فیلم | خاطره جالب هنرمند سرشناس که عباس کیارستمی را ضایع کرد!

 


به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، علی‌اکبر صادقی، نقاش و گرافیست سرشناس که این روزها نمایشگاهی از آثار خود را به مناسبت تولد 80 سالگی‌اش در موزه هنرهای معاصر تهران برپا کرده است، چندی پیش مهمان کافه خبر بود.

این هنرمند که سابقه دوستی قدیمی و بلندمدت با عباس کیارستمی داشته است، در بخشی از این گفت‌وگو، خاطره‌ای را از او نقل کرد: «سال 1338 بود که آقای کیارستمی یک روز به آتلیه‌ام آمد، یک مینیاتور کشیده بود و از من درخواست کرد که صورت آن را طراحی کنم، من گفتم شما باید خودت بروی بارها صورت این مینیاتور را بکشی تا یاد بگیری. او از من دلخور شد و رفت و بعدها گفت اکبر من تا به حال در عمرم جز آن دفعه که به من گفتی خودت باید نقاشی را بکشی، ضایع نشده بودم.»

مشروح گفت‌وگوی علی اکبر صادقی در کافه خبر را اینجا بخوانید.

57243

مسکن ۹۷ در دو راهی تداوم رونق و بازگشت رکود

بازار مسکن در ماه‌های پایانی سال 96 پس از 5 سال رکود، وارد دوره رونق شد و در 2 حوزه تعداد معاملات و قیمت، افزایش قابل توجهی را تجربه کرد. در این شرایط برخی کارشناسان می‌گویند رونق بازار مسکن با رشد آرام تعداد معاملات و افزایش قیمت در محدوده نرخ تورم و کمی بالاتر از آن ادامه خواهد داشت اما برخی نیز معتقدند رشد قیمتی در بازار مسکن شتابان‌تر از نرخ تورم خواهد بود و می‌تواند منجر به رکود دوباره این بازار شود.

بازخوانی تحولات بازار مسکن در سال‌های اخیر گویای این مساله است که دولت یازدهم در طول دوره چهارساله خود توانسته به مدد رکود اقتصادی و همچنین سیاست‌های انقباضی ضد تورمی، بازار مسکن را برای استفاده متقاضیان مصرفی مساعدتر کند با افزایش چند صددرصدی مبلغ وام مسکن، این تسهیلات را از محدود 20 میلیون تومان به مبالغ بالاتر افزایش دهد به‌گونه‌ای که در بهترین شرایط تا 80 درصد قیمت یک واحد مسکونی مصرفی را پشتیبانی کند.

گزارش‌های منتشر شده از وضعیت استقبال متقاضیان مسکن از تسهیلات مسکن یکم نشان می‌دهد: این تسهیلات با توجه به نرخ سود مناسب در مقایسه با نرخ مصوب برای تسهیلات بانکی، توانستند امکان برنامه‌ریزی خرید مسکن را برای بخش زیادی از متقاضیان مصرفی مهیا کنند گرچه در ماه‌های اخیر از یک سو به دلیل رشد نرخ ارز و از سوی دیگر افزایش قیمت مسکن، بخش زیادی از مزیت‌های تسهیلات مسکن یکم عملا از بین رفته است.

از طرف دیگر، در دولت دوازدهم با تعدیل نرخ سود بانکی و تثبیت سقف نرخ سود 15 درصدی برای سپرده‌های بانکی، بازار مسکن که به دوره پیش رونق وارد شده بود مستعد جذب بخشی از نقدینگی سرگردان شد و در دو حوزه تعداد معاملات و قیمت، رشد کرد. این در حالی بود که بررسی آمارهای بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن نشان می‌داد بیش از 50 درصد معاملات این بازار در تهران به واحدهای با قیمت زیر 400 میلیون تومان و با زیربنای زیر 80 متر اختصاص دارد و متقاضیان مصرفی، پای ثابت خرید مسکن شده‌اند.

آخرین گزارش‌ بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن حاکی از این است که روند افزایشی تعداد معاملات مسکن در اسفند ماه 96 متوقف شده و فقط نیم درصد نسبت به تعداد معاملات اسفند ماه سال قبل افزایش دارد اما قیمت هر متر زیربنای مسکونی در این ماه همچنان در روند صعودی قرار داد به گونه‌ای که متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران در اسفند ماه سال گذشته، حدود 5میلیون و 760 هزار تومان بوده است که نسبت به ماه مشابه سال قبل 26.1 درصد افزایش نشان می‌دهد.

کارشناسان افت تعداد معاملات در بازار مسکن را ناشی از تردید فروشندگان و امیدواری آنان به افزایش بیش از پیش قیمت‌ در ماه‌های آینده می‌دانند و همزمان معتقدند بازار مسکن با توجه به ترکیب متقاضیان بالافعل این بازار، کشش افزایش قیمت چندانی ندارد و سرنوشت روند فعلی چیزی جز رکود مجدد بازار نیست.

بیت الله ستاریان، کارشناس اقتصاد مسکن می‌گوید: رکود سنگین بازار مسکن در سال‌های اخیر تا حد زیادی محصول رکود کل اقتصاد بوده است اما در صورت جهش قیمت مسکن در سال 97، این بار، بازار مسکن وارد رکود ناشی از متغیرهای خود این بازار خواهد شد که نسبت به رکود قبلی تبعات بدتری برای آن به همراه خواهد داشت.

احتمال کوچ نقدینگی از بانک به بازار مسکن

بررسی‌ها نشان می‌دهد بازار مسکن از اواسط سال 1396 وضعیت نسبتاً مساعدی را تجربه کرده و هم شاهد افزایش تعداد معاملات بوده و هم بالا رفتن قیمت؛ اما در ماه‌های پایانی این سال، قیمت‌ها در بازار مسکن روندی افسارگسیخته پیدا کرد و این روند در کنار توهم قیمتی فروشندگان و کاهش عرضه واحدهای مسکونی تشدید شد.

نکته بازار مسکن در سال 97 این است که اگر روند افزایشی قیمت‌ها ادامه پیدا کند، ناتوانی خریداران مصرفی را در پی خواهد داشت و بازار گرفتار رکود ناشی از نبود تقاضا خواهد شد.

در این میان پیش‌بینی می‌شود در حوالی شهریورماه 97 که سالگرد کاهش نرخ سود بانکی است، بخشی از نقدینگی فعلی که با نرخ سود بالا در بانک‌ها سپرده شده‌اند، به‌جای جز تن دادن به نرخ سود 15 درصد، از بانک خارج شوند و به بازارهای موازی از جمله بازار مسکن وارد شود که این مساله می‌تواند منجر به اختلال بازار مسکن شود.

حال و روز تولید مسکن بهتر می‌شود

هادی حق‌شناس، کارشناس اقتصاد مسکن می‌گوید: بازار مسکن پس از جهش قیمتی در سال‌های 90 و 91، وارد دوره‌ای از رکود شد که حدود 5 سال به طول انجامید و کسب‌وکار این بازار در هر دو حوزه تولید و معاملات را نسبتاً مختل کرد اما در سال 96 اما، به‌تدریج تعداد معاملات در این بازار بهبود یافت و به‌طور متوسط حدود 10 درصد در کل سال نسبت به سال قبل افزایش پیدا کرد.

حق شناس می‌افزاید: از سوی دیگر، میانگین قیمت هر متر زیربنای مسکونی نیز توانست نزدیک به نرخ تورم رشد کند. در این وضعیت بسیاری از واحدهای مسکونی مصرفی، یعنی واحدهای کم متراژ که در دوره سال‌های 90 تا 92 تولید شده و سازندگان به دلیل رکود بازار و امید به افزایش قیمت در آینده آنها را به بازار عرضه نکرده بودند، به‌تدریج وارد بازار شد.

او ادامه می‌دهد: بر این اساس می‌توان تحلیل کرد که فعلاً انباشت واحدهای مسکونی مصرفی به حداقل ممکن رسیده و شرایط را برای تولید ساختمان‌های جدید مساعد کرده است از سوی دیگر به‌واسطه افزایش قیمت مسکن، دورنمای سودآوری این تولیدات جدید نیز بهبود یافته و می‌تواند صرفه اقتصادی سازندگان این بازار را تضمین کند.

به عقیده حق‌شناس، این مساله می‌تواند به ورود سازندگان به بازار مسکن و تولید واحدهای مصرفی منجر شود و رابطه عرضه و تقاضا در این بازار را متوازن کند.

این کارشناس اقتصاد مسکن معتقد است: برای بازار مسکن در سال 97 می‌توان امیدوار بود که انتظارات فروشندگان بازار تا قدری تعدیل شود و قیمت مسکن به‌طور میانگین در محدوده نرخ تورم و حداکثر یکی دو درصد بالاتر از این نرخ رشد کند؛ اما اگر برخلاف این قاعده، هیجان در معاملات بازار مسکن زمینه‌ساز افزایش قیمت مسکن شود، این بازار چاره‌ای جز ورود دوباره به دوره رکود نخواهد داشت.

حق شناس درباره دلیل احتمال بروز رکود دوباره در بازار مسکن، تصریح می‌کند: در رونق فعلی بازار مسکن، فروش واحدهای مسکونی در همه حوزه‌ها رونق نگرفته و سهم واحدهای لوکس و گران‌قیمت از تعداد معاملات اندک بوده است چراکه حضور مصرف‌کنندگان بازار بهبود وضعیت بازار را به دنبال داشته و هرگاه قیمت مسکن از توان خرید این قشر بیشتر شوند این افراد ناگزیر به خروج از بازار خواهند بود.

35225

دمای هوا در اردبیل به زیر صفر رسید

در حالی که روزهای اخیر دمای هوا درشهرستان های استان به 25 درجه بالای صفر نیز رسید این میزان امروز در شهرستان های اردبیل ، نیر ، نمین و سرعین به یک تا 2 درجه زیر صفر کاهش و در دیگر شهرستان ها نیز بین 3 تا 6 درجه بالای صفر در نوسان می باشد.

دمای هوا در شهرستان اردبیل روز شنبه با 17 درجه کاهش نسبت به دیروز به 2 درجه زیر صفر رسید و این شهرستان سردترین منطقه کشور در شبانه روز گذشته بود.

از جاده های کوهستانی استان و نیز مناطق مرتفع بارش پراکنده برف و برخی مناطق بارش باران گزارش شده است.

تغییر ناگهانی دما در استان موجب غافلگیری مسافران نوروزی شده و بیشتر آنها را مجبور به استفاده از پوشاک زمستانی کرد.

مرکز مدیریت راه های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اردبیل نیز اعلام کرد که پدیده جوی غالب در جاده ها بارش باران و مه بوده و رانندگان در گذر از آنها جانب احتیاط را رعایت کنند.

اداره کل هواشناسی استان اردبیل اعلام کرد که از ظهر شنبه سامانه بارشی از استان خارج شده و آسمانی نیمه ابری توام با هوایی نسبتا سرد بر استان حاکم خواهد بود.

بر اساس اعلام هواشناسی ، از روز یکشنبه تا سه شنبه دمای هوا در استان اردبیل بتدریج افزایش یافته و در برخی مناطق وزش باد پیش بینی می شود.

۴۷۲۳۷

سکوت ترامپ در برابر بمب هسته‌ای عربستان

این پایگاه اینترنتی در این مقاله به قلم جو سیرینسیونی نوشت: گفته می‌شود تنها دو نفری که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از آن‌ها انتقاد نمی‌کند ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، و استورمی دانیلز، بازیگر فیلم‌های مستهجن، هستند، اما شما می‌توانید ولیعهد عربستان سعودی را نیز به این فهرست اضافه کنید.

در حالی که سفر دو هفته‌ای بن سلمان به آمریکا به روز‌های پایانی نزدیک می‌شود، دونالد ترامپ همچنان در برابر اظهارات وی در تلویزیون آمریکا درباره طرح‌های هسته‌ای ریاض سکوت کرده است. بن سلمان در گفتگو با نورا اودانل از شبکه سی بی اس گفت::”بدون شک اگر ایران بمب هسته‌ای تولید کند، ما هم در اسرع وقت این کار را خواهیم کرد. ” تاکنون دولت ترامپ حتی یک کلمه در اعتراض به این سخنان بیان نکرده است.

به نظر می‌رسد شگفتی‌های ادامه دار ریاست جمهوری ترامپ ساز و کار‌های واکنشی بیشتر مقامات شورای امنیت ملی آمریکا را از کار انداخته است. کمتر کسی به اظهارات ولیعهد عربستان اعتراض کرده است که گفته بود اگر کشور همسایه اش تعهدات پیمانی خود را کنار بگذارد و به بمب هسته‌ای دست یابد، عربستان نیز همین کار را خواهد کرد. اما شما می‌دانید که این اصلا عادی نیست.

هیچ کشوری حق ندارد تحت هیچ بهانه‌ای و شرایطی به سراغ بمب هسته‌ای برود. در پیمان منع گسترش هسته ای، که عربستان سعودی نیز آن را امضا کرده است، هیچ استثنایی وجود ندارد. در قوانین بین المللی هیچ گونه مجوزی برای دستیابی آزادانه به بمب هسته‌ای داده نشده است. سیاست آمریکا در ۷۲ سال گذشته این بوده است که با دستیابی هر کشوری به بمب هسته‌ای مخالفت کند.

بر عکس، رهبران آمریکا کوشیده اند با ترغیب و مجازات جلو گسترش این تسلیحات را به یک اندازه میان دوستان و دشمنان بگیرند. این سیاست همیشه موفقیت آمیز نبوده، اما واشنگتن همیشه تلاش خود را کرده است.

این سیاست در طلیعه عصر هسته‌ای آغاز شد. در سال ۱۹۴۶ کنگره آمریکا قانون انرژی اتمی را تصویب کرد که انتقال فناوری تسلیحات هسته‌ای را به هر طرف ثالثی، از جمله انگلیس، منع می‌کرد. به رغم اینکه انگلیس از شرکای کلیدی آمریکا در پروژه منهتن بود که به تولید نخستین تسلیحات هسته‌ای انجامید، زمانی که لندن اواخر دهه ۱۹۴۰ اعلام کرد قصد دارد بمب اتمی تولید کند، هری ترومن رئیس جمهور وقت آمریکا از کمک به این کشور خودداری کرد. حتی پس از آنکه انگلیس نخستین بمب اتمی خود را در سال ۱۹۵۲ آزمایش کرد، آمریکا دسترسی این کشور را به برنامه‌های هسته‌ای آمریکا، از جمله به برنامه تولید بمب هیدروژنی، تا سال‌ها محدود کرد.

همه روسای جمهور آمریکا تاکنون با این تذکر جان اف کندی (رئیس جمهور اسبق) موافق بوده اند که:”مسابقه مرگبار تسلیحاتی، و منابع عظیمی که می‌بلعد، سالیان متمادی هر کار دیگری را که ما باید انجام دهیم تحت الشعاع قرار داده است. ما باید جلو گسترش این مسابقه تسلیحاتی را به کشور‌های دیگر بگیریم. ما باید جلو تشکیل قدرت‌های هسته‌ای جدید و دسترسی آن‌ها به فضای بیرونی را بگیریم. “

این سیاست فقط در مورد کشور‌های خصم به کار گرفته نمی‌شد. وقتی کندی اطلاع یافت اسرائیل مخفیانه می‌کوشد سلاح‌های هسته‌ای تولید کند، کوشید جلو این برنامه را بگیرد و تاکید کرد بازرسان آمریکایی از رئاکتور دیمونا، که اسرائیل در آنجا سرگرم تولید سوخت برای بمب‌های خود بود، بازرسی کنند. رئیس جمهور ریچارد نیکسون نیز هم قبل از دستیابی اسرائیل به نخستین بمب اتمی خود در سال ۱۹۶۸ و هم بعد از آن همین کار را کرد. آیا آن‌ها می‌توانستند بیش از آن کاری بکنند؟ به احتمال زیاد می‌توانستند. اما آن‌ها هرگز این برنامه را تایید نکردند.

به همین ترتیب، آمریکا می‌توانست برای متوقف کردن برنامه‌های هسته‌ای هند و پاکستان بیشتر تلاش کند، اما، مجددا، باز تلاش خود را کرد. پس از آنکه هند در سال ۱۹۷۵ یک “بمب هسته‌ای صلح آمیز” را آزمایش کرد، بحث داغی در داخل دولت فورد درباره اینکه آمریکا با چه شدتی باید این آزمایش را محکوم کند، درگرفت. همانطور که جرج پرکوویچ کارشناس بنیاد کارنگی در کتاب ارزشمندش با عنوان “بمب هسته‌ای هند” به تفصیل بیان کرد، هنری کیسینجر وزیر امور خارجه وقت آمریکا به این نتیجه رسید که “سرزنش علنی نتیجه‌ای نخواهد داشت و فقط بر مشکلات دوجانبه آمریکا – هند خواهد افزود.

” و این کار موجب می‌شد کیسینجر به سبب “غفلت از مسائل منع تکثیر هسته ای” احمق به نظر برسد. کنگره موضع شدیدتری اتخاذ کرد و قوانین مهمی را به تصویب رساند که سیاست‌های آمریکا را برای جلوگیری از گسترش تسلیحات هسته‌ای تقویت می‌کرد. از جمله آن‌ها قوانینی بود که در نهایت کمک به پاکستان را بر سر برنامه هسته‌ای مخفیانه این کشور محدود کرد.

پس از آنکه هند مجددا در سال ۱۹۹۸ بمب اتمی خود را آزمایش کرد، پاکستان اعلام کرد از پیشرفت‌های هسته‌ای هند عقب نخواهد ماند. آمریکا بیکار نماند و ساکت ننشست. بیل کلینتون رئیس جمهور وقت آمریکا از پاکستان خواست “مسیر خطرناکی را که هند در پیش گرفته است دنبال نکند. ” فشار و ترغیب بی نتیجه ماند، اما مجددا رئیس جمهور آمریکا در حاشیه و سکوت نماند. مجددا، واشنگتن کوشید جلو آن را بگیرد.

کره شمالی در سال ۲۰۰۶ بمب بمب هسته‌ای آزمایش کرد، اما جرج دبلیو بوش رئیس جمهور وقت آمریکا به کره جنوبی یا ژاپن چراغ سبز نشان نداد که آن‌ها هم به سراغ تولید بمب اتمی بروند. بوش در عوض همراه با سران روسیه، کره جنوبی، و ژاپن بیانیه مشترکی صادر کرد که در آن بر تعهد آن‌ها در خصوص شبه جزیره کره عاری از سلاح‌های هسته‌ای تاکید مجدد شده بود.

در ۱۲ سالی که کره شمالی به سلاح هسته‌ای دست یافته است، هیچ مقام آمریکایی هرگز نگفته است که همسایگان این کشور هم باید به بمب اتمی دست یابند — تا حالا.

ترامپ در دوره مبارزات انتخاباتی به اندرسون کوپر از شبکه سی ان ان گفت:”کشور‌های دیگر دیر یا زود به تسلیحات هسته‌ای دست می‌یابند. ” او با نظر مساعد درباره دستیابی ژاپن و کره جنوبی به تسلیحات هسته‌ای خودشان سخن می‌گفت. نیش دار از همه زمانی بود که کوپر پرسید آیا عربستان سعودی باید به تسلیحات هسته‌ای دست یابد، که ترامپ در پاسخ گفت::”عربستان سعودی قطعا. “
عربستان سعودی فاقد توانایی صنعتی و فنی برای تولید بمب اتمی است. اما این کشور یک برنامه بزرگ تولید انرژی هسته‌ای دارد که اکنون شروع شده است و می‌تواند پایه‌های برنامه هسته‌ای تسلیحاتی آینده این کشور را تشکیل دهد. اگر درباره هدف این برنامه کوچکترین شک و تردیدی وجود داشت، لاف زنی بی پرده بن سلمان آن را از بین برد.

عربستان سعودی تاکنون تا حدودی به سبب فقدان توانایی صنعتی و فنی متوقف مانده است. اما همانطور که کالین کال مشاور جو بایدن معاون رئیس جمهور سابق درباره عربستان اتمی گفت: ریاض این را نیز می‌داند که “تلاش برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای ممکن است به گسست در روابط امنیتی حیاتی عربستان با آمریکا بینجامد. ” درباره پاکستان نیز اگر این کشور وسوسه شود به سعودی‌ها بمب اتمی بفروشد همین حرف صادق است.

اما اگر آمریکا بی اعتنایی نشان دهد، چه؟ اگر رئیس جمهور آمریکا عملا چنین فروشی را تشویق کند، یا برنامه هسته‌ای سعودی را تایید کند، چه؟ آیا پیمان‌های بین المللی یا سرزنش تند جلو سعودی‌ها را خواهد گرفت؟ بعید است.

اگر ترامپ سیاست هفت دهه‌ای آمریکا را کنار بگذارد، وظیفه کارشناسان مستقل و مقامات منتخب برای تاکید مجدد بر اعتقادات اصلی و سیاست‌های امنیتی مناسب آمریکا سنگین‌تر می‌شود. یک میلیاردر سعودی نباید اجازه یابد با این برداشت و تلقی اشتباه به کشورش بازگردد که آمریکا برنامه وی را برای گسترش هرچه بیشتر تسلیحات هسته‌ای در خاورمیانه تایید می‌کند.

5252

به یاد پدران آرمیده در پایتخت ایران

شهید بهشتی و یاران او و همچنین شهیدان رجایی و باهنر از جمله کسانی بودند که بر سر خانه ‏ابدی‌شان حاضر و فاتحه‌ای به یادشان قرائت نمودیم. بعد به یاد تمامی شهدای آتش نشان این ‏شهر، بازدیدی از مزار شهدای آتش نشان پلاسکو داشتیم و یاد آنها را با قرائت قاتحه ای گرامی ‏داشتیم.‏

حضور بر سر مزار شهدای گرانقدر و فرماندهان بزرگ دفاع مقدس بخش بعدی این دیدار بود. مزار ‏بزرگ مردانی چون چمران، بروجردی، صیادشیرازی، فکوری، فلاحی وکشوری مثل همیشه میزبان ‏حضور پرتعداد مردم شهر بودند. مزار آیت الله طالقانی که شوراهای شهر و روستا از سعی او به ‏سرانجام رسید، مقصد بعدی ما بود.‏

بازدید از قطعه‌های هنرمندان، نام آوران و اصحاب رسانه نیز بخش دیگر برنامه امروزم در بهشت ‏زهرای تهران بود. داریوش شایگان آخرین آنها بود که هنوز سنگ مزاری نداشت و انبوهی گل بر ‏آرامگاهش نثار کرده بودند. از شاعران حسن حسینی و سیمین بهبهانی، از اهل پژوهش مینوی و ‏زرین کوب و زریاب خویی، از زنان نویسنده قمر آریان و سیمین دانشور، از سینماگران محمدعلی ‏فردین و خسرو شکیبایی، از اهل موسیقی خرم و جواد معروفی، از اهالی رسانه و مطبوعات دکتر ‏معتمدنژاد و احمد بورقانی، جمله هنرمندان و نام آورانی بودند که بر مزارشان حاضر شدیم.‏

در ادامه، به یاد سالهای انقلاب به قطعه‌ای رفتیم که شهدای سال‌های 56 و 57 نیز در آن به خاک ‏سپرده شده‌اند و تنها دو نمونه از طاق‌های کوچک فلزی که در آن سالها بالای سر قبر می‌گذاشتند ‏و در زیر آن شمع روشن می‌کردند، باقی مانده بود که بسیار خاطره انگیز و زیبا بود و از به اصطلاح ‏نوسازی این قطعه جان سالم به در برده بود. یاد آن بزرگواران را نیز گرامی داشتیم، به این امید که ‏در این سال بیشتر از آنها بشنویم و بخوانیم.‏

در پایان نیز، به بهانه پنجاهمین سال گشایش بهشت زهرای تهران، سری به خاک نخستین ‏مدفونین تهران زدم. محمدتقی خیال نخستین مدفون در بهشت زهراست که در قطعه یک، ردیف ‏یک، شماره یک به خاک سپرده شده است.‏

یاد پدران آسمانی و معنوی آرمیده در پایتخت ایران گرامی باد.‏

Video/Audio Link

یاد رضا مقدسی در یک مستند گرامی داشته می‌شود

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مستند «روزنامه‌نگار تراز انقلاب» به تهیه‌کنندگی محمدحسین فتاح و
کارگردانی حسین ذوالفقاری، یکشنبه دوازدهم فروردین ساعت ۱۹:۱۵ پخش و روز
آینده ساعت ۱۳:۱۵ بازپخش خواهد شد.

«روزنامه نگار تراز انقلاب» در گفتگو با خانواده مقدسی و همچنین چهره‌‌های  باسابقه عرصه رسانه و مطبوعات مانند فرشاد مهدی‌پور مدیر مسئول
روزنامه صبح نو، پیام تیرانداز مدیرعامل خبرگزاری فارس، مسعود معینی مدیر
شبکه چهار سیما و محمدسعید احدیان مدیرعامل موسسه مطبوعاتی خراسان به مرور
زندگی شخصی، حرفه‌ای و فضائل اخلاقی زنده یاد مقدسی پرداخته است.

زنده یاد مقدسی از فعالان رسانه‌ای بود که در سال ۱۳۴۶ در مشهد مقدس
متولد شد و فعالیت رسانه‌ای را از دوران دانش‌آموزی و با نوشتن در نشریه
دانش‌آموزی آغاز و سال‌ها به عنوان خبرنگار فعالیت کرد.

حضور در بخش‌های مختلف تحریریه‌ صدا و سیما، دبیری سرویس‌های جامعه و
سیاسی روزنامه جام‌جم، قائم مقامی همشهری، مدیرمسئولی روزنامه خبر،
مدیرعاملی خبرگزاری مهر و مدیرمسئولی روزنامه بین‌المللی تهران تایمز، بخشی از سوابق این فعال مطبوعات و چهره فرهنگی است.

این روزنامه نگار، بهمن سال ۹۶ پس از تحمل ماه‌ها رنج
بیماری درگذشت و پیکرش با حضور مردم و بسیاری از چهره‌های سیاسی، فرهنگی و
اهالی رسانه به خاک سپرده شد.

57244

فیلم | سقوط پهپاد جاسوسی رژیم صهیونیستی در لبنان

ارتش لبنان منطقه اي را که پهپاد جاسوسي در آن سقوط کرد تحت تدابير شديد امنيتي قرار داده است. اين پهپاد بلافاصله توسط پهپاد دوم اسرائيلي با موشک هدف قرار گرفت و نابود شد و تيم هاي مهندسي ارتش لبنان در حال خنثي سازي موشک هايي هستند که اين پهپاد حمل کرده و هنوز منفجر نشده است. اين يک پهپاد راهبردي اسرائيلي است که قادر است 24 ساعت بدون توقف پرواز کند.

اين پهپاد حدودا ساعت چهار صبح امروز سقوط کرد و يک ربع بعد پهپاد دوم از نوع “هيرون 450” با چهار موشک آن را هدف قرار داد و نابود کرد. طول اين پهپاد بيش از چهار متر است و تاکنون دلايل سقوط آن مشخص نشده است. ارتش لبنان در ادامه براي بررسي هاي بيشتر لاشه اين پهپاد را به مقر فرماندهي خود در منطقه بنت جبيل منتقل خواهد کرد.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

52311

محتمل‌ترین سناریو برای اجاره مسکن در سال ۹۷

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بهروز ملکی، کارشناس اقتصاد مسکن در یادداشتی تلگرامی درباره آینده بازار اجاره نوشت: «اجاره‏ بهای مسكن از عوامل مختلف درون‌ و برون‎بخشی متأثر است؛ به طوری كه می‌توان آن را تابعی چند متغیره از عوامل متنوعی دانست (دو عامل اصلی موثر بر نرخ رشد اجاره مسکن، نرخ های تورم عمومی و رشد قیمت مسكن است).

در فصول نقل و انتقالات (نیمه اول سال)، با تحریك عوامل روانی و انتظارات، اجاره‌بهای مسكن رشد می کند. پس از عبور از این دوره، با فروكش کردن تقاضای فصلی و فشار روانی در نیمه دوم سال، نوسانات بازار اجاره‌ مسكن تعدیل می شود.
در خصوص چشم‌انداز بازار اجاره در سال ۹۷ نيز افزايش تدریجی اجاره‌بها از خردادماه، قابل انتظار است. اين روند، قابليت تداوم تا شهریور را خواهد داشت.
برخلاف ۴ سال گذشته که بازار اجاره مسکن از آرامش نسبی برخوردار بود، پیش بینی می شود در سال جاری (۱۳۹۷) این بازار برای مستاجرین به خصوص در شهر تهران، سال نسبتا سختی باشد.
محتمل ترین سناریو برای اجاره مسکن، نرخ رشد بیشتر از نرخ تورم عمومی است.»


35225

 

نوروز آلوده تهران؛ بی‌سابقه در ۱۰ سال اخیر

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوا؛ وحید حسینی مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در این باره گفت: طی دهه اخیر اندازه گیری آلاینده های جوی به صورت جدی با استناد به معیارهای متداول جهانی در تهران انجام شده و برآیند شاخص های کیفیت این دهه نشان می دهد نوروز ۹۷ آلوده ترین بوده است.

به گفته حسینی در شرایطی که هوای نوروز هر سال شامل باکیفیت ترین روزهای سال بود و بیشترین روزهای پاک سال را در خود جای می داد، امسال هوا روی بد خود را به پایتخت نشینان نشان داد و تا ۱۱ فروردین ، هوا ۵ روز ناسالم برای گروه های حساس بود که این رکوردی منفی طی ۱۰ سال اخیر بشمار می رود. همچنین ۱۲ فروردین طبق پیش بینی ها هوا آلوده خواهد بود.

نتایج حاصل از پیش بینی پارامترهای هواشناسی برای ایستگاه مهرآباد نشان دهنده تداوم شرایط جوی نسبتا ناپایدار طی روز جاری (شنبه) می باشد و در برخی ساعات وزش باد شدید (بزرگی بین 8 تا 10 متربرثانیه) از سمت نواحی غربی – شمال غربی انتظار می رود.

بر اساس نتایج پیش بینی کیفیت هوا، وضعیت کیفی هوای بیشتر مناطق شهر تهران طی روز جاری به دلیل وزش باد شدید واحتمال افزایش موقتی غلظت ذرات معلق در شرایط ناسالم برای گروه های حساس خواهد بود انتظار می رود از بعدازظهر شرایط کیفیت هوا به طور نسبی بهبود یابد. به تدریج با کاهش میزان ناپایداری جوی در روز یکشنبه، از سرعت باد کاسته شده و تنها وزش باد مؤثر (بزرگی بین 3 تا 5 متربرثانیه) برای برخی ساعات دور از انتظار نیست. پیش بینی می شود در روز یکشنبه وضعیت کیفی هوای بیشتر مناطق پایتخت در آستانه شرایط نامطلوب به ویژه برای گروه های حساس قرار داشته باشد. همچنین دما تا روز آینده کاهش نسبی خواهد یافت.

۴۷۲۳۷