش‌آموز جانش را به این راحتی از دست می‌دهد، مساله ساده‌ای نیست و نباید به سادگی از آن گذاشت. وقتی چنین حوادثی در مدارس زیاد رخ می‌دهد، نباید خساست به خرج داد و باید زودتر مسائل اعتباری را حل کنیم.

جدیدترین آمار تلفات آتش‌سوزی مدرسه در زاهدان

فریبز راشدی رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی زاهدان درباره جدیدترین جزئیات آتش‌سوزی یک مدرسه در زاهدان اظهار داشت: متاسفانه در این حادثه 4 دانش‌آموز ‌دچار سوختگی با درصد بالا شدند.

وی با بیان اینکه متاسفانه تا این لحظه دو نفر از این دانش‌آموزان ‌که دچار سوختگی شدید شده بودند جان باخته‌اند، افزود: در حال حاضر ‌دو دانش‌آموز دیگر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری بوده ‌و مراقبت‌های درمانی آنها در حال پیگیری است.

راشدی با بیان اینکه کل مصدومان این حادثه آتش‌سوزی چهار نفر است، تصریح کرد: ‌دو دانش‌آموز ‌سوختگی بالای 90 درصد داشتند ‌که فوت کردند و دو نفر دیگر هم بر اثر این آتش‌سوزی، مشکل تنفسی پیدا کرده‌اند و در حدود 70 درصد سوختگی دارند.‌

همچنین علی مرادی مدیر روابط عمومی آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان نیز در گفت وگو با تسنیم گفت:‌ مریم نوکندی که پیش از این اعلام شده بود در این آتش سوزی فوت کرده است با تلاش پزشکان احیا شد.

بررسی ابعاد حادثه تروریستی چابهار در کمیسیون امنیت ملی

علی نجفی خوشرودی با اشاره به جلسه عصر امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، اظهارداشت: در این جلسه با حضور نمایندگان و مسئولان دستگاه های ذیربط چون وزارت کشور، وزارت اطلاعات، سپاه و نیروی انتظامی ابعاد حادثه تروریستی چابهار مورد بررسی قرار گرفت.

وی تصریح کرد: مسئولان ذیربط گزارشی از شرح این ماجرا و اقدامات به عمل آمده پس از این حادثه تروریستی ارائه کردند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت: همچنین نمایندگان مجلس هم در این جلسه نظرات خود را در این باره مطرح کردند و خواستار مقابله جدی با اقدامات تروریستی شدند.

خودروسازان منتظر تحقیق و تفحص باشند

بازار خودرو به دنبال افزایش قیمت در اکثر بازارهای ایران صعودی شد تا آنجا که در برخی موارد قیمت خودرو از کارخانه تا بازار اختلافی بیش از دو برابر را ثبت کرد. همین امر سبب شد تا خودروسازان به فکر اصلاح قیمت‌ها بیفتند و بخواهند تا از این آشفته بازار سهمی بیشتر نصیب خود کنند. آنجا بود که قیمت‌ها در شرکت‌های خودروسازی نیز افزایش پیدا کرد و پیش‌فروش‌های جور واجور با قیمت‌هایی که مشخص نبود در نهایت چقدر آب می‌خورد، آغاز شد.

پیش‌فروش خودروهای بی‌نام و نشان

حتی در مواردی مدل خودرو نیز مشخص نبود و تنها با پرداخت پیش‌پرداختی، نام متقاضی در لیست خریداران قرار می‌گرفت تا در ماه‌های بعد با توجه به تولید خودروسازان، خودروی مورد نظر تحویل شود.

کار به همین جا نیز ختم نشد و حتی یکی از خودروسازان به افرادی که خودروی مشخصی را پیش‌خرید کرده بودند اعلام کرد که به دلیل تحریم‌ها و نبود قطعات، امکان تحویل خودرو وجود ندارد و به جای آن می‌توانند از سایر محصولات این شرکت، خودروی دیگری را تحویل بگیرند.

همه این موارد دست به دست هم داد تا پای مجلس به تحقیق و تفحص از خودروسازان باز شود و به گفته یک نماینده مجلس، اولین جلسه آن ظهر امروز برگزار شود.
 

مجلس مرجع قیمت‌گذاری نیست

سعید باستانی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با ایرناپلاس با بیان اینکه اولین جلسه تحقیق و تفحص از خودروسازان امروز برگزار می‌شود، گفت: درباره وضعیت خودروسازان وارد می‌شویم تا موارد مطرح شده را موشکافانه‌تر بررسی کنیم، زیرا اطلاعاتی که داریم شامل شنیده‌هاست و از داخل این شرکت‌ها اطلاعی در دست نیست.

وی ادامه داد: مجلس مرجع قیمت‌گذاری خودرو نیست و مرجع آن شورای رقابت و سازمان حمایت از مصرف‌کننده و تولیدکننده است، اما مجلس به لحاظ نظارتی وارد می‌شود.

باستانی با اشاره به اینکه که در این زمینه نظرات موافق و مخالفی در مجلس وجود دارد، افزود: عمده اعضای کمیسیون نظرشان بر این است که قیمت‌گذاری واقعی خودرو باید بعد از کسر سربارهای خودروسازی‌ها انجام شود.

وی تأکید کرد: در واقع خودروسازی‌ها ابتدا باید کارشان را جمع کرده و شرکت‌های زیان‌ده و نیروهای مازاد خود را تعیین تکلیف کنند تا زیان انباشته کاهش یابد.
 

64231

آپارتمان‌های نقلی با نرخ‌های میلیاردی در شمال تهران


Nastooh Saba Newsroomطراحی و تولید: نستوه

پاس‌کاری دلیل گرانی مرغ/ رئیس اتحادیه: مرغداران گوش مردم را بریدند!

مهدی یوسف خانی  تاکید کرد: اینک با همکاری متولیان در حال تلاش هستیم تا ببینیم چطور می توان قیمت را کاهش داد.

وی از جمله علت های افزایش بیش از اندازه قیمت مرغ در بازار را کاهش تولید و عرضه در بازار اعلام کرد و گفت: کاهش تولید ناشی از گرانی جوجه، ذرت، کنجاله سویا و تخم مرغ مادر بوده است.

رئیس اتحادیه پرنده و ماهی تهران مدعی است که افزایش قیمت مرغ در بازار به سقف رسیده و با شرایط کنونی دیگر امکان افزایش قیمت مرغ در بازار بیش از میزان کنونی وجود ندارد.

یوسف خانی در عین حال قیمت منطقی مرغ زنده در بازار را هفت هزار و 500 تومان و مرغی که در اختیار مردم قرار می گیرد را 11 هزار و 800 تومان اعلام کرد.

به گفته رئیس اتحادیه پرنده و ماهی تهران، افزایش قیمت مرغ بیش از مبلغ اعلام شده باعث اجحاف در حق مردم می شود.

یوسف خانی اظهارامیدواری کرد که با اقدامات در دستور کار زمینه کاهش قیمت مرغ در بازار فراهم آید.

وی در پایان با اشاره به قیمت تخم مرغ در بازار گفت: قیمت تخم مرغ در بازار برخلاف نرخ مرغ کاهش یافته و اکنون با قیمت هر شانه 20 هزا تومان در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد.

حمید ورناصری مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام نیز امروز در گفت وگو با برخی رسانه ها اعلام کرد که قیمت کنونی مرغ در بازار ملاک قیمت گذاری در بازار نیست.

وی علت افزایش قیمت مرغ طی یک هفته گذشته را در نتیجه ناهماهنگی بین منحنی های عرضه و تقاضا اعلام کرده بود.

64231

معلوم نیست چه زمانی استفاده از کارت سوخت اجباری می‌شود!

زیبا اسماعیلی با تاکید بر این که مالکان خودروهای فاقد کارت سوخت، فقط تا یکم دی‌ماه برای ثبت‌نام فرصت دارند، اظهار داشت: این مهلت قابل تمدید نیست، بنابراین مالکان خودرو از فرصت فراهم شده استفاده کنند.

وی با بیان این‌که امکان ویرایش اطلاعات ثبت‌نام کارت سوخت در سامانه‌های اعلام شده، فراهم است و متوقف نمی‌شود، یادآور شد: تاکنون ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر برای کارت سوخت‌المثنی ثبت‌نام کرده‎اند که از این تعداد، ۳۰۰ هزار نفر از طریق مراجعه حضوری به دفاتر پلیس ۱۰+ و ۲ میلیون نفر نیز به صورت غیرحضوری و از طریق سامانه‎های اینترنتی و تلفن همراه بوده است. 

سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی نسبت به واگذاری کارت سوخت هشدار داد و گفت: مسئولیت واگذاری کارت سوخت به افراد دیگر و سوءاستفاده از آن، با مالکان خودروست و کارت‌های سوخت واگذار شده، شناسایی و ابطال خواهد شد.

اسماعیلی تصریح کرد: در صورتی که فردی خودرو خریده باشد، اما کارت سوخت به نام مالک قبلی است، نیازی به ثبت‌نام دوباره ندارد و همچنان می‌تواند از آن استفاده کند. زیرا صدور کارت سوخت بر اساس شماره کد شناسایی ۱۷ رقمی (VIN) خودرو است، نه اطلاعات شناسنامه‌ای مالک یا شماره پلاک.

چرا نماینده سراوان در گمرک شروع به فحاشی کرد؟

یک منبع در گمرک جمهوری اسلامی ایران  در واکنش به  برخورد نماینده مردم سراوان با مامور حراست ساختمان شماره ۲ گمرک تهران، با بیان اینکه موضوع پارک خودروی شخصی نماینده سرآغاز مشاجره لفظی بوده است، گفت: نماینده مجلس بدون هماهنگی، با خودروی لوکس خود (لکسوس) وارد محوطه پارکینگ شده و  قصد پارک خودروی خود را داشته است.

این مسئول تاکید کرد: مامور حراست  بنابر وظایف ماموریتی خود مانع از پارک خودرو نماینده شده است.

به گفته او اظهار نظر نماینده سراوان در تشریح علت این مشاجره مبنی بر تاخیر صورت گرفته در جلسه از پیش تعیین شده با رئیس کل گمرک، تایید نشده و این موضوع در دست بررسی است. وی با تکذیب ادعای این نماینده مبنی بر توهین صورت گرفته از جانب مامور گمرک به اهل سنت گفت: کارمند مذکور، خود اهل تسنن بوده و به هیچ عنوان  به ادیان و مذاهب اهانتی نکرده است، طبق بررسی های صورت گرفته این کارمند در طول فعالیتش هیچگونه درگیری و نزاعی  با ارباب رجوعی  نداشته است.

این منبع با بیان اینکه فحاشی در هر شرایط و مقامی ناپسندیده و غیر اصول اخلاقی است گفت: با دستور شخص وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل گمرک، فیلم کامل در دست بررسی  قرار گرفته و به زودی تصمیم گیری و برخورد لازم در این موضوع  صورت خواهد گرفت.

روز گذشته محمد واسط درازهی نماینده سراوان در مجلس شورای اسلامی حین ورود به ساختمان شماره 2 گمرک ، با بحث و جدل و فحاشی به مامور گمرک قصد ورود بدون هماهنگی به این نهاد را داشته است که با برخورد مامور حراست رو به رو شده است.

وی پس از انتشار این فیلم در فضای مجازی، مجددا ویدئویی را در صفحه اینستاگرام خود بارگذاری کرده و می گوید: این فیلم با برش و دستکاری همراه بوده و انتشار آن نیز غرض ورزانه بوده است و قصد توهین به لباس،مذهب و حتی اعتقادات مختلف را داشته است.

64231