مرکل: مبارزه با تروریسم توجیهی برای فرمان اجرایی ترامپ علیه مسلمانان نیست

به گزارش روزنامه “فرانکفورتر آلگماینه”، “آنگلا مرکل”، صدر اعظم آلمان امروز در حاشیه دیدار با رئیس جمهور اوکراین در برلین انتقاد شدیدی به طرح ممنوعیت سفر اتباع هفت کشور عمدتا مسلمان به آمریکا از طرف ترامپ وارد کرده و گفت: مبارزه قاطعانه و ضروری علیه تروریسم به هیچ عنوان یک سوء ظن عمومی علیه انسان ها با اعتقاد مشخص که در این مورد مسلمانان هستند و افراد با اصل و نسب خاص را توجیه نمی کند. این اقدام با اصول کمک بین المللی به پناهندگان و همکاری های بین المللی منطبق نیست.

مرکل همچنین تاکید کرد که دفتر صدر اعظم آلمان مشترکا با وزارت امور خارجه تلاش می کند شرایط قانونی بخصوص برای آلمانی های با تابعیت دو گانه را بعد از این دستور ترامپ شفاف سازی کند و از منافع آن ها حمایت کند. به گفته وی باید شفافیت و قطعیت قانونی برای افراد مربوطه ایجاد شود. ما درباره این مسئله طبیعتا همچنین با شرکای اروپایی خود گفتگو خواهیم کرد.

دستور اخیر ترامپ درباره ممنوعیت سفر مسلمانان به آمریکا موجبات خشم و نگرانی های بین المللی از جمله در آلمان را ایجاد کرده است.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان در این باره گفت: ما تلاش می کنیم بفهمیم چه اتفاقی افتاده است. برای این منظور ما نیاز به حمایت از طرف آن هایی داریم که این دستور را اتخاذ کرده اند.

“امید نوری پور”، از سیاستمداران بلند پایه حزب سبز آلمان که معاون گروه پارلمانی آمریکا-آلمان هم هست و این دستور ترامپ شامل وی که یک تبعه ایرانی است هم می شود امروز در گفتگویی با رادیو آلمان تاکید کرد که این دستور اجرایی ترامپ سخت، بی رحمانه و بی معنی بود.

“نیما مواسات” از نمایندگان ایرانی حزب چپ آلمان نیز از دولت درخواست کرد که اقدامات شدیدتری را در مقابل این اقدام ترامپ انجام دهد.

امروز( دوشنبه)، “یورگن هاردت”، هماهنگ کننده دولت آلمان برای همکاری های دو سوی آتلانتیک برای گفتگوهایی در این باره به واشنگتن سفر کرد.

بر اساس اطلاعات وزارت کشور آلمان دستور اخیر ترامپ شامل بیش از 100 هزار شهروند آلمانی با تابعیت دو گانه هم می شود که از بین آن ها 80 هزار نفر تابعیت آلمانی-ایرانی، سی هزار نفر عراقی و 25 هزار نفر هم سوری هستند.

52311

جانسون هم به دستور ترامپ واکنش نشان داد

بوریس جانسون در جریان این نشست که شاهد حملات نمایندگان مجلس عوام علیه سیاست های ضد مهاجرتی دونالد ترامپ بود، گفت: این سیاست انگلیس نیست و لندن علاقه ای به اجرای چنین سیاست هایی ندارد.

شماری از نمایندگان مجلس عوام در جریان این نشست در سوالاتشان ضمن محکوم احکام اجرایی ترامپ در خصوص ممنوعیت موقت ورود مهاجران و پناهجویان و نیز صدور ویزا و ورود شهروندان هفت کشور مسلمان از جمله ایران، از این حکام به عنوان حرکتی ‘شرم آور و تبعیض آمیز’، مغایر با موافقت ژنو در مورد پناهجویان و نیز اقدامی علیه مسلمانان یاد کردند و خواستار موضع گیری صریح جانسون شدند.
‘دنیس اسکینر’، نماینده مجلس عوام انگلیس از جمله نمایندگانی بود که در این نشست از دولت انگلیس برای همکاری با دولت ترامپ به شدت انتقاد کرد.

اسکینر گفت: من سعی می کنم زمان دو دیکتاتور فاشیستی را یادآوری کنم که روی شهرهای بریتانیا بمب می ریختند و ما زیر پله ها پناه می گرفتیم. حال این دولت دست در دست یک فاشیست دیگر یعنی ترامپ می گذارد.

وی افزود: چیزی که من خواستارش هستم اقدامی درست و منع دیدار با ترامپ است.

جانسون در پاسخ به این اظهارات افزود: من پیشتر نظرم را در خصوص اینکه چنین سیاستی تبعیض آمیز و تفرقه انگیز و اشتباه بوده و بسیار بحث برانگیز شده است، بیان داشته ام.

جانسون گفت: سیاست مهاجرتی آمریکا مساله ای مربوط به دولت این کشور است. اما در مواجه با آن، این سیاست برای برخی اتباع انگلیسی مشکل آفرین شده است.

وزیر خارجه انگلیس افزود: به همین خاطر من روز یکشنبه گذشته با مقامات دولت آمریکا صحبت کردم و همکار من خانم ‘امبر راد’ وزیر کشور نیز با همتای آمریکایی اش صحبت کرده است.

وی اعلام کرد: بر همین اساس، تمام دارندگان پاسپورت انگلیسی قادر خواهند بود تا به آمریکا سفر کنند. ما همچنین از سوی سفارت آمریکا در لندن اطمینان کسب کرده ایم که این حکم اجرایی هیچ تفاوتی میان دارندگان پاسپورت انگلیسی، فارغ از محل تولدشان و یا چنانچه پاسپورت دیگری داشته باشند، ندارد.

وزیر خارجه انگلیس افزود: به هر روی این حکم موقتی است تا زمانی که دولت آمریکا سازوکارهای جدید امنیتی اش را به اجرا بگذارد.
جانسون اضافه کرد: البته این سیاست به شدت جنجالی است که سبب ناراحتی شده و تکرار می کنم سیاستی نیست که دولت ما بخواهد اجرا کند.

وی با بیان اینکه تلاش زیادی صورت گرفته تا دارندگان پاسپورت انگلیسی بتوانند به آمریکا تردد کنند، افزود: این دستاورد نشان دهنده منافع همکاری های دو جانبه میان انگلیس و آمریکا است.
سفارت آمریکا در لندن روز دوشنبه، برخلاف اعلام وزارت خارجه انگلیس در خصوص مستثنا شدن شهروندان دوتابعیتی متولد کشورهای ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن از احکام ضد مهاجرتی ترامپ، عنوان کرد که این افراد برای دریافت ویزای آمریکا اقدام نکنند.

در این اطلاعیه آمده است: پیرو حکم اجرائی رئیس جمهور آمریکا که در تاریخ 27 ژانویه 2017 به امضاء رسید، صدور ویزا به افراد بیگانه از کشورهای عراق، ایران، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن بلافاصله و تا اطلاع ثانوی مسدود شده است.
بوریس جانسون در جریان نشست مجلس عوام همچنین درپاسخ به سوال ‘جولیان لویس’ رییس کمیته دفاعی پارلمان در مورد درخواست های صورت گرفته برای لغو سفر رسمی ترامپ به انگلیس گفت: ورود رئیس جمهوری آمریکا به عنوان مهمترین متحد ما به انگلیس محترم است و دولت از این سفر حمایت می کند.

وزیر خارجه انگلیس همچنین بر ادامه همکاری های امنیتی میان انگلیس و آمریکا تاکید کرد و گفت: در حوزه جاسوسی، دفاع و امنیت، بیشتر از هر کشور دیگری با آمریکا همکاری خواهیم کرد.
جانسون گفت: سفر هفته گذشته نخست وزیر انگلیس به واشنگتن، نشان دهنده عمق اتحاد میان دوکشور است اما در جایی که دو کشور با یکدیگر اختلاف نظر دارند، ما ابایی از گفتن آن نداریم.

وی در پاسخ به سئوال ‘کریسپین بلانت’، رئیس کمیته سیاست خارجی مجلس عوام مبنی براینکه آیا لندن از بیانیه جان مکین عضو ارشد حزب جمهوری خواه آمریکا که احکام ضدمهاجرتی دونالد ترامپ را یک خودزنی تعبیر کرده است، حمایت می کند یا خیر، گفت: اظهارات ایشان نشان می دهد که این مساله ای جنجالی برای دولت آمریکاست که بایستی به آن رسیدگی کنند.

وزیر خارجه آمریکا تصریح کرد: اما همانطور که پیشتر گفتم این سیاستی نیست که لندن از آن حمایت و یا با آن موافق باشد.
جانسون در پاسخ به سئوال نماینده ای که از وی خواست تا با استفاده از رابطه ویژه میان دو کشور، پایبندی به قوانین حقوق بشر را به دولت آمریکا گوشزد کند، گفت: من مواضعم را در خصوص اینکه این احکام تفرقه انگیز و اشتباه است بیان داشته ام اما تعاملم را با دوستان و شرکای آمریکایی مان قطع نخواهم کرد تا به شهروندان انگلیسی آسیب رسانده شود.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه آیا لندن پس از سررسید دوره 3 ماهه ممنوعیت ورود شهروندان ها هفت کشور با آمریکا، با این کشور در این رابطه مشورت خواهد کرد یا خیر، گفت: ما با دولت آمریکا ارتباط خواهیم داشت تا از منافع شهروندان آمریکایی دفاع کنیم و نظراتمان در خصوص تاثیرات گسترده ای که این احکام در دنیا به وجود آورده منعکس خواهیم کرد.

52311

«ردِ خاطره» در خیابان گل‌نبی

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، ندا راهی از روز جمعه
پانزدهم بهمن نقاشی‌هایش را تحت عنوان «ردِ خاطره» در گالری صدرنگ به نمایش خواهد
گذاشت.

آثار ندا راهی که از کولاژ و با الهام از نقوش پارچه شکل گرفته
است، در قالب تابلوهای آبستره بر دیوارهای نگارخانه صدرنگ قرار خواهد گرفت. این
تابلوها که اندازه‌های متفاوتی دارند، بازتابِ نوستالژیکی هستند از سال‌هایی که ندا
راهی با این سطوح منعطف و نقوش متنوع پشت سر و کار داشته است.

ندا راهی در طول سال‌های فعالیت خود تحت تعلیم اساتیدی
همچون نصرت‌اله مسلمیان و بابک اطمینانی بوده است.

این نمایشگاه تا بیست‌و‌یکم بهمن در گالری صدرنگ به نشانی
ابتدای خیابان پاسداران، خیابان گل‌نبی، نرسیده به حسینیه ارشاد، شماره ۳۷ از ساعت ۱۵ تا ۱۹ دایر خواهد بود. این نگارخانه
روزهای یکشنبه تعطیل است.

57242

 

 

گمرکات ایران و آذربایجان الکترونیکی شد

براساس گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از گمرک، اطلاعات گمرکی مربوط به ترخیص کالاهای صادراتی و وارداتی در گمرک مرزی یک کشور مورد قبول گمرک طرف مقابل خواهد بود و بدین ترتیب هم در زمان و هم در هزینه تشریفات ترخیص صرفه‌جویی خواهد شد. به عبارت دیگر امور گمرکی مربوط به ترخیص محموله‌های تجاری در گمرکات مرزی دو کشور فقط یک بار انجام می‌شود و این قابلیت به گمرکات طرفین امکان می‌دهد تا هر کشور اظهارنامه صادراتی کشور دیگر را به عنوان اظهارنامه وارداتی خود بپذیرد.

در این سیستم اطلاعات صاحب کالا، کد طبقه‌بندی کالایی براساس سیستم هماهنگ شده و مقادیر وزن و ارزش کالاها بین گمرکات مرزی دو کشور مبادله می‌شود و با این اقدام امکان جعل و دخل و تصرف در اسناد گمرکی دو کشور به صرف می‌رسد. علاوه بر آن گمرک کشور مقابل از کلیه محموله‌های صادراتی به مقصد کشور طرف مقابل مطلع خواهد شد.

همچنین با این اقدام که در چارچوب ایجاد دروازه مشترک مرزی به صورت مجازی انجام می‌شود، امکان معرفی فعالان مجاز اقتصادی (AEO) و ارائه تسهیلات ویژه فراهم شده و فرآیند انجام مبادلات تجاری تسریع و به شکل آسان‌تری امکان‌پذیر خواهد شد.

این گزارش حاکی است اقدام مزبور در ادامه پروژه ایجاد کریدور سبز گمرکی میان ایران و روسیه صورت می‌گیرد تا روند انجام تشریفات گمرکی مابین کشورهایی که توافق‌نامه همکاری‌های گمرکی بین آنها امضا شده با سرعت و سهولت بیشتری انجام شود. گمرک ایران در همین راستا توافق‌نامه‌هایی را با کشورهای کره جنوبی و ترکیه امضا کرده که مقدمات اجرایی شدن آن فراهم شده است.

پیش‌بینی می‌شود با تبادل الکترونیکی اطلاعات میان گمرک ایران و کشورهای یادشده و متعاقب آن انجام تشریفات کالا در گمرک مبدأ، تجارت با کشورهای همسایه تسهیل و تسریع شود.

شایان ذکر است که گمرک ایران در راستای راه‌اندازی دروازه مشترک مرزی با برخی از کشورهای طرف معامله و همسایه نظیر چین، کره جنوبی، روسیه، آذربایجان، ترکیه، قرقیزستان و افغانستان تفاهم‌نامه همکاری مشترک گمرکی و تبادل الکترونیکی اطلاعات را امضا کرده است و با پیاده‌سازی موفق گمرک الکترونیکی، مدل مجازی دروازه مشترک مرزی با محوریت تبادل الکترونیکی اطلاعات در دستور کار گمرک ایران قرار گرفته است.

تازه‌ترین خبرها از الکترونیکی شدن ترخیص کالا میان گمرکات ایران و جمهوری آذربایجان حاکی است که گمرکات دو کشور موفق به تبادل اطلاعات اظهارنامه‌های تنظیم شده در هر دو کشور شده‌اند.

 

35224

گریم متفاوت مهدی پاکدل در نمایش برادرش | عکس

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در خلاصه داستان نمایش «کابوس
حضرت اشرف» که در بخش مهمان و مسابقه بین الملل سی و پنجمین جشنواره بین المللی
تئاتر فجر روی صحنه رفت، آمده است: «این نمایش به حوادثی از تاریخ معاصر کشورمان می
پردازد و مفاهیم نمایشی را به شکلی مدرن و گروتسک بازگو می کند.»


حسین پاکدل در مقام نویسنده و کارگردان «کابوس حضرت اشرف»،
با فاصله یک روز پس از پایان سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر که
اختتامیه آن امروز سه شنبه 12 بهمن برگزار می‌شود، اجرای عمومی این نمایش را در
سالن استاد ناظرزاده کرمانی آغاز می‌کند.

مرتضى آقاحسینى، امیرکاوه آهنین‌جان، مجتبی بابائی فرد، مهدی
پاکدل، کورش تهامی، عاطفه رضوی، سوده شرحی، آرش فلاحت پیشه، صالح لواسانی، مهرداد مسیحا،
نیکی مظفری، محمدصادق ملک و حمیدرضا نعیمی از سیزدهم تا بیست و سوم بهمن «کابوس
حضرت اشرف» را در تماشاخانه ایرانشهر اجرا می‌کنند.

57242

بازداشت دوباره دو تن از نمایندگان مجلس ترکیه

به نقل از رسانه های ترکیه، بر اساس تحقیقات دادستانی جمهوریت شهر دیاربکر ترکیه در خصوص حزب کارگران کردستان(پ.ک.ک) و کنفدرالیسم جوامع کردستان(کا.ج.ک)، آیهان بیلگن سخنگوی حزب دموکراتیک خلق ها و نماینده شهر قارص و نیز مارال دانیش بشتاش نماینده شهر آدانا که پس از دستگیری به صورت مشروط آزاد شده بودند، با اعتراض مراجع قضایی دوباره دستگیر و بازداشت شدند.
بنا به گزارش خبرترک.تی.وی، آیهان بیلگن بر مبنای حکم دستگیری صادر شده از سوی دادگاهی در دیاربکر بازداشت شده است.
وی در پی بررسی پرونده وقایع کوبانی در داستانی دیاربکر دستگیر شده و سپس به صورت مشروط آزاد شده بود ولی با اعتراض به آزادسازی او، قرار بازداشت دوباره وی صادر شد.

بر اساس این گزارش، اکیپ های پلیس او را با حکم جدید صادر شده دستگیر و به مرجع قضایی منتقل کردند.
همچنین لزگین بوتان نماینده شهر وان و عضو حزب دموکراتیک خلق های ترکیه نیز به علت خودداری از حضور در جلسه دادرسی از سوی شعبه دوم دادگاه جرائم سنگین شهر وان ترکیه دستگیر شد.

وی هنگام ورود به فرودگاه فرید ملن وان توسط نیروهای پلیس دستگیر و به دادگستری وان منتقل شد.
قرار بازداشت وی و ‘آدام گه وری’ نماینده دیگر شهر وان به علت سخنرانی و شرکت در حوادث و ناآرامی های شهر وان پیشتر صادر شده بود.

این در حالی است که 10 تن از رهبران و نمایندگان شاخص این حزب افزون بر دو ماه است که زندانی هستند.
هدا کایا در هتل ترمال در منطقه آفیون که برای گذران تعطیلات خود در آن اقامت داشت و مارال بشتاش نیز مجلس ترکیه بهار گذشته مصونیت سیاسی نمایندگان را لغو کرد.

به دنبال کودتای نافرجام 15 جولای و اعلام حالت فوق العاده در ترکیه، دولت آنکارا علاوه بر اقدام گسترده علیه عوامل گولن، با استفاده از اختیارات خود از قانون حالت فوق العاده و در قالب مبارزه با تروریسم، عملیات گسترده ای را علیه پ.ک.ک و به ادعای آن، عوامل، حامیان و شاخه های سیاسی پ.ک.ک. شروع کرده است.
در این راستا حزب ح.د.پ به عنوان سومین حزب سیاسی بزرگ در مجلس ترکیه نیز به شدت از اقدامات قهرآمیز دولت علیه پ.ک.ک، تحت تاثیر قرار گرفته است.

صلاح الدین دمیرتاش و خانم فیگن یوکسک داغ دو رئیس حزب دموکراتیک خلق ها(ح.د.پ) در اواسط آبان ماه گذشته دستگیر و روانه زندان شده اند.

به دنبال آن هشت تن دیگر از نمایندگان شاخص این حزب دستگیر و روانه زندان شدند.
علاوه بر دستگیری نمایندگان مجلس این حزب، شمار زیادی از شهرداران مناطق کردنشین وابسته به حزب ح.د.پ نیز توسط وزارت کشور از مقام خود عزل و به جای آنها سرپرست تعیین شده است.
خانم گلتن کیشیناک و احمد ترک شهرداران شهرهای دیاربکر و ماردین از جمله این افراد هستند.
دولت ترکیه حزب دموکراتیک خلق ها و نمایندگان آن را به حمایت از حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) متهم کرده ولی این حزب این اتهام را رد می کند.

52311

گرین کارت داریم، آدم نکشتیم که!

روزنامه خبرورزشی نوشت: کم نیستند چهره‌های ورزشی ایران که گرین‌کارت آمریکا را گرفته‌اند و سالی یک بار به آن کشور سفر می‌کنند. ترامپ رئیس‌جمهور جدید آمریکا در یکی از اولین اقدامات خود جلوی ورود شهروندان ۷ کشور از جمله ایران را به این کشور گرفت و معلوم نیست این قانون تا کی پابرجا باشد. حالا برای چهره‌های ورزشی هم این نگرانی به وجود آمده که آیا گرین‌کارت آنها باطل می‌شود؟

روز گذشته یکی از مدیران فوتبال ایران با خنده در این باره گفت: «ما که گرین‌کارت نداریم ولی شما یک پیگیری کنید. از وقتی ترامپ این موضوع رو اعلام کرد، چند نفر هستند که از صبح پیگیرند وضعیت گرین‌کارت‌شان چه می‌شود. ما که گفتیم بی‌خبریم…» به گفته یکی از فوتبالیست‌های ایرانی تا همین چند سال پیش هزینه گرفتن گرین‌کارت نزدیک به ۴۰ میلیون تومان بود و خیلی‌ها آن را گرفتند. البته در این بین استثناهایی مثل محمد خاکپور و اصغر شرفی بودند که کلاً آن‌جا زندگی می‌کردند. ولی سؤال کلیدی که همیشه وجود داشت این بود که چرا چهره‌های معروف ورزش ایران دنبال گرین‌کارت می‌روند؟ یکی از فوتبالیست‌ها در این باره می‌گوید: «چه بگویم… خب بیشتر به خاطر دوران بازنشستگی است. جای خوبی برای زندگی است. بعضی‌ها هم فکر می‌کنند گرین‌کارت داشتن کلاس دارد. باورتان نمی‌شود من چند مورد دیده‌ام که به خاطر چشم و هم‌چشمی گرین‌کارت گرفته‌اند.» ولی در بین چهره‌های معروف ایران چه کسانی گرین‌کارت دارند؟ فقط از آوردن اسم آن‌ها به خاطر مسائل شکایتی معذوریم!

علاقه به لس‌آنجلس
یکی از مربیان معروف ایران‌؛ او هنوز هم در لیگ مربی‌گری می‌کند. این مربی معروف چند بار مجبور شد شایعه سفر همیشگی‌‌اش به آمریکا را تکذیب کند ولی هیچ‌گاه داشتن گرین‌کارت را تکذیب نکرد. این مربی گه‌گاهی به ینگه دنیا می‌رود و ترجیح می‌دهد کسی در جریان سفرش نباشد. البته این چهره معروف به طور کامل کوچ به آمریکا را تکذیب کرده و گفته شاید در آینده و بعد از بازنشستگی کامل این اتفاق رخ دهد. این مربی فوتبال به شهر لس‌آنجلس علاقه زیادی دارد!

آدم که نکشته‌ام
یکی از دروازه‌بان‌های ایرانی که هنوز در لیگ برتر بازی می‌کند، همین ۳، ۴ سال قبل گرین‌کارت خود را گرفت. وقتی خبرنگاران در بازگشت او از آمریکا گفتند ماجرا صحت داشته، واکنش نشان داد و گفت: «آدم که نکشته‌ام!» او هم به دوستان نزدیکش گفته که احتمالاً در دوران بازنشستگی از فوتبال همراه با خانواده‌‌اش راهی آمریکا می‌شوند.

اینو ولش کن!
یکی از مربیان قدیمی لیگ برتر که این روزها هم سرمربی‌گری می‌کند جزو اولین مربیانی است که گرین‌کارت گرفت و هیچ‌گاه در این باره صحبت نکرد. هر بار که خبرنگاری تلاش کرد در یک مصاحبه خودمانی در این باره از او بپرسد جواب داد: «اینو ولش کن….»

واسه اقوامم بوده!
یکی از مهاجمان مطرح لیگ برتر جزو کسانی است که سالی یک بار عکس‌های خود را در آمریکا منتشر می‌کند و ابایی از این مسئله ندارد. او حتی یک بار سفر با تیم باشگاهی‌‌اش به جزیره کیش را لغو کرد تا به آمریکا برود و گرین‌کارتش باطل نشود! البته این بازیکن ادعا کرده یکی از دلایل اصلی گرفتن گرین‌کارت، اقوام زیادی بوده که در آمریکا دارد.

مگه فقط من گرین‌کارت دارم؟
یکی از مربیان مطرح لیگ برتر گرین‌کارت آمریکا دارد و هر سال همراه با خانواده‌‌اش به این کشور سفرمی کند. او هر بار ۱۵ روز به این کشور می‌رود و گه‌گاهی هم سری به کانادا می‌زند. یک بار به دلیل کنتاک این مربی با یکی از پیشکسوت‌های فوتبال ایران، آن پیشکسوت در مصاحبه‌ای گفت: «این آقا خودش گرین‌کارت دارد… اعتبار گرین‌کارتش به زودی تمام می‌شود و دوباره باید به آمریکا برود.» آن مربی معروف که از این مصاحبه شوکه شده بود، در محفلی دوستانه این‌طور جواب آن پیشکسوت را داد: «مگه فقط من گرین‌کارت دارم؟ دوستان فقط می‌خواهند من را بزنند. ایرادی ندارد. ما هم خدایی داریم.»

در کشور خودمان به ما کار نمی‌دهند
احمدرضا عابدزاده یکی از چهره‌های معروف و محبوب فوتبال ایران که گرین‌کارت دارد و اکثر روزهای سال را در آمریکا می‌گذراند، ابایی از حرف زدن در این باره نداشته. هر بار که خبرنگاران از او در این باره پرسیده‌اند گفته است: «در کشور خودمان به ما کار نمی‌دهند و مجبوریم برای کار به این کشور سفر کنیم.»

گرین‌کارت برای بازنشستگی
یکی از بازیکنان سابق استقلال پیش از اینکه فوتبالش تمام شود، برای گرفتن گرین‌کارت اقدام کرد و بعد از چند سفر به کشورهای اطراف سرانجام توانست مجوز خود را بگیرد. او نزدیک به ۴۰میلیون برای گرفتن گرین‌کارت هزینه کرد و حالا هم سالی یک بار به همراه همسرش به این کشور سفر می‌کند تا مبادا گرین‌کارتش باطل شود. البته او بارها به نزدیکانش گفته برای دوران بعد از بازنشستگی گرین‌کارت گرفته است.

فک و فامیل‌دار در آمریکا
یکی دیگر از مربیان فوتبال هم گرین‌کارت دارد. او اقوام زیادی از جمله خواهرش را در آمریکا دارد و به همین خاطر سالی یک بار با تعطیلی تیمش عازم این کشور می‌شود. او هم ابایی از اینکه بگوید گرین‌کارت دارد، ندارد و هر بار که به آمریکا می‌رود عکس پروفایلش را عوض می‌کند!

گرین‌کارت مربی معروف تأیید شد
شایعات زیادی درباره گرین‌کارت داشتن یکی از مربیان معروف این روزهای لیگ برتر مطرح بوده. این مربی خیلی بی‌ سر و صدا به آمریکا سفر می‌کند و معمولاً کسی نمی‌فهمد. به تازگی خبر رسیده که او چند سال قبل گرین‌کارتش را گرفته و برای تعطیلات راهی این کشور می‌شود.

اولین بازیکنی که گرین‌کارت گرفت
اولین فوتبالیست ایران که توانست گرین‌کارت بگیرد، یکی از بازیکنان جام جهانی‌ ۹۸ فرانسه بود. در بحبوحه روزهای تاریخی بازی ایران و آمریکا، این بازیکن به فکر گرفتن گرین‌کارت سفر به آمریکا بود و مدتی بعد از جام جهانی‌ موفق شد این مجوز را بگیرد. البته این بازیکن سابق و مربی فعلی همیشه می‌گوید از کانال فوتبال گرین‌کارت نگرفته و به عنوان یک شهروند عادی برای گرفتن آن اقدام کرده است. او حتی یک بار در مصاحبه‌ای گفت «به خاطر تحصیل همسرم در آمریکا، گرین‌کارت گرفتم»

پای کشتی‌گیرها هم باز شد
دو چهره معروف کشتی ایران هم گرین‌کارت آمریکا دارند. آن‌ها برای سفر به ینگه دنیا هیچ‌گاه مثل دیگر چهره‌های کشتی برای گرفتن ویزا اقدام نمی‌کنند. یکی از این چهره‌ها دیگر کشتی نمی‌گیرد و چند سالی است مربیگری می‌کند ولی آن یکی چرا.

والیبالیستی که گرین‌کارت دارد
یکی از والیبالیست‌های معروف ایران هم گرین‌کارت دارد ولی تا به حال در این باره حرفی نزده است. او سابقه بازی در کشورهای خارجی را هم دارد و چند سال پیش موفق شد گرین‌کارت خود را بگیرد. اخیراً در سفر به آمریکا این چهره معروف برای گرفتن ویزا اقدام نکرد و آنجا بود که بعضی از بازیکنان تیم هم فهمیدند گرین‌کارت دارد. بعضی از رؤسای فدراسیون‌ها هم گرین‌کارت دارند. به عنوان مثال محمد مشحون رئیس فدراسیون بسکتبال یک بار در مصاحبه‌ای گفت گرین‌کارت دارد.

 

گرین‌کارت عامل انتقاد مایلی‌کهن!
البته ماجرای گرین‌کارت داشتن چهره‌های مطرح ورزش ایران گاهی سوژه‌ای شد برای حمله به آن‌ها. محمد مایلی‌کهن از جمله کسانی است که چند بار گرین‌کارت بعضی مربیان را پیش کشید و به آن‌ها حمله کرد. او در مصاحبه‌های خود غالباً به یک نکته اشاره می‌کرد و می‌گفت: «دوستان زیر پرچم آمریکا قسم خورده‌اند… اگر ما با آمریکا مشکل داریم به چه علت ورزشکارانمان برای رفتن به ینگه دنیا سر و دست می‌شکنند؟»

43503

درخواستی که باعث نگرانی وزیر راه احمدی‌نژاد می‌شد /استیضاحی که خوشحال کننده بود

احمد خرم در گفت وگو در بخشی از گفتگوی تفصیلی خود با خبرآنلاین، {اینجا} در پاسخ به این سوال که آیا در دولت نهم، دهم و یازدهم پیش آمد که از شما دعوت یا نظرخواهی کنند یا شده که برخوردی اتفاقی با وزرای راه این دولت داشته باشید و به آن ها توصیه‌ای کرده باشید؟گفت: در دولت نهم و دهم حتی یک درخواست هم وجود نداشت و هر وقت ما خودمان درخواست می دادیم که به وزارتخانه برویم، وزیر نگران می شد. در دولت یازدهم من خودم درخواست یک جلسه دیدار را با وزیر راه و شهرسازی دادم و بعد از آن هم دیگر هیچ درخواست مشورتی برای من فرستاده نشد. کلا دولتمردان ما فکر می کنند که خودشان همه چیز را می دانند و نیاز به مشورت ندارند.

وزیر دولت اصلاحات درباره اینکه آیا علاقه ای به نشستن دوباره بر صندلی وزارت دارد، گفت: خیر من بعد از دوران وزارتم دیگر هیچ علاقه ای به وزارت نداشتم. همان اول هم آقای خاتمی به من نگفته بود که می خواهد من را به عنوان وزیر معرفی کند و بدون صحبت کردن با من، من را برای رای اعتماد به مجلس معرفی کرد. وقتی استیضاحم رای آورد خیلی خوشحال شدم. پدرم آن موقع زنده بود، به من زنگ زد و گفت هیچ ناراحت نباش من تمام نطق ها را گوش دادم و هیچ جمله محکمه پسندی پیدا نکردم. من هم به پدرم گفتم که خوشحالم که هیچ چیزی به من نتوانستند بچسبانند. بعد از فردای استیضاح پرونده ای ساختند و به قوه قضاییه فرستادند و پس از گذشت 4 ماه از استیضاح قاضی در گزارشی که به رییس قوه داد گفت که هیچ تخلف و سوء استفاده ای نبود وگرنه من آن را پیدا کرده بودم. و در انهای گزارش گفته بود که نمی دانم چطور می خواهید از این ظلمی که به این شخص شده رفع ظلم و اعاده حیثیت کنید.

29219

 

مراسم تجلیل و تکریم از بازنشستگان وزارت امور خارجه برگزار شد

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، وزیر امور خارجه در این مراسم، با تبریک دهه فجر و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای وزارت امور خارجه به نقش و جایگاه ملی تجارب ارزشمند بازنشستگان وزارت امور خارجه در کمک به توسعه کشور اشاره کرد و افزود: “خدمت به مردمی که در تمام این سالها سختی ها را تحمل کردند، افتخار است؛ مردمی که طعم استقلال و آزادی را به ما چشاندند.”

ایشان در ادامه اظهار داشت: “لیاقت بازنشستگان و پیشکسوتان بیش از آن چیزی است که ما در حد توان مان انجام می دهیم؛ بازنشستگانی که عمر خود را صرف خدمت به مردم و سربلندی کشور کردند. “

 ظریف در خصوص ظرفیت و توان بازنشستگان وزارت امور خارجه نیز اظهار داشت: “توانمندی بازنشستگان وزارت خارجه، مجموعه ای که سالها در حوزه های مختلف تجربه اندوخته اند، در کشور بی نظیر است. این تجارب بویژه در حوزه های کنسولی، اقتصادی و تشریفات بسیار قابل بهره برداری برای کشور است، تجاربی که مورد نیاز کشور است باید در خدمت توسعه کشور قرار بگیرد، نباید در خانه بماند و باید در عرصه سیاسی، اقتصادی و مطبوعاتی کشور مورد استفاده قرار گیرد و یا در خدمت بنگاه های اقتصادی که پس از چندین سال دوری از فضای کسب و کار بین المللی، امکان مجددی برای فعالیت های بین المللی پیدا کرده اند، قرار گیرد. رسانه ها بعنوان همراهان همیشگی دستگاه سیاست خارجی، باید این تجارب را معرفی و استفاده کنند.”

در پایان، از خانواده چهار تن از شهدای معظم منا و دو تن از جانبازان گرانقدر بازنشسته وزارت امور خارجه تجلیل بعمل آمد و هدایایی به رسم یادبود توسط وزیر امور خارجه به آنها اهدا شد.

52311