مهمترین بندهای توافق اسیران فلسطینی با اداره زندان‌های رژیم صهیونیستی

مرکز اطلاع رسانی فلسطین امروز (سه شنبه) در گزارشی اعلام کرد، ستاد رسیدگی به امور اسیران و آزادگان فلسطین با صدور بیانیه ای خاطر نشان کرده که اسرای فلسطینی پس از مذاکره با اداره زندان های رژیم صهیونیستی به توافق رسیدند که با این توافق 80 درصد از خواسته های انسانی و معیشتی خود را محقق ساختند.
‘عیسی قراقع’ رئیس هیات رسیدگی به امور اسرا و آزادگان فلسطین تاکید کرده که این اعتصاب تحولی اساسی در زمینه شرایط انسانی و معیشتی زندگی اسرای فلسطینی در زندان های رژیم صهیونیستی ایجاد کرد و انتخاب ‘کریم یونس’ قدیمی ترین اسیر فلسطینی دربند زندان های صهیونیستی به عنوان عضو کمیته مرکزی جنبش فتح، تحول سیاسی مهم و واکنشی به تلاش های رژیم صهیونیستی برای متهم کردن اسرا به ‘تروریسم’ بود.

از مهمترین خواسته های اسیران فلسطینی که در توافق با اداره زندان های رژیم صهیونیستی به آن دست یافتند، به شرح زیر است:


1-گسترش زمینه و شرایط ارتباط تلفنی اسرا با خانواده هایشان بر اساس ساز و کارهای مشخص و تداوم مذاکره بر سر این مساله که همچنان خواسته اصلی اسرا باقی خواهد ماند.

2-توافق بر سر برخی مسائل مربوط به ملاقات خانواده های اسرا با خانواده های شان از طریق ورودی های مختلف و لغو ممنوعیت امنیتی اعمال شده علیه صدها نفر از فرزندان خانواده های اسرا.
مقرر شده که دیگر خانواده های اسرا از پست های ایست بازرسی به شهرهای خود بازگردانده نشوند و ممنوعیت اعمال شده از سوی اداره زندان های (رژیم صهیونیستی) علیه بیش از 140 کودک که اجازه ملاقات با پدران شان را نداشتند، برداشته شود.

3- قول اولیه درباره کاهش فواصل زمانی ملاقات خانواده های اسرای غزه به ملاقات هر ماهه به جای ملاقات دو ماه یکبار یا بیشتر.

4-در کنار این، توافقات دیگری هم درباره شرایط ملاقات اسرا با خانواده هایشان و انتقال لباس و دیگر وسایل مورد نیاز و یا تقدیم مواد خوراکی و شیرینی جات برای خانواده ها و فرزندان و افراد دیگر صورت گرفته است.

5- ایجاد شرایط جدید که اجازه دستیابی به راهکارهای لازم درباره ملاقات نزدیکان درجه 2 اسرا با آنها را می دهد که از جمله آنها می توان به فراهم شدن امکان حضور خواهرزاده های خردسال و اضافه شدن یک یا دو نفر به ملاقات کنندگان با اسیرانی که پدر و مادرشان را از دست داده اند، اشاره کرد.

6- موافقت رسمی با مساله تکرار ملاقات برای بار دوم بر اساس ساز و کار اتخاذ شده از طریق توافق میان تشکیلات خودگردان و سازمان صلیب سرخ.

7- توافق درباره بیمارستان زندان الرمله و بازگرداندن اسرا به بیمارستان بزرگی که بازسازی و مرمت شده است.

8- درباره اسرای زن دربند تمامی بخش ها هم توافقاتی به عمل آمده است که از مهمترین آنها می توان به جمع کردن اسیران زن در زندان شارون، ملاقات ویژه آنها با همسران و فرزندان شان، وارد کردن محصولات مرتبط با هنرهای دستی، بهبود شرایط بازداشت آنها و وضع نظام ویژه برای انتقال آنها به دادگاه یا برعکس از دادگاه به زندان اشاره نمود.

9- درباره کودکان هم مقرر شده است که شرایط بازداشت و نقل و انتقال و آموزش آنها بهبود پیدا کند و درباره برخی مسائل دیگر مرتبط با آنها هم توافقاتی به دست آمده است.

10- مساله زندان نفحه که اکثر مسائل مرتبط با شرایط زندگی سخت اسرا در آن حل شده است.

11- مساله گذرگاه قدیمی زندان رمله و خودروهای انتقال اسرا که توافق شد بخش جدیدی افتتاح و مقررات جدیدی برای انتقال اسرا از طریق خودروهای نقل و انتقال مخصوص اداره زندان ها وضع شود و به موجب آن، اسرا مستقیما به دادگاه ها منتقل و بازگردانده شوند.

12- توزیع وعده های غذایی اسیران در داخل خودروهای نقل و انتقال به دادگاه ها یا بالعکس در مسیر بازگشت و اجازه دادن به آنها برای قضای حاجت که این مساله عملا به مرحله اجرا درآمده است.

13- موافقت با احداث آشپزخانه در هر کدام از بخش های امنیتی که شرایط تهیه غذا را داشته باشد و وسایل آشپزی به جای قرار گرفتن در خود اتاق ها، در این محل قرار داده شوند.

14- تصویربرداری همراه خانواده؛ به طوری که همسر و برادر به این جمع اضافه شده اند و عکس گرفتن با برادر در صورت وفات یکی از والدین؛ پدر یا مادر ممکن است.

15- انجام اصلاحات اساسی در سیستم فعالیت کانکس ها که بیشتر مربوط به کیفیت اشیای موجود در آنها و قیمت های آنهاست و علاوه بر این، باید سبزیجات و ادویه جات مختلف در آن موجود باشد.

16- وارد کردن دستگاه های ورزشی جدید در محوطه حضور اسرا در زنگ تنفس.

17- حل مشکل تراکم اسرا در بخش ها و افزایش درجه حرارت از طریق نصب سیستم تهویه و سرمایشی طبق توافق های صورت گرفته.

18- اضافه شدن یک آمبولانس مجهز مانند آمبولانس مراقبت های ویژه که در زندان های نقب، ریمون و نفحه که دور از بیمارستان هستند، مستقر شود.

19- انتقال اسرا به زندان های واقع در نزدیکی محل سکونت خانواده هایشان.

20- بازگرداندن اسرا به همان زندان هایی که در آغاز اعتصاب غذا از آنها به جای دیگر منتقل شده بودند و لغو مجازات های اعمال شده در آغاز اعتصاب غذا.

این در حالی است که اداره زندان های صهیونیستی مدعی شده بود که از پذیرش اکثریت خواسته های اسیران فلسطینی خودداری کرده و تنها با افزایش تعداد دفعات ملاقات اسرا با خانواده هایشان موافقت کرده است.
بر اساس بیانیه اداره زندان های رژیم صهیونیستی، پس از توافق میان این رژیم، سازمان صلیب سرخ و تشکیلات خودگردان فلسطین برای فراهم شدن زمینه 2 بار ملاقات خانواده های اسرا با عزیزانشان در طول یک ماه، امکان پایان اعتصاب غذای اسرا فراهم شده است.

بر این اساس، مقرر شده که تشکیلات خودگردان به موجب توافق صورت گرفته با رژیم صهیونیستی و سازمان صلیب سرخ، هزینه دومین ملاقات اسرا با خانواده هایشان را متقبل شود.
اداره زندان های رژیم صهیونیستی خاطر نشان کرده که بیش از یک سال پیش مقرر شده بود که اسرای فلسطینی هر ماه 2 بار با خانواده هایشان ملاقات کنند، اما بعدا این مساله به یکبار ملاقات کاهش یافت.

‘نجات ابو بکر’ از نمایندگان پارلمان فلسطین درباره این توافق اسرا با اداره زندان های رژیم صهیونیستی تصریح کرد که اعتصاب غذای اخیر باعث معطوف شدن توجه افکار عمومی جهانیان به درد و رنج اسرای فلسطینی در زندان های رژیم صهیونیستی شد.
ابو بکر در گفت وگو با پایگاه خبری ‘عربی 21’ اعلام کرد که توافق اخیر نوعی پیروزی برای اسرا و تسلیم رژیم صهیونیستی در برابر خواسته های بحق آنها به شمار می رود و آنها با این توافق تاکید کردند که اسرای جنگی به شمار می روند که نباید در هیچ گونه قرارداد مبادله یا مذاکره در آینده نادیده گرفته شوند.

وی افزود: من زیاد به دستاوردهای اسرا در قالب این اعتصاب غذا اهمیت نمی دهم و امید زیادی به رژیم صهیونیستی ندارم، بلکه مساله مهم معرفی مساله اسرا به افکار عمومی جهانیان است.

موسسات بین المللی امضا کننده توافقنامه های اسرا خواستار پایبندی به مفاد توافقنامه ها و پایان دادن به ظلم جاری علیه اسرای فلسطینی دربند زندان های رژیم صهیونیستی شده اند.


گفتنی است که اسرای فلسطینی اعتصاب غذای خود را از روز 17 آوریل (28 فروردین) و همزمان با روز اسیر فلسطینی آغاز کردند و مهمترین خواسته های آنها عبارت بود از:


1- توقف سیاست حبس انفرادی،

2- توقف سیاست بازداشت اداری،

3- بهبود اوضاع معیشتی اسرا که شامل موارد زیر بود:

– نصب تلفن همگانی برای اسرا در همه زندان ها و بخش ها به منظور فراهم شدن امکان ارتباط انسانی آنها با خانواده هایشان.

– اضافه شدن شبکه های ماهواره ای جدید به تناسب نیازهای اسرا؛ به طوری که تعداد شبکه های ماهواره ای در دسترس اسرا به 18 مورد برسد.

– نصب سیستم سرمایشی در تمامی زندان ها و تهیه وسایل تهویه در داخل اتاق ها.

– بازگرداندن دستگاه های الکتریکی آشپزی و تهیه نان در تمامی زندان ها و قرار دادن آنها زیر نظر اسرای امنیتی.

– اجازه دادن به اسرا برای خرید تمامی نیازهای خود به سبزیجات.


4- بهبود شرایط ملاقات اسرا با خانواده هایشان؛ به طوری که موارد زیر را در بر گیرد:


– برقراری مجدد ملاقات دوم که توسط سازمان صلیب سرخ لغو شده بود.
– فراهم کردن زمینه ملاقات منظم اسرای نوار غزه با خانواده هایشان؛ هر دو هفته یکبار و عدم لغو آن از سوی هیچ طرفی.
– عدم ممانعت از ملاقات هیچ یک از نزدیکان درجه یک یا درجه دو با اسرا.
– افزایش مدت زمان ملاقات از 45 دقیقه به یک ساعت و نیم.
– اجازه دادن به اسرا برای عکس گرفتن با خانواده هایشان هر سه ماه یکبار.
– احداث مراکزی برای استراحت خانواده ها در جلوی زندان.
– موافقت با ورود کودکان و نوه های زیر 16 سال اسرا به زندان در زمان ملاقات خانواده ها.
– فراهم کردن زمینه انتقال کتاب، روزنامه، لباس، مواد غذایی و دیگر وسایل مورد نیاز اسرا در زمان ملاقات با خانواده هایشان.

5- وضعیت درمانی اسرا که شامل موارد زیر است:


– پایان بخشیدن به سیاست بی توجهی به مشکلات درمانی اسرا.
– تعطیلی بیمارستان زندان رمله به خاطر دارا نبودن شرایط ارائه خدمات درمانی لازم.
– انجام معاینات پزشکی به صورت دوره ای.
– انجام فوری عمل های جراحی.
– فراهم کردن شرایط حضور پزشکان متخصص از خارج از زندان.
– آزادی اسرای بیمار و به ویژه افراد معلول و بیماران صعب العلاج.
– عدم تحمیل هزینه های درمان به اسرا.


6- خودروهای انتقال اسرا که شامل موارد زیر می شود:


– رفتار انسانی با اسرا در جریان نقل و انتقال آنها توسط خودروهای ویژه انتقال اسرا.
– بازگرداندن اسرا به زندان ها پس از انتقال آنها به درمانگاه ها یا دادگاه و نگه نداشتن آنها در گذرگاه ها.
– اختصاص گذرگاه های ویژه برای عبور افراد و ارائه وعده های غذایی.
– تامین نیازها و خواسته های اسرای زن چه در زمینه انتقال جداگانه و ملاقات مستقیم و بدون مانع در جریان دیدار با خانواده هایشان.


7- بحث آموزش اسرا که شامل موارد زیر بود:


– فراهم شدن مجدد امکان آموزش در دانشگاه آزاد.
– اجازه دادن به اسرا برای گذراندن امتحانات دوره راهنمایی به صورت رسمی و بر اساس توافقات صورت گرفته.
اسیران فلسطینی محبوس در زندان های رژیم صهیونیستی از 17 آوریل گذشته (28 فروردین) اقدام به اعتصاب غذای نامحدود کردند که بعد از گذشت 40 روز از اعتصاب غذا به خواسته های خود رسیدند.

310

صدای سیاره مشتری را بشنوید!/دریافت شده از فضاپیمای ناسا


به گزارش خبرآنلاین،جونو  نام فضاپیمای روباتیکِ بدونِ سرنشینِ ناسا اس که در چهارم ژوئیهٔ ۲۰۱۶ در مدار قطبی سیاره مشتری قرار گرفت. این کاوشگر فضایی در پنجم اوت ۲۰۱۱ از فلوریدا به فضا پرتاب شده و شرکت لاکهید مارتین و مؤسسه تحقیقات جنوب غربی سازنده و پیمان‌کار هدایت آن هستند. نیروی این قمر با انرژی خورشیدی تأمین می‌شود. 

جونو دومین فضاپیمایی است که مدار مشتری را دور می‌زند؛ پس از فضاپیمای گالیله که از ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۳ این سیاره را دور زد.

5454

مدیر مدرسه‌ای در شوش: دانش‌آموزانی که در معرض دود مواد هستند، روزها سر کلاس می‌خوابند

«مرکز دی آی سی» میدان شوش در سال ۹۱ تاسیس شد و از آن زمان تاکنون معتادان شربت متادون و دیگر اقلام مورد نیاز خود را از این مرکز دریافت می‌کردند. این مرکز به نوعی یکی از بزرگترین مراکز خدمات‌دهی به معتادان در کشور محسوب می‌شود که روزانه حدود ۴۰۰ نفر برای دریافت شربت متادون به این مرکز مراجعه می‌کردند، ولی متاسفانه مدتی است که سهمیه متادون این مرکز قطع شده است و معتادانی که برای دریافت دارو به این مرکز مراجعه می‌کردند، اکنون در اطراف این مرکز دیده می‌شوند، و موجبات نگرانی ساکنان منطقه را فراهم کرده‌اند.

عده‌ای از معتادان در حالت چرت‌زدن، بعضی در حال مصرف مواد مخدر و برخی نیز در حال فرار از دست افرادی هستند که آنها را سیاه‌پوش می‌نامند. “مرکز دی آی سی میدان شوش” در ضلع شرقی این میدان مشهور پایتخت است و دو مدرسه دخترانه هم در چند قدمی این مرکز قرار دارد. آواره شدن معتادان خطرات و آسیب‌های موجود در منطقه را افزایش داده‌است. در ادامه با مدیر دبیرستان دخترانه‌ای در آن حوالی و تعدادی از معتادانی که اطراف میدان شوش در حال مصرف مواد مخدر بودند؛ گفت‌وگویی انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

مدیر دبیرستانی که در چند قدمی میدان شوش است؛ پس از اینکه متوجه شد ما برای تهیه گزارش از وضعیت میدان شوش آمده‌ایم، ما را به داخل دفترش پذیرفت تا به قول خودش بعد از نامه‌نگاری‌های بسیار این بار گفت‌وگو با یک رسانه را امتحان کند تا شاید وضعیت مدرسه‌ای که دانش‌آموزانش در معرض شدیدترین آسیب‌های اجتماعی قرار دارند، تغییر کند.

مدیر مدرسه صحبت‌هایش را با نام‌نویسی دانش‌آموزان آغاز کرد و گفت: «پس از پایان امتحانات کم‌ کم فصل نام‌نویسی دانش‌آموزان آغاز می‌شود، ولی وقتی اولیای دانش‌آموزان می‌آیند و فضا را می‌بینند، حتی رغبتی برای ورود به داخل دبیرستان ندارند. این منطقه دچار آسیب‌های بسیار اجتماعی است؛ متاسفانه باید به این نکته نیز اشاره کنم که برخی دانش‌آموزان به دلیل اینکه در معرض دود مواد مخدر قرار دارند، روزها در مدرسه می‌خوابند و آنهایی که وضعیت خانواده‌ای بهتری دارند، در راه مدرسه همه چیز را یاد می‌گیرند. برخی دانش‌آموزان وقتی وارد مدرسه می‌شوند؛ نفس‌نفس می‌زنند، وقتی می‌پرسم چه اتفاقی افتاده می‌گویند، از ترس افرادی که بیرون هستند، مجبور به دویدن شده‌اند؛ متاسفانه هنگام بازگشت از مدرسه هم همین وضعیت را دارند.»

اعتیاد

وی در رابطه با وضعیت بحرانی منطقه شوش ادامه داد: «در چند قدمی میدان شوش دو مدرسه دخترانه وجود دارد. بارها و بارها در نامه‌های متعدد همراه با عکس و فیلم وضعیت را به مسئولان اطلاع دادیم، ولی هیچ چیز تغییر نکرد. بعد از عید وضعیت بحرانی‌تر هم شده و معتادان در اطراف پراکنده شده‌اند، من علتش را نمی‌دانستم، ولی اکنون فهمیدم که به دلیل قطع سهمیه شربت متادون معتادان این اتفاق افتاده است. یک بار که سعی داشتم از افرادی که مواد رد و بدل می‌کنند، عکس بگیرم با چاقو مرا دنبال کردند و من هم با شانسی که آوردم توانستم از دستشان فرار کنم، ولی سوال این است که این وضعیت تا کی ادامه دارد و چرا برای حل آن اقدامی نمی‌شود؟!

از مدرسه که بیرون آمدیم با توضیحاتی که مدیر دبیرستان حضرت زهرا(س) به ما داد کمی بیشتر با وضعیت آشنا شدیم. پس از خروج از مدرسه جمعی از معتادان زیر یک درخت کنار هم نشسته بودند و با در دست داشتن پایپ مصرف شیشه، زر ورق برای کشیدن هروئین در نزدیکی میدان شوش در حالی که شهروندان در پیاده رو تردد می‌کردند، مشغول مصرف مواد بودند. نزدیکشان شدیم تا با آنها گفت‌وگو گو کنیم. مرضیه دختری تقریبا ۲۵ ساله است، با روپوشی قرمز کنار پسری هم سن و سال خودش نشسته بود.

مرضیه در حالی با ما صحبت می‌کرد که فندک اتمی و پایپ شیشه در دستش بود. وقتی به سمت او رفتیم پسری که در کنارش نشسته بود از جای خود بلند شد و رفت. مرضیه یک پوک از پایپ شیشه گرفت و بعد بطری نوشابه را بالا کشید و گفت: «من روز و شبم را اینجا می‌گذرانم میان این دوستان، پسری که بلند شد و رفت نامزد من است و چند سالی است که با هم زندگی می‌کنیم، ولی هنوز نتوانسته‌ایم محلی برای زندگی تهیه کنیم. شاید باورتان نشود، ولی اگر ۳۰۰ هزار تومان داشتیم می‌توانستیم یک اتاق همین اطراف تهیه کنیم.»

وی ادامه داد: «خرج مصرف موادم را شوهرم می‌دهد، متاسفانه نمی‌توانم بگویم چگونه ولی از هر راهی که بتواند! از وقتی شربت متادون را قطع کرده‌اند، توان راه رفتن نداریم و روز شب را همین جا می‌گذرانیم، چون بعد از اینکه به فروشندگان مواد مخدر خبر رسید همه آمدند، اینجا و ما نیز نمی‌توانیم از این منطقه خارج شویم؛ چون معلوم نیست جایی که می‌رویم چیزی گیرمان می‌آید یا نه. همه می‌گویند که ما نباید اینجا باشیم، ولی من باید از چه کسی بپرسم که کجا بروم؟ یک بار رفتم در گرم خانه‌ها خوابیدم، ولی به این نتیجه رسیدم که با نامزدم در بین خرابه‌ها بخوابیم بهتر است.»

به سوی خیابان دیگر رفتیم، جایی که معتادان کنار جدول خیابان نشسته بودند و به صورت مشترک و تقریبا نوبتی در حال کشیدن شیشه بودند به نوعی که اگر سوار بر خودرو هم بودیم و از میدان شوش عبور می‌کردیم، هم می‌توانستیم کشیدن آنها را ببینیم. معین پسر جوانی بود که دست خود را با باند سفیدی بسته بود و سیگاری به لب داشت به نظر کمی از حالت خماری بیرون آمده بود.

معین در خصوص وضعیت زندگی خود در حالی که به نظر از همه چیز عاصی می‌آمد گفت: «نمی‌دانم چند ماه گذشته ولی از وقتی این شربت متادون را قطع کرده‌اند؛ دوباره به سمت شیشه و دوا آمده‌ام، جنس‌های اینجا هم اینقدر آشغال است که بعد از کشیدن هیچ تغییری نمی‌کنم. نمی‌دانم چه‌کار باید کنم، وقتی ترک می‌کنم هم بعد از مراحل ترک کردن که از مردن هم بدتر است چون هیچ کاری پیدا نمی‌کنم، دوباره می‌آیم اینجا دوباره معتاد می‌شوم. چکار کنم وقتی نه حمایتی از من می‌شود و نه جایی برای رفتن دارم.»

معین در حالی که دست بانداژ شده‌اش را به نشان می‌داد، گفت: «من یک بیمارم نباید چنین رفتاری با من و امثال من بشود. عده‌ای هستند که ما به آنها سیاه‌پوش می‌گوییم؛ آنها همیشه ما را آزار می‌دهند و ما را می‌زنند. من نمی‌دانم آنها چه کسانی هستند که اجازه کتک زدن ما را دارند. سر بچه‌ها همیشه بر اثر کتک خوردن متورم شده است. امیدوارم یک روز من سلامت شوم و دیگر این‌ها را نبینم.»

چند سالی است که آسیب‌های اجتماعی در پایتخت ایران عریان شده است به حدی که در میدان شوش که یکی از میادین معروف تهران محسوب می‌شود، معتادان به راحتی در خیابان‌ها و کوچه‌ها مواد مخدر مصرف می‌کنند و شب‌ها را هم در بین خرابه‌ها و زیر ماشین‌ها و .. می‌گذرانند. عدم ارائه متادون به یکی از بزرگ‌ترین “مراکز دی آی سی” کشور وضعیت همه این معتادان را بحرانی‌تر کرده است. امیدورایم حداقل سهمیه متادون آنها مانند گذشته ارائه شود تا برای به دست آوردن مواد مخدر دست به هر کاری نزنند و از این آوارگی نجات پیدا کنند.

۴۲۲۳۵

«زیر دست و پای روزمرگی» اثر سید محمد بهشتی منتشر شد

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، كتاب «زیر دست و پای روزمرگی»، نوشته سيدمحمد بهشتی، شامل 75 يادداشت كوتاه از شهريور 1379 تا آبان 1395 است.

درباره اين كتاب آمده است: «بسیار است اموری که با زندگی ما چنان عجین شده که حضورشان را ساده و بدیهی می‌پنداریم؛ اسباب و اثاث، حوادث، جاها و حتی آدم‌هایی که از فرطِ نزدیکی، دیگر ارزش‌هایشان به دیده‌مان نمی‌آید. بسیاری از رویدادها می‌آید و سپری می‌شود، بی‌آنکه اثری در خاطر ما باقی بگذارد. گویی درست گفته‌اند که هیچ چیز کهنه‌تر از روزنامۀ دیروز نیست لیکن اگر خوب دقت کنیم، لابلای برگ‌های روزنامه، روزهای رفتۀ عمر خود را می‌بینیم.

پنداری همانقدر که اخبار روزمره در معرض خطر سپری‌شدن و تبدیل شدن به زباله است، گوهر گرانبهای عمر نیز درصورتی که به روزمرگی تقطیع شود، راحت زیر دست و پا ضایع خواهد شد. لیکن هیچ چیز نیست که واجد گوهری نباشد، کافی است تلاش کنیم که ورای ظاهر، راه به باطن آن بریم. مجموعه حاضر تلاشی است برای دیدن ارزش و حکمت نهفته در ساده‌ترین رویدادهای روزمره.»

این کتاب در ۳۵۰ صفحه و به قيمت 25 هزار تومان راهی بازار کتاب شده است.

58243

تصمیم منصوریان بعد از تحقیر در آسیا

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ استقلال در آسیا باخت و حذف شد. بازیکنان تیم به تعطیلات رفتند ولی علیرضا منصوریان قصد دارد سریعتر کارهای تیمش را پیش ببرد. شکست مقابل العین برای منصوریان و استقلال در فصل جدید یک زنگ خطر بود و حالا او با خیال راحت تری بعضی از بازیکنان را کنار می گذارد. منصوریان هم پس از بازی تاکید داشت که ظرف دو سه روز آینده لیست خود را در اختیار باشگاه قرار می دهد تا سریعا در زمینه فروش و جذب بازیکنان اقدام کنند.

252 43

 

مهلت ارسال آثار به دوسالانه کاریکاتور تمدید شد

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مهلت ارسال آثار به یازدهمین دوسالانه بین المللی کاریکاتور تهران تا نهم تیرماه تمدید شد.

یازدهمین دوسالانه بین المللی کاریکاتور تهران در سه بخش کارتون آزاد، کارتون با موضوع ایمنی و امنیت و کاریکاتور با موضوع افراد مشهور دنیا مانند بازیگران، ورزشکاران، سیاستمداران و … به دبیری مسعود شجاعی طباطبایی برگزار خواهد شد.

یازدهمین دوسالانه بین المللی کاریکاتور تهران با حمایت دفتر هنرهای تجسمی برگزار می شود

58243

کدام دولت بهترین بهره‌برداری از منابع منفی را داشت؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، اقتصاد ایران طی نیم‌قرن اخیر، چه در بخش
درآمدهای ارزی و چه منابع بودجه عمومی دولت، وابستگی بالایی به درآمدهای ناشی از صادرات نفت پیدا كرده است.

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد که میزان دلاری صادرات نفت و گاز
به نحو قابل توجهی در دولت‌های نهم
و دهم بیش از دولت‌های قبل و بعد از آن است.

از سوی دیگر، همواره نرخ رشد اقتصادی ایران متاثر از درآمد نفت و گاز بوده است. به عبارت دیگر، در زمان‌های افزایش
درآمدهای نفت و گاز، رشد هم افزایش یافته است. با این حال، نسبت این دو متغیر در دولت‌های مختلف متفاوت بوده است؛
به نحوی كه در دولت پنجم میزان صادرات
نفت و گاز برای ایجاد هر درصد رشد اقتصادی 4.18 میلیارد دلار و در دولت دهم 67.17 میلیارد دلار بوده است. در دولت یازدهم
این میزان 13.99 میلیارد دلار بوده است.

داده‌های رشد اقتصادی از مركز آمار استفاده شده و نرخ رشد اقتصادی برای سال 1395 براساس برآورد مركز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی
است. در بین دولت‌های
پنجم تا یازدهم بهترین عملكرد به لحاظ بهره‌برداری
از منابع نفتی در جهت رشد اقتصادی را به‌ترتیب دولت‌های پنجم، هشتم و هفتم داشته‌اند. هر چند رشد اقتصادی بالای سال 1368 كه ناشی
از رشد منفی قابل توجه در سال 1367 بوده، عامل اصلی بهبود عملكرد دولت پنجم محسوب می‌شود.

براساس جدول فوق، كمترین بازده منابع ناشی از صادرات نفت و گاز در دولت
دهم صورت گرفته است. رشد منفی
شدید اقتصادی در سال 1392 موجب افزایش این مقدار در سال 1393 و رشد بالای اقتصادی سال 1368 نیز موجب كاهش برای دولت
پنجم شده است.

 

35225

 

شکست تجاری فیلم پردرآمدترین بازیگر جهان

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، فیلم «دزدان
دریایی کاراییب: مردان مرده قصه نمی‌گویند» در تعطیلات چهار روزه منتهی به روز یادبود در
آمریکا اکران شد. این فیلم پرهزینه در این چهار روز به فروشی برابر با ۷۷ میلیون
دلار دست پیدا کرد که برای اثری با این شهرت و امکانات رقم ناامیدکننده‌ای است. البته
فروش متوسط و به تعریفی پایین این فیلم در سینماهای آمریکا به لطف فروش بالای فیلم
در دیگر کشورها جبران شد. پنجمین قسمت از سری فیلم‌های «دزدان دریایی کاراییب»
خارج از آمریکا بیش از ۲۰۸ میلیون دلار بلیت فروخت.

دیگر فیلمی که هفته گذشته در آمریکا اکران شد، «گارد ساحلی» با بازی دواین
جانسون بود. این فیلم نیز در افتتاحیه بسیار کمتر از انتظار بلیت فروخت در چهار
روز نخست به فروشی برابر با ۲۳ میلیون دلار اکتفا کرد. جانسون که سال گذشته عنوان
پردرآمدترین بازیگر سینمای جهان را به خود اختصاص داده بود در چند سال گذشته
معمولا فروش بالای فیلم‌ها را تضمین می‌کرد. او در «گارد ساحلی» به کارگردانی ست
گوردون کنار زک افران نقش‌آفرینی کرده است.

فروش افتتاحیه «گارد ساحلی»‌حتی از فروش فیلم «نگهبانان کهکشان» که چهار هفته
از اکرانش می‌گذرد، کمتر بود. «نگهبانان کهکشان» در چهارمین هفته اکران با فروشی
برابر با ۲۵ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار دومین فیلم پرفروش در حال اکران در سینماهای
آمریکا بود.

فیلم «دزدان دریایی کاراییب: مردان مرده قصه نمی‌گویند» با بودجه ۲۳۰ میلیون دلاری
ساخته شده و به عنوان فصل پایانی این سری فیلم‌های معرفی شده است. در این فیلم به
کارگردانی یواخیم رونینگ و اسپن سندبرگ بار دیگر جانی دپ در نقش کاپیتان جک
اسپاروی مشهور ظاهر شده است. از دیگر بازیگران این اثر سینمایی می‌توان به خاویر
باردم، اورلاندو بلوم، جفری راش، گلشیفته فراهانی و استیون گراهام اشاره کرد.

فیلم «گارد ساحلی» نیز با بودجه ۷۰ میلیون دلاری ساخته شده است. پریانکا چوپرا
بازیگر سرشناس هندی، الکساندرا داداریو، جان بس و کلی رورباخ دیگر بازیگران این
اثر سینمایی هستند. اکران جهانی این فیلم از دوم ژوئن آغاز خواهد شد. دواین جانسون
سال گذشته کمدی «اطلاعات مرکزی» را بر پرده سینما داشت که در سه روز نخست به فروشی
برابر با ۵۴ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار دست پیدا کرد.

البته هفته گذشته برای دواین جانسون سراسر شکست نبود چرا که فیلم «سرنوشت
خشمگین» با حضور او با فروش فوق‌العاده بین المللی به ششمین فیلم تاریخ سینما
تبدیل شد که خارج از آمریکا بیش از یک میلیارد دلار بلیت فروخته است. نزدیک به ۴۰۰
میلیون دلار از فروش خارج از آمریکای «سرنوشت خشمگین» در سینماهای چین رقم خورده
است.

در کنار اکران ناموفق دو فیلم تازه، فیلم «بیگانه: پیمان» به کارگردانی ریدلی
اسکات در دومین هفته اکران به رده چهارم پرفروش‌های سینمای آمریکا سقوط کرد. این
فیلم در چهار روز ۱۳ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار بلیت فروخت تا پس از دو هفته در
آمریکا به فروشی برابر با ۶۰ میلیون دلار دست پیدا کند. این اثر نسبت به هفته نخست
اکران افت فروش محسوس ۷۱ درصدی را تجربه کرد. «بیگانه» فیلمی در ژانر وحشت و علمی
تخیلی است و با صرف ۱۰۱ میلیون دلار ساخته است. فروش جهانی «بیگانه» هفته گذشته از
مرز ۱۶۱ میلیون دلار عبور کرد.

فروش «دیو و دلبر» نیز هفته گذشته تنها در آمریکا از مرز ۵۰۰ میلیون دلار عبور
کرد. پیش از این تنها هفت فیلم دیگر به این رکورد دست پیدا کرده بودند.

در حال حاضر سینمای هالیوود منتظر اکران فیلم «زن شگفت‌انگیز/ واندر وومن»‌
است تا بلکه رونقی به گیشه کم رمق تابستانی سینما ببخشد. این فیلم به کارگردانی
پتی جنکینز از هفته آینده در آمریکا اکران خواهد شد. در «زن شگفت‌انگیز» گال گدوت
نقش ابرقهرمان زن داستان را بازی می‌کند. در ماه ژوئن چند فیلم مهم دیگر از جمله
«مومیایی»، «تبدیل‌شوندگان: آخرین شوالیه» و انیمیشن «ماشین‌ها» نیز اکران می‌شوند.

منبع: هالیوودریپورتر/ ۲۹ می؛ ترجمه: فرزاد مظفری

58241

کارگران بدون قرارداد هم بیمه بیکاری می‌گیرند؟

کریم یاوری در پاسخ به اینکه اگر نیروی کاری در مجموعه ای مشغول فعالیت باشد که برگه ای به اسم قرارداد امضا نکرده باشد اما کارفرما برای وی حق بیمه پرداخت کرده باشد آیا مشمول بیمه بیکاری می شود یا خیر گفت: در صورتی که جمع سوابق بیمه ای فرد به یک سال در آن کارگاه برسد مشمول بیمه بیکاری می شود.

وی ادامه داد: بیمه باید پرداخت شده باشد و در صورتی که کارفرما برای نیروی کار حق بیمه پرداخت نکرده باشد نمی تواند بیمه بیکاری دریافت کند. قانون بیمه بیکاری ثابت است اما شرایط پرداخت بیمه مطابق افزایش حقوق هر سال افزایش می یابد. امسال هم درکمترین حالت حقوق مقرری بیمه بیکاری حداقل وزارت کار است.

یاوری عمده مشکلات کارگران بیکار شده در کشور را اتمام زمان قرارداد آنان با کارفرما ذکر کرد و گفت: البته کارگران برای دریافت حق بیمه بیکاری باید در زمان اتمام قرارداد یک سال سابقه داشته باشند. هم اکنون مقرری بیمه بیکاری پرداختی به افراد مجرد حداقل شش ماه و حداکثر 36 ماه و برای افراد متاهل حداقل 12 ماه و حداکثر 50 ماه است که در نهایت 80 درصد آخرین دریافتی کارگر به آنان پرداخت می شود.

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: همچنین در قانون برای افراد مقرری بگیر که فردی را زیر پوشش خود نداشته باشند میزان مقرری را 55 درصد آخرین مزد دریافتی تعیین کرده است به شرطی که از حداقل مزد مصوب شورای عالی کار کمتر نباشد.

یاوری درباره برنامه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای برخورد با قرار دادهای سفید امضا در بحث کار فرما و کارگر، تصریح کرد : معاونت روابط کار، ستاد و همه مسئولان این وزارتخانه بر این عقیده هستند که باید بازرسی های دائم و مستمر و با دقت بیشتر همکاران روابط کار در استان های کشور صورت گیرد و سعی شود تا از این عمل زشت قرار داد سفید امضاء به طور موثر جلوگیری شود.

وی درباره قراردادهای موقت میان کارفرما و کارگر نیز یادآور شد: قرار داد موقت یک امری قانونی و پذیرفته شده است و انکار این قرارداد بی جهت است. این قرارداد باید میان قراردادهای کار موجود باشد چرا که نوعاً مربوط به طرح ها و فعالیت هایی است که دارای مدت زمان معین و پروژه ای و ماهیت موقت دارند و تمایل کارفرما و کارگر به این نوع قرار دادها بیشتر است.

یاوری گفت: بیمه شده بیکار، برای دریافت مقرری بیمه بیکاری، باید حداکثر ظرف مدت 30 روز از تاریخ بیکاری موضوع را به واحد کار و امور اجتماعی ذی‌ربط اطلاع دهد و آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی خود یا کار مشابه آن اعلام کند.

35225

 

ننه کبری به دیدار روحانی می‌رود/ وعده دیدار پیرزن قد خمیده با رئیس جمهور، عصر دوشنبه

مدیرکل بهزیستی استان البرز گفت: شیرزنی قدخمیده که در شهرستان فردیس البرز در روز انتخابات 29 اردیبهشت ماه با سختی بسیار در پای صندوق رای حاضر شده بود، همت والای مردم ایران را به رخ جهان کشید.

داریوش بیات نژاد افزود: این شیرزن براساس هماهنگی های صورت گرفته عصر دوشنبه قرار است با دکتر روحانی دیدار کند.

وی گفت: این شیرزن با قامت خمیده و چهارپایه ای سفید در کمتر از ساعتی از برگزاری انتخابات، در پای صندوق رأی حاضر و جهانیان را حیرت زده کرد.

وی ادامه داد: این شیرزن کبری رحمتی نام دارد که ننه صدایش می کنند و قامتش را شالیکاری خم کرده و تصاویر او در رسانه های داخلی و جهانی انتشار یافته است.

بیات نژاد گفت: سازمان بهزیستی کشور در تماس تلفنی با بهزیستی استان البرز خواستار پیگیری هرچه سریعتر این موضوع با توجه به تاکید رئیس جمهوری شده بود.

وی گفت: این شیرزن در شعب اخذ رای شهرستان فردیس حضور داشته است.

۴۷۲۳۵