عکس تازه رضا کیانیان در فصل دوم «شهرزاد»

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، فصل دوم مجموعه «شهرزاد» به کارگردانی حسن فتحی در حال تولید است که به تازگی عکس جدیدی از رضا کیانیان در این مجموعه منتشر شد.

امیر جعفرى، رویا نونهالى و آتنه فقیه نصیرى از دیگر بازیگران جدید «شهرزاد» هستند که به گروه بازیگران قبلی سریال شامل ترانه علیدوستی، مصطفی زمانی و شهاب حسینی اضافه شده‌اند.

57243

واکنش ایران به انفجار تروریستی پاکستان

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بهرام قاسمی سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه کشورمان انفجار انتحاری امروز در پاراچنار پاکستان که دهها کشته و مجروح در میان نمازگزاران بر جای گذاشت را محکوم و با دولت، ملت و خانواده قربانیان این جنایت تروریستی ابراز همدردی کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان اظهار داشت: تا هنگامی که عده ای زبان زور، کشتار و قتل عام را به جای منطق و گفتگو دستمایه رسیدن به اهداف شوم خود قرار می دهند و معدود کشورهایی در منطقه منافع خود را در گسترش ناامنی، تروریسم و افراطی گری می بینند، امیدی به ریشه کن ساختن این غده سرطانی نمی رود. ولی بی شک خطا کاران و مروّجین خشونت و ترور تاوان و بهای سنگین هر جنایت خود را خواهند پرداخت.

قاسمی تاکید کرد: علاج تروریسم در منطقه و جهان، جز ” اراده ای آهنین برای قطع شریان های مادی و معنوی حامی تروریسم و افراطی گری” و “وارد شدن همه دولتها در یک سازوکار همکاری جمعی و صادقانه” نیست.

52311

 

سخنان جالب رییس جمهور تونس در دیدار با وزیر ارشاد ایران

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، وزیر ارشاد که در تونس به سر می‌برد، امروز در دیدار الباجی قاعد السبیی، رییس جمهور این کشور ضمن ابلاغ پیام حسن روحانی رییس جمهور ایران گفت: «به توسعه روابط با تونس تاکید داریم.»

صالحی امیری همچنین بیان کرد: «در حال حاضر زمینه های بسیاری برای توسعه روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی میان دو کشور فراهم است. ایران کشور بزرگی در منطقه است و شرایط منطقه نیز بعد از حوادث عراق و سوریه تغییر کرده است. نقش آفرینی جمهوری اسلامی ایران در این شرایط حائز اهمیت است و اگر ایران ایفای نقش نمی کرد امروز تروریست ها در بغداد و دمشق بودند و همه دچار ویروس آن ها می شدند.»

وزیر ارشاد ادامه داد: «در این شرایط کشورهای منطقه باید همکاری موثری با ما می کردند. ما هزینه سنگینی برای حفظ امنیت کشور پرداخت می کنیم. کشور تونس نیز از معدود کشورهایی است که در مواجهه با تروریسم به صورت جدی برخورد می کند. معتقدم مبارزه امنیتی با تروریسم پایانی ندارد.»

او در بخش دیگری از سخنان خود بر همگامی وزارتخانه های فرهنگ دو کشور برای ایجاد جبهه فرهنگی با هدف مقابله با تروریست ها تاکید کرد.

صالحی امیری با اشاره به تاکید دولت تدبیر و امید بر اعتدال و عقلانیت گفت: «حوزه فعالیت های فرهنگی در ایران بسیار گسترده است. در زمینه سینمایی حرف اول را در منطقه می زند و در حوزه هنر هم از قدمت طولانی برخوردار است. دو کشور در زمینه های رسانه ای می توانند همکاری های مشترکی با یکدیگر داشته باشند.»

رییس جمهور تونس نیز در این دیدار ضمن ابلاغ سلام خود به دکتر روحانی رییس جمهور کشورمان گفت: «ما پیگیر مواضع ایشان هستیم. و از چالش های پیش روی آقای روحانی مطلع هستیم. امیدواریم آقای روحانی و دیدگاه های ایشان در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری ایران رای بیاورند.»

رییس جمهور تونس گفت: «ایران کشوری بزرگ با میراث فرهنگی گسترده‌ای است و اسرائیل و حامیان آن تلاش می‌کنند که ایران را منزوی کنند. بازگشت ایران به حوزه سیاست منطقه بازگشتی موفق بوده و باید چالش های خود با برخی کشورهای منطقه را حل کند تا بتواند نقش سازنده خود را ایفا کند. ایران باید در عرصه های مهم نقش آفرینی کند.»

او گفت: «فکر نکنید اختلافات ایران با برخی کشورهای منطقه، ذهنیت همگان نسبت به این کشور اسلامی باشد.»

رییس جمهور تونس با اشاره به دیدار چند روز گذشته خود با نخست وزیر عراق ادامه داد: «در این دیدار بر وجود روابط خوب کشورمان با ایران تاکید کردم.»

او گفت: «در زمینه برجام کار بسیار خوبی صورت گرفت و ایران باید همچنان بر حضور موفق خود در منطقه تلاش کند. ما نیز کشوری مستقل هستیم و تحت تاثیر هیچ کشوری در روابط دو جانبه قرار نمی گیریم.»

او با اشاره به مسائل سوریه گفت: «در رابطه با مسائل این کشور، افکار عمومی جهان اسلام و عرب تحت تاثیر القائات سوء قرار گرفته‌اند. برای شهدایی که ایران در سوریه تقدیم کرده، احترام قائلیم. برای اینکه سوریه بتواند به نقش سابق خود بازگردد باید ده ها سال صرف بازسازی خود کند. امیدوارم وضعی پیش بیاید که همه کشورهای اسلامی و عربی در کنار ایران قرار بگیرند. ایران تنها امید باقی مانده در مقابله با اسرائیل است و امیدواریم جهان اسلام و عرب در این مواجهه در کنار ایران قرار بگیرد. کشور یمن در حال متلاشی شدن است. از ابتدا مخالف حملات نظامی به این کشور بودیم زیرا راه حل این کشور نظامی نیست و باید با گفت و گو حل بشود.»

او در پایان افزود: «ما در تونس پیگیر اخبار مربوط به ایران هستیم و پیشینه و نقش این کشور را در منطقه می شناسیم.»

تاکید بر ضرورت مبارزه با اندیشه تکفیری و تروریسم

صالحی امیری صبح امروز هم با احمد عظوم وزیر امور دینی تونس دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار رضا صالحی‌امیری ضمن تشریح چهره امروز جمهوری اسلامی و فعالیت‌های بخش‌های مختلف امور دینی در کشورمان درباره انتقال تجربیات کشورمان به طرف تونسی اعلام آمادگی کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان همچنین برای مشارکت دادن بخش‌های دینی تونس در فعالیت های فرهنگی بین المللی جمهوری اسلامی خصوصا در مسابقات قرآن کریم اعلام آمادگی کرد.

احمد عظوم نیز ضمن خوش آمدگویی به اعضای هیئت ایرانی، با اشاره به اهمیت دادن فراوان جمهوری اسلامی به امور دینی و تاکید بر نقش و جایگاه فرهنگ دینی در کشورمان، بر ضرورت استفاده از تجربه طرف ایرانی در حج و زیارت، امور مساجد و حوزه هنر دینی و همچنین سینمای دینی و دیگر همکاری های مشترک تاکید کرد.

تاکید دو مقام ایرانی و تونسی بر خطر جدی تروریسم و ضرورت مبارزه با اندیشه تکفیری و تروریسم از دیگر محورهای مطرح شده در این دیدار بود.

57243

سپاه پاسداران: جای بسی حیرت است که قدرت‌های سلطه‌گر، نظام مردمسالار ایران را مغایر دموکراسی می‌دانند

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیانیه‌ای به مناسبت 12 فرورردین سالروز جمهوری اسلامی، حاکم شدن نظام دین‌مدار و مبتنی بر تعالیم اسلام ناب، نهادینه شدن استقلال و آزادی در کشور و درهم شکستن خط‌کشی سلطه‌گر و سلطه پذیر در جهان را از جمله دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی دانست.

در این بیانیه با تبریک دوزادهم فروردین ماه روز جمهوری اسلامی، به ملت ایران و آحاد علاقه مندان انقلاب اسلامی در سراسر جهان آمده است: با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی با رأی شگفت آور 98.2 درصدی ملت در رفراندوم تاریخی یازدهم و دوازدهم فروردین ماه سال 1358 یک نقطه عطف در تاریخ معاصر فراتر از جغرافیای ایران رقم خورد به گونه‌ای که با قاطعیت می‌توان گفت این پدیده سترگ منشأ تحولات شگرف در صحنه بین‌المللی قرار گرفت.

این بیانیه افزوده است: اصرار معمار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) در انجام رفراندوم در مدت کوتاهی پس از پیروزی انقلاب اسلامی دلالت بر اهمیت و نقش مردم در تعیین سرنوشت و مدل حکومت و اداره جامعه و قانونمندسازی ساختار و بنیان‌های نظام داشته و خط بطلانی بر تبلیغات مسموم استکبار جهانی علیه جمهوری اسلامی به شمار می‌رود.

این بیانیه رفتار دو گانه مدعیان دموکراسی و مردم سالاری در مواجهه با نظام‌ها و مدل‌های حکومتی در جهان امروز را از عجایب تاریخی قلمداد و تصریح کرد: جای بسی حیرت است که قدرت‌های سلطه‌گر و مدعیان دروغین دموکراسی مدرن، نظام مردم سالار محور دینی جمهوری اسلامی را در تبلیغات سیاه خود مغایر با دموکراسی و رأی مردم در تعیین سرنوشت معرفی اما در مقابل نظام‌های استبدادی غیر مردمی و موروثی را صرفا به واسطه همراهی و تبعیت پذیری از سیاست‌های استکباری و ظالمانه مظهر دموکراسی معرفی می‌کنند.

در این بیانیه خاطرنشان شده است: با گذشت 38 سال از عمر پربرکت نظام مقدس جمهوری اسلامی و در شرایطی که ابررسانه‌های وابسته به بلوک سلطه و صهیونیست در راستای جنگ نرم و تضعیف اعتماد آحاد ملت ایران به ویژه نسل جوان آینده ساز کشور با قلب حقایق و واقعیات مسلم تاریخی، بزک کردن دوران پلید و خفت بار پهلوی و سیاه نمایی و تصویر سازی وارونه از پیامدهای جمهوری اسلامی را به طور جدی در دستور کار خود قرار داده‌اند، تبیین دقیق دستاوردهای انقلاب و نظام اسلامی در ابعاد داخلی و بین المللی بایستی از اولویت‌های جدی در عرصه خنثی سازی اهداف و برنامه‌های دشمن تلقی شود.

این بیانیه اهتمام به تشریح دستاوردهای انقلاب اسلامی را برای تمام دستگاه‌ها و نیز اصحاب رسانه یک رسالت تاریخی و فریضه شرعی توصیف و تصریح کرده است: حاکم شدن نظام دین مدار و مبتنی بر تعالیم اسلام ناب محمدی، مردم سالاری دینی و حکومت مبتنی بر مردم، نهادینه شدن استقلال و آزادی اسلامی و استکبار ستیزی در کشور، عزت ملی و رفع تحقیر تاریخی ناشی از سلطه بیگانگان و وابستگی رژیم شاهنشاهی، افزایش آگاهی‌های سیاسی مردم، ایجاد انقلاب علمی و رشد و توسعه علم و فناوری به ویژه در حوزه دفاعی و بازدارندگی، شکل‌گیری هویت ایرانی-اسلامی، گسترش امید و نشاط و وحدت و یکپارچگی ملی، شکوفایی ذروحیه خودباوری و خوداتکایی و ظهور استعدادهای انسانی و تاریخ ساز در دفاع مقدس در فهرست دستاوردهای داخلی انقلاب و جمهوری اسلامی جایگاه ویژه‌ای دارند.

این بیانیه در تدوین برخی دستاوردهای خارجی و بین‌المللی جمهوری اسلامی تاکید کرده است: میل ایران به جایگاه ممتاز منطقه‌ای و تاثیرگذاری در شکل گیری بیداری و مقاومت اسلامی، شکسته شدن هیبت استکبار و پیدا کردن جرأت مقابله با قدرت‌های دنیا در جوامع و ملل دیگر، درهم شکستن خط کشی سلطه‌گر و سلطه پذیر، رونق دین و دینداری در دنیا و طنین انداز شدن سخن از عدالت و مظلومیت در کرسی‌های عظیم جهانی و پدیداری امید در دل مظلومان و مستضعفان از جمله دستاوردهای بزرگ جمهوری اسلامی در مقیاس فراملی و بین المللی است که نباید اجازه داد در محاد فراموشی و کوچک نمایی قرار گیرد.

این بیانیه جوهره اسلام گرایی جاری در پهنه گیتی را ناشی از حرکت نظام و ملت ایران و برخاسته از آموزه‌های اسلام و الهام گرفته از انقلاب اسلامی قلمداد کرده و افزوده است: تحولات سرنوشت ساز دهه‌های اخیر و مقاومت بیداری اسلامی امروز متاثر از انقلاب اسلامی و عملکرد جمهوری اسلامی ایران و گفتمان ولایت فقیه برای امت اسلامی است که با آشکارسازی نشانه‌های احیای امت واحده و تمدن نوین اسلامی، طرح‌های سلطه جویانه غربی را به چالش کشانده است و پس از فروپاشی شوروی و گفتمان سوسیال‌کمونیست شرقی، اضمحلال گفتمان لیبرال دموکراسی غربی را مژده می‌دهد.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پایان این بیانیه با پاسداشت یاد و خاطره امام راحل(ره) و شهیدان تاریخ ساز انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس استمرار حرکت تکاملی انقلاب اسلامی و پیش روندگی نظام جمهوری اسلامی در دنیای پرتلاطم امروز را مرهون رهبری‌ پیامبرگونه امام خامنه‌ای (مدظله العالی) و بصیرت و هوشمندی ملت ایران قلمداد و تاکید کرده است: در شرایطی که جمهوری اسلامی ایران به عنوان طلایه دار بیداری اسلامی در سطح منطقه با آزمودن آیین حکومت‌داری مبتنی بر ولایت فقیه و مردم سالاری دینی، الگوی ملت‌های مسلمان و بلکه جوامع آزادیخواه و حق طلب قرار گرفته است و به تدبیر مقام معظم رهبری سال1396 سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» نامگذاری شده است به فضل الهی آحاد ملت و مسئولان نظام با عمل به توصیه‌های معظم له بسترهای استحکام درونی کشور و فزایندگی محبوبیت نظام و قابلیت‌های الگوبخشی ایرانیان به سایر ملت‌ها را تقویت کرده و جبهه دشمنان را به تماشاگر محض پیشرفت و افتخارآفرینی خود تبدیل خواهند کرد.
29213

 

نتیجه تحقیق جدید دانشمندان درباره ساعت‌های وقوع سکته/ صبح‌ها بیشتر مراقب خودتان باشید

پژوهشگران اسپانیایی که در مورد مشکلات دستگاه گردش خون و بیماریهای قلبی تحقیق می کنند، معتقدند سکته قلبی در ساعات اولیه روز بیشتر رخ می دهد.

این پژوهشگران می گویند، خطرناک تری زمان، فاصله بین ساعات ۶ صبح تا ۱۲ ظهر است. آنان اضافه می کنند که احتمال مرگ در اثر سکته قلبی در این ساعت بیشتر است.

سیستم گردش خون و عضلات قلب در نخستین ساعات روز انرژی کمتری دارند. از اینرو احتمال ایست قلبی، سکته مغزی یا قلبی و اختلال در ضربان قلب در این ساعات بیشتر است.

دلیل این ضعف هم به ریتم ساعت زیستی یا همان ساعت درونی بدن انسان برمی گردد که فعالیت هایی مثل ساعت خواب یا میزان حرارت بدن را تنظیم می کند.

پژوهشگران معتقدند این ساعت درونی هم ریتمی ۲۴ ساعته دارد و میزان نور خورشید و حرارت بر فعالیت آن تأثیرگذار است.

اندازه گیری وسعت بافت مرده قلب پس از سکته

پژوهشگران اسپانیایی اطلاعات پرونده ۸۱۱ بیمار را که در فاصله سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۹ دچار سکته قلبی شدند بررسی کردند. این بیماران همگی در یکی از بیمارستان های مادرید بستری شده بودند.

آیدا سوآرز بارینتوس و همکاران او مقاله در مورد نتیجه پژوهش خود نوشتند که در مجله تخصصی قلب به چاپ رسیده است.

این پژوهشگران در مقاله خود شرح می دهند که به طور معمول وقتی بیماری به دلیل سکته قلبی در بیمارستان بستری می شود پزشکان میزان دو آنزیم مختلف در خون او را انداز ه گیری و ثبت می کنند.

غلظت این آنزیم ها نشان دهنده آن است که در اثر سکته چه میزان از بافت عضله قلب مرده است.

بررسی اطلاعات مربوط به این بیماران نشان می د هد که بافت مرده عضلات قلب در افرادی که در فاصله ساعات ۶ صبح تا ۱۲ ظهر سکته کرده اند حدود ۲۰ درصد وسیع تر از بافت مرده در عضلات قلب افردی بوده است که در ساعات دیگری از روز دچار سکته شده اند.

اطلاعاتی برای تحقیق در مورد روش های پیشگیری از ابتلا به سکته

یک سوم بیمارانی که در بیمارستان مادرید بستری شدند در فاصله ساعات ۶ صبح تا ۱۲ ظهر سکته کرده بودند، ۲۹ درصد در فاصله ساعات ۱۲ ظهر تا ۱۸ عصر، ۲۰ درصد در فاصله ساعت ۱۸ عصر تا نیمه شب و ۱۷ درصد از نیمه شب تا ساعت ۶ صبح.

البته پژوهشگران اسپانیایی در مقاله خود تأکید می کنند که در تحقیق آنها اندازه گیری میزان بافت مرده قلب تنها با توجه به غلظت آنزیم های قلبی تعیین شده است.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی قلب روش دیگری است که از آن برای اندازه گیری وسعت بافت مرده قلب استفاده می شود. نکته دیگر اینکه در این تحقیق، تنها اطلاعات بیمارانی منظور شده که موفق شدند خود را بیمارستان برسانند.

با این حال پژوهشگران اسپانیایی معتقدند، نتیجه این تحقیق شامل اطلاعات باارزشی برای تحقیقات بعدی است که روش های پیشگیری از ابتلا به سکته را بررسی می کند.

اکنون می توان ساعات پرخطر روز را هم در آنالیز اطلاعات در نظر گرفت.

 

۴۷۴۷

گرامیداشت ابوالقاسم فردوسی در کویت

در این مراسم، دکتر محمد خاقانی اصفهانی،
استاد دانشگاه اصفهان، محمد صالح صرخوه شاعر و ادیب کویتی و سمیر ارشدی استاد زبان
فارسی دانشگاه کویت حضور داشتند.

دکتر محمد خاقانی در این نشست گفت: «در طول
14 قرن گذشته پس از تشرف ایران به دین مبین اسلام، تاکنون تذکره نویسان بیش از 40 هزار
شاعر نامدار را در ایران به ثبت رسانده‌اند که حدود 40 تن از آنان تشخص ویژه‌ای پیدا
کرده و شهرت جهانی یافته‌اند که حکیم ابوالقاسم فردوسی صاحب شاهنامه در طلیعه این گروه
به شمار می‌آید.»

محمد صالح صرخوه شاعر سرشناس کویتی در این
رابطه گفت: «مهمترین پیام حکیم طوس به همه شاهان روزگار و سران کشورها در همه اعصار
این بود که دست از ستمگری و طاغوت بر دارید، زیاده خواه نباشید و مرتکب جرم و جنایت
نشوید، فاجعه به بار نیاورید و در کنار مردم باشید زیرا سرانجام همه شما مرگ است، پس
به فکر فردای خود باشید.»

سمیر ارشدی، استاد زبان فارسی دانشگاه کویت
نیز ضمن تشریح فرازهایی از زندگینامه فردوسی و نقش و جایگاه شاهنامه در ادبیات جهان
متفکران و اندیشمندان عرب را فراخواند تا از گنجینه‌های ادبی و معارف بی‌شمار فرهنگ
فارسی استفاده کنند.

وی گفت: «با وجود همسایگی جغرافیایی و مشترکات
متعدد مذهبی و فرهنگی، اما بسیاری از اندیشمندان عرب هنوز از فرهنگ غنی فارسی اطلاعات
کافی ندارند و بیشتر به ادبیات غرب گرایش دارند.»

ارشدی از نقش کویت در چاپ و نشر ترجمه اشعار
شاهنامه به زبان عربی و توزیع آن در سطح جهان قدردانی کرد.

5757

رییس‌جمهور: هلال احمر، چشم امید و پشتوانه مردم در سختی‌ها و بحران‌هاست

حسن روحانی در بازید از پست های جمعیت هلال احمر استان با بیان این مطلب افزود: جمعیت هلال احمر؛ رسالت جهانی دارد و فراتر از مرزها به آسیب دیدگان و افراد بحران زده خدمات امدادی ارائه می دهد و در واقع پشتوانه بسیار خوب و قابل اعتمادی برای مردم محسوب می‌شود.

وی افزود: حضور هلال احمر در پست های امدادی و راهنمای مسافران در ایام نوروز در آرامش و دلگرمی مردم برای ادامه سفرهای استانی خود بسیار موثر است.

رئیس جمهوری با اشاره به حادثه خیز بودن کشور ما گفت: جمعیت هلال احمر؛ نهادی است که در زمان سختی ها و بحران ها چشم امید مردم است که باید با تقویت این نهاد بزرگ بشر دوست بتوانیم کشوری آماده در برابر حوادث داشته باشیم .

 روحانی جوانانی را که داوطلبانه در پست های نوروزی هلال احمر به همنوعان خود خدمات ارائه می‌دهند؛ شایسته تقدیر دانست و از تمامی تلاشگران عرصه خدمت به مردم در ایام نوروز قدردانی کرد.
29213

 

خانه‌گردی در پایتخت/ از صادق هدایت تا خانه قانون، نور و نوا

فاطمه علی‌اصغر: خانه گردی پایتخت را از شمیرانات شروع کردیم، از تجدید دیدار با خانه های یک دانشمند، یک سیاستمدار، یک کارآفرین و صنعتگر و یک بازیگر؛ قرار بعدی با خانه‌های قلب تهران بود؛ از گران قیمت‌ترین خانه جهان تا دیدار از موزه ملک و نسخ خطی آن.

این بار هم به سراغ خانه های ارزشمندی در تهران می رویم که می تواند یک روز بیادماندنی برایتان رقم بزند.

خانه ساز و نوا

سفر یک روزه نوروزیتان را از خیابان ظهیرالاسلام، نبش کوچه صبا آغاز کنید. اینجا خانه ابوالحسن صباست. شما قدم به تالارهای خانه یکی از بزرگان هنر موسیقی ایران گذاشتید. خانه ای که هفت نسل خاندان صبا در آن زندگی کردند و سرانجام ابوالحسن وصیت کرد که آن را به موزه و خانه موسیقی تبدیل کنند. خانه ای با قدمت پهلوی اول که ویژگی های معماری آن هم دیدنی است. این خانه در فهرست میراث فرهنگی ایران هم جای گرفته و وجه ملی دارد.

روایت است که ابوالحسن صبا در این خانه به دنیا آمده. پدرش، ابوالقاسم خان کمال‌السلطنه، مردی از خاندان فضل و هنر، نوه‌ی محمودخان صبا، ملک‌الشعرای دربار فتح‌علی شاه قاجار بود. ابوالحسن، که بعدها نام جد بزرگش صبا را برای نام خانوادگی خود برگزيد، از کودکی علاقه‌ی خاصی به موسيقی داشت. پدرش که خود اهل موسيقی بود و به آن علاقه داشت، صبا را در شش سالگی پيش دوستانش که از اساتيد موسيقی بودند، برد تا به او نوازندگی بياموزند.

این آغاز راه بالیدن این هنرمند بود.حالا سال هاست که ساختمان خانه صبا را وزارت فرهنگ و هنر از بازماندگان خریده؛ همسر صبا هم وسایل شخصی او را به موزه اهدا کرده. درمیان این وسایل اهدایی، تعدادی از نت‌های زنده‌یاد فرامرز پایور نیز به چشم می‌خورند که شاگردان استاد پایور به موزه صبا اهدا کرده‌اند.

این خانه دارای پنج اتاق، زیر زمین و حیاط کوچکی است. بخشی از موزه به تصاویر، لوازم شخصی استاد و اسناد و نامه‌های اداری و مکاتبات شخصی او اختصاص یافته است. قسمت دوم، مجموعه سازهای موزه است که از منظر قدمت و ارزش، کم‌نظیر هستند. قسمت سوم موزه هم به مجموعه یادگارهای خانم اسفندیاری کوه نور، همسر استاد صبا که دختر عموی نیما یوشیج بوده است، تعلق دارد. با چنین بخش‌هایی است که این موزه به پاره‌ای گرانبها از تاریخ موسیقی ایران بدل شده.

خانه رنگ و نور

بعد از دیدار از خانه ساز و نوا، زمان بازدید از خانه رنگ و نور رسیده است. عمارت موزه نقاشی پشت شیشه یکی از دیدنی های تهران است. سیاوش شقاقی صاحب این خانه بوده. آقای شقاقی از نخستین پزشکان ریوی ایران بود و این خانه مطبش. این موزه در تقاطع خیابان برادران قائدی (هدایت) و نورمحمدی (تنکابن) واقع شده. این موزه خود داستان پر سوزی دارد. خانه شقاقی را ورثه دکتر به شهرداری تهران واگذار کردند و پس از بازسازی در سال 1377 به سازمان میراث فرهنگی سپرده و نخستین موزه نقاشی پشت شیشه ایران راه اندازی شد.

در زمان حمید بقایی، رییس وقت سازمان میراث فرهنگی هنگام جا به جایی سازمان میراث فرهنگی این موزه راهی ارگ شد و عمارت به بخش خصوصی واگذار اما برای دومین بار نقاشی ها با بازگشت سازمان به جایگاه اصلی خود بازگشتند. تولد این خانه در اواخر دوره قاجاری بوده و اوایل دوره پهلوی معماری اش شکل گرفته. موزه نقاشی پشت شیشه دومین موزه نقاشی پشت شیشه در جهان و تنها موزه مستقل است که به یکی از شاخه‌های نگارگری اختصاص داده شده. این موزه دربر گیرنده مجموعه عظیمی از نقاشی‌های پشت شیشه ایران است.

شاید بپرسید، نقاشی پشت شیشه چیست؟ این هنر در دوره صفویه از اروپای شرقی، هند و چین وارد ایران شد اما بلافاصله رنگ و بویی بومی به خود گرفت. تصاویر مربوط به انسان، گل و مرغ، تصاویر هندسی، حیوانات، بناهای تاریخی، مناظر شهری، طبیعت، نوشته و خطوط قرآنی، تک چهره‌ها، شخصیت‌های مذهبی و درباری و تاریخی، شاعران و هنرمندان، تصاویری از امامان، دراویش و عامه مردم در حالت‌های مختلف و تصاویر زنان به شیوه‌هایی از نقاشی سبک قاجار و آثار مینیاتوری، از جمله موضوعات نقاشی‌های کار شده بر پشت شیشه هستند.

هنر نقاشی پشت شیشه به جهت اجرای طراحی معکوس و استفاده از رنگ‌های روشن و اکلیلی، نیاز به مهارت و قدرت قلم و طراحی و ظرافت ویژه دارد.

خانه قلم و داستان

اگر توانستید دل از دیدار نقاشی های پشت شیشه خانه دکتر شقاقی دل بکنید؛ حالا که در خیابان هدایت هستید. پیشنهاد می کنیم، به سراغ بیمارستان امیراعلم بروید. خانه صادق هدایت در این بیمارستان است. تعجب نکنید. این دیدار بخش هیجان انگیز روز شماست. شما با خانه ای مواجه هستید که بازدید عمومی ندارد ولی با این حال دیدنش ممنوع هم نیست.

این خانه در خیابان سعدی، بالاتر از خیابان منوچهری، ضلع جنوب غربی بیمارستان امیر اعلم، خیابان شهید تقوی (خیابان هدایت) پلاک ۳، کنار خانه سفیر کبیر دانمارک است. دیدن این خانه نشان از انزوای خانه مردی دارد که نامش در میان بهترین نویسنده های جهان جای دارد.

پدر او اعتضادالملک، از رجال و اشراف دوره قاجار بود و احتمالاً، خانه مورد نظر به دستور او بنا شده و شکل و ساختار بنا به سبک اواخر دوران قاجار بر می‌گردد. در دهه ۵۰ خورشیدی، خانه پدری صادق هدایت خریداری و اشیاء شخصی‌اش را از بازماندگان جمع‌آوریی کردند تا آن را تبدیل به موزه برای صادق هدایت کنند. پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران این کار انجام نگرفت و ملک در اختیار دانشگاه علوم پزشکی تهران قرار گرفت.

مدتی این خانه مهدکودک بود و حالا به دنبال اعتراض های جهانگیر هدایت، آن را تبدیل به موزه کرده اند.

خانه قانون و دارو

احتمالا دیدار از خانه صادق هدایت، نویسنده بوف کور، کوتاه است. شما در میدان هدایت حتما از کنار خانه در دست مرمت ظهیرالسلام رد می شوید و با حوض خالی خانه و کبوترهای آواره اش سلفی می گیرید. اکنون زمان دیدار از خانه حسن پیرنیا، خانه مرد قانون ایران رسیده است. این خانه در خیابان منوچهری تهران (بین لاله‌زار و فردوسی) قرار دارد و در میانه سده نوزدهم میلادی بنا شده‌. حسن پیرنیا ملقب به مشیرالدوله آثاری چون نخستین کتاب تاریخ ایران باستان، نخستین قانون مدون حقوق بین‌المللی به زبان فارسی و از همه مهم تر فرمان مشروطیت را در این خانه نوشته و تدوین کرده است.

عمارت مسکونی مشیر الدوله، مجموعه ایی مسکونی و حیاطی بزرگ است که سالها پس از مرگ مشیرالدوله بخشی از این حیاط – که اکنون در حد فاصل عمارت اصلی و خیایان منوچهری قرار دارد – از عمارت اصلی تفکیک شد و به عنوان مطب پسر مشیرالدوله مورد استفاده قرار گرفت و بعدها هم از سوی وارثانش به فروش رسید و بنای اصلی وقف دولت ایران شد. این بنا سال هاست به مؤسسه مطالعات تاریخ پزشکی، طب اسلامی و طب مکمل سپرده شده. این خانه یکی از بناهای نادر تهران است که از ویرانی ها نجات پیدا کرده.

حالا که وارد خیابان لاله زار شدید، می توانید چند کوچه پایین تر، نبش کوچه اتحادیه، تنها در ورودی خانه دایی جان ناپلئون را ببنید. این خانه هم قرار بود که پاساژ شود اما با همت اهالی رسانه و دوستداران میراث فرهنگی از تخریب رهایی یافت و حالا از سوی شهرداری خریداری شده و در حال مرمت است و به زودی درهایش به روی مردم باز خواهد شد. تا آن روز شما می توانید خانه گردی نوروز 96 را تمام کنید. قبل از آن پیشنهاد می کنیم، در میدان فردوسی، در کوچه پس کوچه هایش کافه هایی را پیدا کنید که زمانی خانه قدیمی بوده اند و پر از خاطره. آنجا می توانید دمی تازه کنید و چای با طعم هل و دارچین بنوشید.

۴۷۴۷

گوترش با مقام‌های عراق در بغداد دیدار کرد

به گزارش الفرات نیوز، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل در سفر به بغداد با «فواد معصوم» رئیس جمهور عراق و «سلیم الجبوری» رئیس پارلمان این کشور دیدار کرد.

فواد معصوم در این دیدار تاکید کرد: عراق نسبت به حفاظت از شهروندان، بازسازی مناطق آزادشده، بازگرداندن آوارگان، آشتی اجتماعی و آمادگی برای برگزاری انتخابات آینده اهتمام می ورزد و تمایل دارد که نقش راهبردی و متمایز خود را در برقراری ثبات و شکوفایی منطقه ایفا کند. همچنین موقعیت جغرافیایی عراق نیز نیازمند تقویت روابط دوستی و همکاری سازنده با تمام همسایگانش بدون استثنا است.

از سوی دیگر گوترش نیز گفت: سفر من به عراق برای ابراز همبستگی با مردم عراق است که به نیابت از جهان وارد جنگ علیه تروریسم شده اند. از وحدت ملی و پیروزی های نظامی بر داعش تمجید می کنم. عراق حتما به سوی ایفای نقش اساسی خود در برقراری صلح و ثبات و پیشرفت در منطقه حرکت می کند.

در ادامه الجبوری رئیس پارلمان عراق نیز در دیدار با گوترش تاکید کرد: از دوستانی که با ما همراهی کردند و در رأس آنها ائتلاف بین المللی و کشورهای دوست تشکر می کنیم. امیدواریم سازمان ملل بیش از پیش از عراق حمایت انسانی کند. ما با مداخله خارجی و حضور نظامی هر کشوری در سرزمین خود بدون هماهنگی با دولت عراق مخالفیم و آن را تجاوز به حاکمیت عراق می دانیم. فرصت حل و فصل تاریخی فرا رسیده است و عراقی ها با نشست دور یک میز باید درباره دوران پساداعش رایزنی کنند.

گوترش پیشتر نیز با العبادی نخست وزیر عراق دیدار و گفتگو کرده بود.

52311