کی‌روش چرا نمی‌تواند سکوت کند؟ چرا می‌جنگد؟!


Nastooh Saba Newsroomطراحی و تولید: نستوه

استانی شدن انتخابات و نقش احزاب

استانی شدن انتخابات مجلس به هر صورت موجب می شود احزاب نقش و جایگاه های بهتری پیدا کنند و یکی از مشکلات ما در دوره های گذشته این بود که احزاب ما با پشتوانه مردمی و اعتبار ملی نبودند. به هر صورت نمایندگان وقتی بیرون مجلس هستند یک نگاهی دارند اما وقتی به مجلس می آیند نگاه دیگری پیدا می کنند. آنها باید پشتوانه تحلیلی سیاسی از کشور و منافع ملی داشته باشند که ندارند، بر همین اساس کمتر دارای دیدگاه آینده نگرانه و جامع اقتصادی هستند.

وقتی نماینده برآمده از حزب باشد، حزب به عنوان پشتوانه می تواند نماینده را کمک کند. این از مشکلاتی بود که تاکنون داشتیم بنابراین احزاب باید در کشور نهادینه شوند و مردم بدانند به چه کسی رأی می دهند و با چه دیدگاهی؟

احزاب هر کدام اساسنامه و مرامنامه و اصول مورد قبول خود را مطرح می کنند. وقتی افرادی که مورد حمایت هر حزبی باشند وارد مجلس می شوند، آن حزب باید پاسخگوی عملکرد، رفتار و کارهای نماینده باشد و پشتش را خالی نکند. از طرفی مردم به حزب رأی دادند تا آخر پای کار باشد، اگر نبود، می تواند عملکردش از طرف افکارعمومی مورد نقد قرار بگیرد.

در استانی شدن انتخابات مسائل منطقه ای جایش را به مسائل کلان و ملی می دهد. بیشتر نمایندگان بحث ها را در جهت منافع ملی مطرح می کنند. همچنین نمایندگان از کارهای دست و پاگیر منطقه ای رها می شوند و این امور به شوراهای محلی واگذار می شود. در مجموع اگر برگزاری استانی انتخابات مجلس تصویب شود، محاسنش بر معایبش می چربد.

البته برخی منتقدان می گویند «استانی شدن انتخابات مجلس، تحزب را تقویت نمی کند بلکه نمونه حوزه انتخابیه تهران را در کشور تکثیر می کند، کافی است نمایندگان از گیت مجلس رد شوند احتمال دارد بلافاصله گرایش دیگری پیدا کنند»، در پاسخ به آنها می گویم این لیست ها مثل لیست امید حزبی نبودند بلکه براساس مصالحی گروه ها دور هم جمع شدند. بعد هم که وارد پارلمان می شوند متشتت عمل می کنند.

اگر در کشور ۱۰-۱۵ حزب شناسنامه دار شناخته شده باشند، طبعا می توانند کاندیداهایی را معرفی کنند و فردا نیز پاسخگوی اعمال و رفتار نمایندگان مورد حمایت شان باشند ولی امروز چنین نیست، بر همین اساس کسانی که روزی طرفدار دولت بودند، امروز یکی یکی خط خودشان را از دولت جدا می کنند. در واقع درصدد توجیه بر می آیند که چرا زمانی از آقای روحانی حمایت کردند و امروز منتقدش شدیم. این نوع رفتارها برای فرار از مسئولیت پاسخگویی است.

*فعال سیاسی اصولگرا

۲۹۲۱۴

آقای تبریزی! نقد فیلم، دیوار سفارتخانه نیست که بتوان از آن بالا رفت

محض یادآوری به ایشان عرض می‌کنم که به جای توسل‌های رقت‌بار به تمهیدهای مظلوم‌نمایانه‌ای که دیگر برای نسل کنونی هم رنگی از حنا ندارند، چه رسد به نسل‌های بعدی؛ قدری شکیبایی پیشه کنند و این نکته بدیهی را دریابند که حوزه نقد و تحلیل فیلم، وارسته از ابتذال سیاسی و توهم توطئه‌ای است که ذهن ایشان را انباشته است.

نقد فیلم، دیوار سفارتخانه نیست که بتوان از آن بالا رفت و تسخیرش کرد و شعارهای مد روز علیه‌ش سرداد. نقد فیلم، بسته به میزان آگاهی و بینش و دانش منتقد، ابراز می‌شود و همان طور که فیلمساز با فیلمش، خود و اثرش را در معرض قضاوت مخاطب می‌گذارد، منتقد هم با نقدش چنین می‌کند. مخاطب، فیلم ایشان را دیده است و مجموعه‌ای از نقدهای مثبت یا منفی را هم می‌خواند و بسته به ذائقه و پسندش، جمع‌بندی خود را انجام می‌دهد. این که ایشان در واکنش به صحبت‌هایی چند دقیقه‌ای در برنامه‌ای در نیمه شب، چنین برآشفته شده‌اند که روضه کربلا برای مظلومیت خود می‌خوانند، می‌توانند به شماره در آستانه انتشار ماهنامه سینمایی فیلم (البته اگر این نشریه از نظر ایشان «میلی» نباشد) مراجعه کنند و مفصل آن چند دقیقه صحبت را که مکتوب کرده‌ام بخوانند. 

آنجا هم نوشته‌ام که ایراد فیلم ایشان سه محور است: نخست آن‌که روایت و پیرنگ و شخصیت و موقعیت و ریتم، تناسبی با بایسته‌های سینمایی ندارد؛ دوم آن‌که تمهیدات کمدی فیلم ایشان، قالب تک‌بعدی و مستعمل و روزنامه‌ای دارد؛ و سوم آن‌که اصولا فیلم ایشان، نشانی غلط سیاسی درباره گروه فشار می‌دهد و با نادیده گرفتن وابستگی این گروه‌ها به جریان‌های جاری در کانون‌های نهان و نهادهای در سایه حوزه قدرت، عملا دارد در تطهیرشان می‌کوشد.

آقای تبریزی! منتقدان کارمند سازمانی تشکیلات و یا نوکر شخصی جنابعالی نیستند که وابستگی یا استقلال‌شان در نسبت با این که در خوشامد یا بدآمد از فیلم‌تان اظهار نظر می‌کنند تعریف شود. نه آن زمان که در تعریف از مارمولک و لیلی با من است و فرش باد و نیمه اول طبقه حساس و نیمه اول امکان مینا نوشتم و نه آن زمان که نقد منفی برای طعم شیرین خیال و همیشه پای یک زن در میان است و همین مارموز نگاشتم، خوشامد و بدآمد کسی برایم اهمیت داشت.

فیلم خوب بسازید، تعریف می‌کنیم، فیلم بد بسازید، نه. این نکته بدیهی را به خاطر مبارک بسپارید و ابتذال در فیلم اخیرتان را، جلوه عینی در کلام و قلم‌تان ندهید و از خود شمایلی در حد همان کاراکتر بی‌هویت فیلم‌تان نسازید. لااقل به شعار باسمه‌ای فیلم اخیرتان پایبند باشید و عینک سیاست را از چشم بردارید. فیلمساز فیلمش را می‌سازد و منتقد هم نظرش را مثبت یا منفی می‌دهد. حد خودتان را بدانید و با سپر قرار دادن  متلک‌گویی به صدا و سیمایی که همه‌مان نقاط ضعف فراوانش را می‌دانیم و بسی بیش از شما درباره‌اش گفته‌ایم و نوشته‌ایم و باز هم  ادامه خواهیم داد، ضعف‌های فراوان فیلم‌تان را فرافکنانه توجیه نکنید.

انکار نمی کنم وادادگی برخی از خود ما منتقدان در برابر زرق و برق‌های سینما، حد گستاخی برخی سینماگران را در توقع داشتن نسبت به این که همگان از آثارشان تمجید کنند این چنین بالا برده است. هشداری که در شب جشن منتقدان امسال روی جایگاه دادم و متأسفانه برخی همکاران را به اخم و ترشرویی واداشت، جلوه‌اش همین بزنگاه ها مشخص می شود که چطور فیلمسازی حد خود را نمی‌داند و گستاخانه به دلیل برشماری چند دقیقه‌ای ضعف‌های فیلمش، منتقدان مستقلی را که شهرت و اعتبار و ماندگاری‌شان را اتفاقا نه با نقدفروشی که با مناعت به دست آورده‌اند، با استناد به عبارت‌های مبتذل و مستعملی همچون طمع گرفتن حق‌التحریر به زعم خود می‌خواهد تحقیر کند. دوستان و همکاران گرامی! این دستپخت برخی از خود ما بابت این همه انفعال در برابر ابتذال است. تحویل بگیرید!

برخی از مدارس همدان فردا تعطیل است

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از همدان ؛ اداره کل آموزش و پرورش استان همدان اعلام کرد: به علت برودت هوا و لغزندگی سطح معابر عمومی مراکز پیش دبستانی و مدارس ابتدایی در نواحی 1و 2 همدان، بهار و لالجین، کبودراهنگ و گل‌تپه، فامنین و قهاوند، رزن،قروه درجزین، سردرود و اسدآباد در نوبت صبح روز یکشنبه 30 دیماه تعطیل اعلام می گردند.

۴۶

زیر بمباران هم می توان برای معشوق رخت نو پوشید

روزنامه شرق در نقدی درباره فیلم «بمب؛ یک عاشقانه» نوشت:

اولین ساخته پیمان معادی «برف روی کاج‌ها» به لحاظ ساختار و موضوع تجربه موفقی در عرصه فیلم‌سازی سینمای ایران به حساب می‌آید. معادی در «برف روی کاج‌ها» سردی روابط یک زوج را به تصویر کشید و به خیانت از جنبه دیگر پرداخت. پیمان معادی در دومین فیلم خود «بمب، یک عاشقانه» باز هم روابط انسانی را نشانه می‌گیرد و در فضا و اتمسفری وسیع‌تر به آن می‌پردازد.

عشق روایت جذابی است که در خلال ویرانی و بمباران، عاشقانه بمب را می‌سازد. اولین پارادوکسی که در دومین ساخته معادی جلب‌توجه می‌کند، عنوان فیلم است. در روایت دو قصه را به صورت موازی و مرتبط با هم پیش می‌برد؛ یکی فروپاشی زندگی یک زوج در طبقه سوم آپارتمان و دیگری پاگرفتن عشقی خالص و کودکانه در زیرزمینی که برای زمان بمباران پناهگاهی است.

این پارادوکس ادامه دارد تا جایی که به کم‌رنگ‌شدن عشق کودکانه و جان‌گرفتن عشق دوباره زوج قصه می‌رسد. برگ برنده «بمب، یک عاشقانه» جایی است که معادی توانسته در مقابل داستان کم‌رمق زندگی یک زوج جوان و فروپاشی تدریجی آن، نگاه‌های عاشقانه یک پسرک را قرار دهد، در مقابل سکوت بین آن زوج، صداهای مهیب انفجار را به گوش برساند، در مقابل واقعیت ملموس و تلخ جنگ، دیالوگی از زبان شخصیت فیلم بیان کند که جدی‌بودن واقعه جنگ را به چالش می‌کشاند؛ آنجا که در پناهگاه پسرک بیمار از پدرش می‌پرسد: «این یه بازیه؟» و پدر جواب می‌دهد: «آره یه بازی جدیده».

وجه تراژیک انفجار و ویرانی خانه‌ای را در کنار وجه کمیک وضعیت مدرسه و سروکله‌زدن با پسربچه‌ها و سخنرانی‌های پرشور و طنزگونه مدیر مدرسه قرار می‌دهد و با این عوامل ضدونقیض ترکیب بجا و درهم‌تنیده و یکدستی می‌سازد که به وقتش مخاطب را می‌خنداند و در جای خود او را به تفکر وامی‌دارد و در لحظه‌لحظه فیلم او را با خود همراه می‌کند. در انتها با پایانی معلق میان درست و غلط که نه تلخ است، نه شیرین، نه مرد محق است و نه زن، داستانش را پایان می‌دهد.

معادی با هوشمندی کامل در جای‌جای فیلم تلخی بمباران را با عشق تلطیف می‌کند. به عشقی اشاره می‌کند که لابه‌لای ترس و وحشت و مرگ شکل می‌گیرد. او جنگ و بمباران را دست‌مایه‌ای قرار داده تا به یک نکته کلیدی برسد، آنجا که میترا (لیلا حاتمی) به همسرش ایرج، با بازی پیمان معادی، از عدم اطمینان برای زنده‌بودنشان در دقایقی دیگر حرف می‌زند.

معادی از سکوتی که از ابتدای فیلم فضای خانه این زوج را فراگرفته تعلیقی عاشقانه می‌سازد و هزاران ناگفته را بیان می‌کند تا جایی که آن‌ها تصمیم به شکستن این سکوت می‌گیرند. در آن لحظه با حضور دزد در خانه فضا را عوض می‌کند و فضای خانه با خنده‌های میترا و زندانی‌کردن دزد در اتاق و تماس با کلانتری به توصیه ایرج، دیالوگ‌ها و فضای خانه رنگ دیگری به خود می‌گیرند.

«بمب؛ یک عاشقانه» می‌تواند هر مخاطبی را درگیر خود کند. سازنده نگاهی موشکافانه و کنایه‌آمیز به سیستم آموزشی دهه ۶۰ دارد. برخورد معلمان با دانش‌آموزان برای نسلی که آن زمان محصل بوده اند ملموس است و با یادآوری خاطرات، خنده بر لبانشان می‌نشیند. آژیرخطرها، همنشینی‌های شبانه در پناهگاه‌های محله، چسب‌زدن به شیشه‌ها برای نسلی که در تب‌وتاب آن دوران حضور داشته اند وجه نوستالژیک خاصی به همراه دارد.

برای نسل جدیدی که از آن دوران فقط شنیده‌هایی دارند بخشی از تاریخ این شهر به تصویر کشیده می‌شود. غیر از بازسازی تهران در سال‌های آخر جنگ و طراحی کوچه و خیابان و فضای خانه‌ها، از المان‌های کوچکی مانند سوختن پوست پرتقال روی بخاری، توپ پلاستیکی، تیله‌های رنگی یا ساختن سایه‌های متحرک با دست در زمان خاموشی، نمی‌گذرد تا به حس نوستالژیک قوام بیشتری ببخشد و به خلق فضا و حال‌وهوای آن زمان کمک بیشتری کند.

«بمب؛ یک عاشقانه» زیاده‌گویی نمی‌کند. در بسیاری از سکانس‌ها موسیقی را به عنصر دراماتیک تبدیل می‌کند تا حس‌وحال شاعرانه به فضا بدهد (در لحظه نگاه پسر به دختر در پناهگاه و تبلور عشق در او و همچنین سردی رابطه زوجی که هرکدام به تنهایی در گوشه خانه خود مشغول مطالعه هستند، صرفا موسیقی است که به حس موجود در فضا معنا می‌دهد). جایی که سکوت شکسته می‌شود، نوع عاشقانه اثر متفاوت می‌شود.

مونولوگی که سعید در نامه‌ای برای معشوقه‌اش می‌نویسد اوج عاشقانه قصه است. نامه‌ای که ایرج را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد و نوع نگاهش را تغییر. معادی از این نوع نامه‌نویسی گریزی به عشق‌های آن دوران می‌زند که روی کاغذ شروع می‌شد و گاهی روی همان کاغذ نیز به پایان می‌رسید. «بمب؛ یک عاشقانه» روایت انسان‌هایی است که در روزمرگی غرق شده و فرصت عاشق‌شدن نداشته‌اند؛ انسان‌هایی که در دام موقعیت زمان و مکان افتاده اند و به دلخواه خود زندگی نکرده‌اند. «بمب…» یک اثر خلاقانه است که صرفا حکایت روزهای جنگ و دهه ۶۰ نیست.

فیلم کنایه‌ای است به زندگی‌های امروزی. وقتی دقیق به جهان‌بینی و نگاه یک کودک به مقوله زندگی نگاه کنیم، حتی زیر بمباران که صرفا بوی مرگ می‌دهد، مانند سعید قصه بمب، می‌توان پناهگاهی یافت برای عاشقی و عاشق شد، عاشقانه زندگی کرد، برای معشوق رخت نو پوشید و حتی عاشق لحظه‌های تلخ جنگ شد و از دشمن تشکر کرد!

پرسپولیس و ماشین‌سازی؛این بار دوستانه در تهران

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ اردو پرسپولیسی ها در قطر به پایان رسید و شاگردان برانکو که حالا به تهران بازگشته اند از فردا تمرینات خودشان را نه در ورزشگاه شهید کاظمی که در مجموعه نفت تهرانسر دنبال خواهند کرد.شاگردان برانکو که روز گذشته یک بازی تدارکاتی در قطر برگزار کردند در  یکی دیگر از دیدرهای تدارکاتی خودشان پیش از شروع نیم فصل دوم، روز پنجشنبه در مجموعه نفت تهرانسر،به مصاف ماشین سازی تبریز خواهند رفت.

251255

مشخصات فنی سیتروئن سی‌۳ ۱.۶ توربو فول

سیتروئن سی 3 – citroen c3 اولین محصول مشترک سایپا و سیتروئن است.  این خودرو در خط تولید سایپا-سیتروئن واقع در شهر کاشان به تولید می رسد. در تابستان سال 97 2000 دستگاه از این خودرو به بازار عرضه شد و در ادامه در صورت ادامه همکاری ها تیراژ تولید آن توسط سایپا افزایش نیز خواهد یافت. سیتروئن سی3 در دو تیپ نیمه فول و فول به بازار وارد شد که تفاوت این دو تیپ، تنها در آپشن گرمکن صندلی های جلو است.

برگزاری مراسم ترحیم حسین محب‌اهری با گلایه از به رسمیت نشناختن حقوق بازیگران

مراسم ترحیم زنده‌یاد حسین محب‌اهری عصر شنبه ٢٩ دی‌ماه با حضور جمعی از هنرمندان و علاقه‌مندان این بازیگر در مسجد نور تهران برگزار شد.

از جمله هنرمندان و مدیران حاضر در این مراسم می‌توان به سیدعباس صالحی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، سیدمجتبی حسینی (معاون هنری)، شهرام کرمی (مدیرکل اداره هنرهای نمایشی)، شهرام گیل‌آبادی (مدیر خانه تئاتر)، فرحناز منافی‌ظاهر (همسر پیشین حسین محب‌اهری)، سپند امیرسلیمانی، ساقی زینتی، مریم کاظمی، شهره سلطانی، ایرج راد، سعید داخ، فخرالدین صدیق شریف، اصغر همت، اتابک نادری، گلچهره سجادیه، آناهیتا همتی، محمدرضا شهیدی‌فر، بهزاد فراهانی، مجید قناد، حمید شاه‌آبادی (معاون سازمان صداوسیما)، کیانوش عیاری، فریبا کوثری، علی دهکردی، آزیتا حاجیان، مهدی شفیعی، نادر برهانی مرند (دبیر جشنواره تئاتر فجر)، مجید رجبی معمار (مدیرعامل خانه هنرمندان ایران)، محمد شیری، رابعه اسکویی و گلاب آدینه اشاره کرد.

اصغر همت در بخشی از این مراسم پیام تسلیت علی لاریجانی (رئیس مجلس شورای اسلامی) و سیدمحمود واعظی (رئیس دفتر رییس‌جمهور) را قرائت کرد.

او پیش از خواندن پیام رئیس صداوسیما هم به پیام‌های تسلیتی از دو قوه اشاره کرد و گفت: جالب است که از قوه قضائیه پیامی نبود.

سپس شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی ضمن عرض تسلیت گفت: حسین محب‌اهری در طول پنج دهه فعالیت هنری خود، رفتاری نیک و انسانی داشت که خاطرات خوبی از رفتار نیک او در خاطره‌هاست. نکته بعدی درباره حسین محب اهری هنر اوست که با سبک و شیوه خودش به یادگار گذاشته است و در آخر هم باید به زندگی پر امید او در ستیز با مرگ اشاره کنم.

او در پایان گفت: طعم مرگ را همه ما خواهیم چشید. امیدوارم همه ما سعادت زندگی پرتقوا و پرامید مانند حسین محب اهری را داشته باشیم و روح او شاد باشد.

حمید شاه‌آبادی معاون صدای سازمان صداوسیما نیز در ادامه این مراسم گفت: بدرقه مردم و هنرمندان و حضورشان در مراسم ترحیم امروز با شیوه زندگی حسین محب اهری تناسب دارد. او منبع انرژی بود.

او با اشاره به انگیزه بالای این هنرمند در برنامه رادیویی «صبح جمعه»، گفت: حسین محب اهری احساس مسئولیت داشت و با بیماری کنار آمد و بیماری نتوانست او را از انجام کارهایش بازدارد.

بهزاد فراهانی نیز در بخشی از این مراسم سخنرانی کرد و گفت: واقعیت و حقیقت را برمی‌تابیم. من از دوستانی که پیام تسلیت آنها را اصغر همت خواند تشکر می‌کنم اما خواهش می‌کنم آن‌ها برای هنرمندی که پنج دهه فعالیت کرد، کار لازم را انجام دهند. من سال‌ها در همسایگی او زندگی می‌کردم و هیچ وقت ندیدم و نشنیدم که حسین، چشمی به دولتمردان این ملک داشته باشد. دست نیاز او هیچ گاه به سوی کسی دراز نشد و کارهایی را انتخاب کرده که کنار مردم باشد.

این بازیگر با اشاره به بیماری محب‌اهری ادامه داد: او می‌دانست زیاد مهمان این روزگار نیست اما با شکوه نقش‌آفرینی می‌کرد. متاسفم که به‌ حق و حقوق صنفی خود نرسید. آرزو می‌کنم هیچ کدام از بازیگران دچار این بیماری نشوند. ما در این سال‌ها زیاد به سوگ نشستیم اما امیدوارم به جای پیام تسلیت از بالا به پایین، حق و حقوق و شغل ما را به رسمیت بشناسند.

اسد محب‌اهری نیز با تشکر از کسانی که در ارتباط با بیماری پدرش و پس از درگذشت او، خانواده‌اش را همراهی کرده بودند، از فقدان پدرش احساس تاسف و ناراحتی کرد.

در این مراسم اعلام شد، مراسم هفتم این مرحوم در مسجد بلال صدا و سیما روز سه‌شنبه دوم بهمن از ساعت ١۴ برگزار می‌شود.

۵۷۲۴۳

عضو مجلس خبرگان رهبری: حلال در صنعت نانو و تجزیه خون بررسی شود

آیت الله احمد مبلغی  روز شنبه در نشست مشترک با قائم مقام و برخی از مسئولین سازمان استاندار کشور خاطرنشان کرد: در این صورت است که به ارتقای سطح اطمینان، سلامت، پیشرفت و پاکی و پاکیزگی جامعه خدمتی بزرگ را تقدیم داشته‌ایم.

وی ادامه داد: برخی افزودنی ها مشکل عدم حلیت شرعی و آسیب‌رسانی به جسم را دارند.

وی گفت: به دلیل شاخص بودن ‘گسترش استاندارد’ نسبت به پیشرفت و ارتقاءیافتگی کشور، و نیز شاخص بودن ‘گسترش دامنه حلال’ نسبت به پاک بودن کالا و خدمات در کشور، لازم است دامنه و سطح دو مقوله استاندارد و حلال را در کشور بر اساس ابعاد علمی، فقهی، حقوقی و تقنینی، گسترش و عمق ببخشیم.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی با ذکر این نکته که حلال دارای دامنه و عرضی وسیع است، گفت: خوراک، پوشاک، آرایش، خدمات و گردشگری پنج حوزه کلان حلال را تشکیل می دهند.

وی افزود: در ارتباط با کالای خوراکی باید حلال را در دو زمینه پی گرفت، یکی ماده اصلی دریک کالای خوراکی که باید حلال باشد و دیگری افزودنیها به ماده اصلی در کالای خوراکی که آن نیز باید حلال باشد.

مبلغی با اشاره به اینکه افزودنی ها در یک کالای خوراکی با یکی از اهداف ایجاد رنگ خاص، طعم خاص، بوی خاص و انسجام دادن به ماده اصلی خوراک و یا نگه داشتن آن انجام می گیرد، گفت: در بسیاری از مواقع وقتی سخن از حلال به میان می آید صرفاً ذهن ها معطوف به ماده اصلی و حلال بودن آن می شود در حالی که در موارد بسیار این افزودنی ها هستند که مشکل عدم حلیت دارند و کالای خوراکی را غیر حلال می کنند.

2929

«احمدی‌نژاد» می‌خواهد یک سلبریتی‌ باشد؟

محمدحسین نجاتی: ۸ سال تجربه ریاست جمهوری و حالا حدود ۱۲ سال در معرض توجه رسانه‌ها بودن، از محمود احمدی‌نژاد یک شخصیت آشنا به فعالیت‌های رسانه‌ای ساخته است.
او امروز در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام حاضر شد و باز با ژست‌های خاص خود در معرض دوربین عکاسان خبری قرار است و همین باعث شد امروز عکس‌های زیادی از او در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شود.
امروز در شبکه‌های اجتماعی ترند داغی وجود نداشت و بیشتر پست‌های پربازدید و پر بحث ته‌مانده‌های بحث‌های پنجشنبه و جمعه بود. ترجمه غلط صحبت‌های کی‌روش و واکنش جواد خیابانی مجری و گزارشگر فوتبال در اینستاگرام بیشتر دیده شد و در توییتر باز بحث‌هایی از دیوارنگاره‌های میدان ولیعصر به چشم می‌خورد.
فضای تلگرام هم متاثر یک فیلم تلخ از تبریز بود. فیلمی که در آن گروهی از جوانان به بهانه پرتاب برف دو شهروند زن را مورد آزار قرار دادند.

توییتر: احمدی‌نژاد می‌خواهد یک سلبریتی‌ باشد؟

محمود احمدی‌نژاد یکی از معدود مسئولانی است که تولید محتواهایی مخصوص توییتر دارد. پیام‌های انگلیسی زبان او و معرفی خود به سبک و سیاق توییتری‌ها در این شبکه اجتماعی، دقیقا آن چیزی است که نشان می‌دهد او به دنبال ترمیم چهره خود در شبکه‌های اجتماعی است. او در محتواهایی که از خود در این شبکه اجتماعی انتشار می‌دهد، به زبان شبکه‌های اجتماعی نزدیک می‌شود و می‌توان به جرات گفت او در سبک و سیاق سلبریتی ساختن از خود در شبکه‌های اجتماعی است، حتی اگر خیلی در این تقسیم بندی جا نگیرد. حالا عکس‌های او در جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام از جمله تصاویری بود که مورد توجه کاربران قرار گرفت.

او در همه تصاویر چهره خندانی دارد و انگشت‌های خود را به نشانه پیروزی نشان می‌دهد و واکنش‌ها نیز به تصاویر او متفاوت است. یکی از کاربران در این‌باره نوشته:« تصاویر او را فراموش نمی‌کنیم تا بار دیگر در چاه عمیق دورویی سقوط نکنیم» یکی دیگر از کاربران شبکه اجتماعی توییتر با نام امید بی نوشته :« این آدم خیلی روحیه بالایی داره، انصافا توان میخاد این همه فعال بودن و پیگیر بودن»


دیگر مساله‌ای که در توییتر طی یکی دو روز اخیر محل بحث بوده، مربوط به دیوارنگاره‌ جنجالی میدان ولیعصر است که پیش از این بارها سوژه بحث بوده. آخرین بار انتشار تصویری از مردم ایران و حمایت از بازیکنان تیم ملی فوتبال در مسابقات جام جهانی سوژه بحث‌ها در توییتر شد و انتقاد عمده کاربران این بود که چرا در این طراحی‌ها هیچ زنی حضور ندارد؟
حالا دوباره این انتقاد درباره دیوارنگاره‌ میدان ولعیصر مطرح شده. در این زمینه حجت نظری عضو شورای شهر تهران نوشت:« این اولین بار نیست که #دیوارنگاره_میدان_ولیعصر حاشیه‌ساز می‌شود. از جام‌جهانی فوتبال گرفته تا دانش و توان فضایی کشور، گویی #زنان جای عده‌ای را تنگ کرده‌اند. سازمان زیباسازی قول داده به عنوان متولی تبلیغات و منظر شهری به موضوع ورود کرده و از اکران طرح‌های ضدزن جلوگیری کند.» ماجرا از این قرار است که دیوارنگاره از توان فضایی ایران طراحی شده و در میان افراد حاضر در تصویر هیچ زنی در میان افراد فعال حضور ندارند و فقط دو زن تماشاگر فعالان حاضر در عکس هستند. برخی کاربران هم نظرات متفاوتی داشتند و یکی از کاربران توییتر به نام مهرداد نوشت: حقوق #زنان فقط اونجاش که اعضای #شورای_شهر_تهران و #سلبریتی ها از نبودن خانم میان شهدای بزرگوار در #دیوارنگاره میدان ولیعصر(عج)، یقه میدرند؛ اما برای دستگیری بی دلیل #مرضیه_هاشمی اجالتا روزه ی سکوت گرفتند.»

اینستاگرام: ته‌مانده‌های دعواهای کی‌روشی

اظهارنظری از کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی فوتبال ایران، آن‌هم در روزهایی که تیم ملی ایران بازی‌های سخت و سرنوشت‌سازی را در پیش‌رو دارد، تقریبا بخش زیادی از فضای اینستاگرام را طی دو روز اخیر اشغال کرده است. ماجرا از این قرار بود که کی‌روش در حاشیه یکی از مصاحبه‌هایش با خبرنگاران عنوان کرده بود که در برخی هزینه‌ها دچار مشکل هستیم و این اظهارنظرها با مشکلات مالی مردم ایران تحلیل شد. بعد از آن خبرنگاران ورزشی عنوان کردند صحبت‌های کی‌روش درست ترجمه نشده. اما آنچه که بیش از همه به این ماجرا دامن زد، واکنش‌های جواد خیابانی به صحبت‌های کی‌روش بود که خیلی‌ها این واکنش را احساسی و عجولانه خواندند.

در همین بیش کارلوس کی‌روش نیز در پیامی اینستاگرامی نوشت: « این بسیار ناراحت کننده است که برخی از منابع همچنان با پافشاری در تلاش هستند که اذهان عمومی ایرانیان را گمراه کرده، با گذاشتن حرفهایی در دهان من و نسبت دادن کارهایی به بنده که هیچ گاه انجام نداده ام.  این تلاشی مستقیم برای لطمه زدن به وجهه و اعتبار بنده در مقابل هواداران فوتبال ایران است. همان گونه که شما متوجه هستید من تنها میتوانم مسئولیت کامل را برای صحبت ها و اقدامات خودم پذیرا باشم. بعد از گذشت هشت سال در ایران، اخلاق مداری حرفه ای من در کار و در زندگی، نتایج و دست آوردها، خود به صورت بسیار قوی و بدون هیچ تردیدی، گویای همه چیز است.»

تلگرام و فیلمی تلخ از تبریز

دست به دست شدن فیلمی تلخ در فضای تلگرام و دیگر شبکه‌های اجتماعی یکی از موضوعاتی بود که به صورت غیررسمی در تلگرام مطرح شد. یکی از کاربران درباره این ماجرا نوشت: « دخترای بیچاره رد میشن یه سری انسان بی فرهنگ بهشون برف پرت میکنن و تعرض میکنن»
فیلمی که خیلی زود با واکنش رسمی پلیس همراه شد و فرمانده انتظامی شهرستان تبریز از دستگیری عاملین ایجاد مزاحمت به شهروندان در پارگ ائل گلی تبریز خبر داد. تا جایی که سرهنگ فرهنگ نوروزی در تشریح این خبر گفت: به دنبال بارش برف در تبریز، تعدادی از شهروندان در روز جمعه در پارگ ائل گلی حضور یافته و مشغول تفریح و شادی بودند که چند نفر افراد فرصت طلب، برای ۲ نفر از شهروندان ایجاد مزاحمت کرده و آنها را مورد اذیت قرار می‌دهند.

اما یکی از پربازدیدترین بخش‌ها در شبکه‌های اجتماعی، برش‌هایی از فیلم‌ها، کلیپ‌ها و برنامه‌های طنز است. در این حوزه «جناب‌خان» ستاره عروسکی برنامه خندوانه از شبکه نسیم یکی از پرطرفدارهاست. نسیم ادبی، بازیگر سریال شهرزاد، شب گذشته مهمان برنامه خندوانه بود و در بخشی از این برنامه جناب خان در نقش شهرزاد سکانسی را مقابل او بازی کرد که در این ویدئو می‌بینید. ویدئویی که دیشب در شبکه‌های اجتماعی از جمله تلگرام بازدید بالایی داشت.

۴۲۴۲