از اظهارات عجیب علم‌الهدی در مشهد تا دستور قضایی برای مسدود کردن تلگرام/ پربازدیدهای ۱۰ اردیبهشت

در سرویس سیاست، سخنان رهبر انقلاب به مناسبت روز کارگر با عنوان آمریکا وارد درگیری‌نظامی با ما شود ضربه می‌خورد مهم ترین خبر بود. اظهارات عجیب علم الهدی در همایشی در مشهد پربازدید شد. کاربران زیادی هم خواستند بدانند تغییراتی در کابینه روحانی رقم می‌خورد؟ تهدید برجامی روحانی هم مورد توجه بسیاری از کاربران قرار گرفت.

در سرویس اقتصاد، ادامه ریزش شاخص بورس مورد توجه کاربران قرار گرفت. همچنین مخاطبان احتمال افزایش حقوق کارمندان تا ۲۰ درصد
را خواندند. مذاکره ایرلاین ایرانی با آمریکایی‌ها برای خرید ۲۰ هواپیمای بوئینگ نیز کلیک زیادی خورد.

در سرویس فرهنگ، وقتی کارگردان نامدار از بازیگر متهم به آزار جنسی حمایت می‌کند پربازدیدترین خبر بود. همچنین کاربران زیادی در این سرویس روی خبر واکنش محسن تنابنده به صعود نساجی قائم‌شهر به لیگ برتر کلیک کردند. ۲ صحنه‌ای که سارا و نیکای پایتخت از ترس گریه کردند هم دیگر خبری بود که توجه کاربران را در پی داشت.

در سرویس جامعه، دستور قضایی برای مسدودسازی تلگرام صادر شد خواندنی شد. محکومیت مرتضوی به ۷۰ ضربه شلاق تایید شد
نیز از پربازدیدها بود. تعداد زیادی از کاربران هم روی خبر تقدیر فرمانده ناجا از مامور زن گشت ارشاد در حادثه درگیری اخیر کلیک کردند.

در سرویس بین‌الملل، تصاویری از آخرین خبرها از حمله به پایگاه نظامی مقاومت در سوریه پربیننده‌ترین خبر بود. مخاطبانی هم روی خبر تلافی تهران در صورت اثبات کشته شدن ایرانی‌ها در حمله به سوریه کلیک کردند. سورپرایز تازه کیم جونگ اون هم کنجکاوی کاربران را برانگیخت.

در سرویس ورزش، انصراف خونه به خونه از فینال جام‌حذفی پربازدیدترین خبر بود. در ادامه کاربران روی خبر حمایت روحانی سرشناس از ورود بانوان به ورزشگاه با انتشار ۲ عکس کلیک کردند. پاسخ کوبنده باران کوثری به رائفی‌پور در دفاع از کیا و آقا کریم نیز دیگر خبر پربیینده این سرویس بود.

در سرویس طنز و کاریکاتور، پشت‌پرده دوغ مهدوی‌کیا لو رفت! نگاه‌ها را به خود جلب کرد.

58243

عکسی از روزهای دلچسب خواننده و آهنگساز مطرح در لندن

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، علیرضا عصار خواننده مطرح پاپ با انتشار عکسی از خود و شهرداد روحانی هنگام ضبط قطعات آلبوم «نهان مکن» در اینستاگرام نوشت: «همراه استاد و دوست نازنینم آقای شهرداد روحانی در لندن، روزهای دلچسب ضبط آلبوم «نهان مکن».»

58243

مدیر مسئول "شرق" چرا و چگونه بازداشت شد؟

مهدی رحمانیان درباره علت بازداشت خود در شهر مشهد، با اشاره به گزارشی تحت عنوان «روایتی از محله‌ای که دختر شش‌ساله افغان در آن کشته شد» که ۱۹ فروردین در روزنامه «شرق» چاپ شد، اظهار کرد: گزارشی متعاقب قتل دختر شش‌ساله در «قلعه‌ساختمان» در روزنامه «شرق» تهیه‌ شد. دو نفر از خبرنگاران روزنامه برای تهیه گزارش به این محله رفتند و با همکاری تعدادی از دوستان جمعیت امام علی(ع) که آنجا مستقر هستند، گزارش تهیه کردند. وضعیت بخش‌هایی از این محله به غایت دلخراش است و پیش از این هم گزارشات متعددی از محلات آسیب دیده این بخش از شهر مشهد توسط خبرگزاری‌های مختلف مخابره شده است. خبرنگار شرق نیز همان طور که در گزارش مشخص است، صرفا درباره یکی دو محل دارای معضل قلعه ساختمان صحبت کرده و منظور کل این محله نبوده. قصه گزارش “از ستایش تا ندا” روایت زندگی افغانستانی‌ها و پاکستانی‌های ساکن در این محله قدیمی مشهد است که مسئولان جمعیت امام علی که از ما برای تهیه گزارش دعوت کرده بودند نیز هدفشان رساندن مشکلات این دو قومیت به گوش مسئولان برای رسیدگی به وضعیت کودکان بی‌گناه آن‌ها بود. به هر ترتیب در بخش‌های از قلعه ساختمان مهاجرین غیرقانونی زندگی می‌کنند که به تبع اینکه فاقد شناسنامه و داشتن امکانات اولیه هستند و هرگز با وجود زندگی چندین ساله در این محلات از طرف جامعه قبول نمی‌شوند، آسیب‌های اجتماعی غیرقابل مهار درمحل زندگی‌شان رشد می‌کند.

او گفت: مساله‌ای که باید روی آن تاکید کنم این است که گزارش تهیه‌ شده که دو بار هم از سوی دوستان جمعیت امام علی(ع) ویرایش شده بود، باز هم تلخی‌هایی داشت که برای چاپ تعدیل شد. از مشکلات این محله می‌توان به فاقد شناسنامه بودن افراد، اعتیاد و دوره‌گردی اشاره کرد و حتی شرایط در محلات ذکر شده در گزارش به قدری بحرانی است که خانه‌های محله مورد بحث در روز ورود خبرنگار شرق به مشهد، یکی در میان توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر پلمپ شده بودند که عکس آن نیز موجود است. در واقع گزارشی که به دست من رسید، با گزارشی که در روزنامه منتشر شد اصلا قابل‌ مقایسه نبود. با این وجود، در گزارش جمله‌ای بود که شرایط خانم‌هایی از آن محله را روایت کرده بود که فکر می‌کنم اگر این جمله نبود، هیچ ایرادی به گزارش وارد نبود.

رحمانیان افزود: به‌ هر‌ حال هر جایی آدم‌های خوب و ناباب‌ را در کنار هم دارد. باید به این نکته توجه کرد که این گزارش صرفا در راستای رسالت رسانه و با هدف آگاه‌سازی جامعه و مسئولین برای رسیدگی و پیشگیری منتشر شده بود؛ به عبارتی دیگر، آینه‌ای در مقابل این محله گذاشته شد تا واقعیت‌ها را برای مسئولان و مردم منعکس کند. مگر رسانه رسالت دیگری غیر از این دارد؟

رحمانیان اظهار کرد: بعد از انتشار گزارش، سایتی در مشهد بدون منبع و با تیتری نامناسب گزارشی که تیترش از ستایش تا ندا بود و عمده گزارش به نحوه قتل ختر افغانستانی می‌پرداخت منتشر کرده بود و تیتر نامناسب آن سایت باعث ایجاد حساسیت هایی شد و وقتی عده‌ای از مردم معترض با روزنامه تماس گرفتند و فهمیدند اصلا تیتر مطلب اصلی چنین چیزی نبوده، عصبانیت‌شان کنترل شد. در واقع این تیتر نامناسب یک سایت بود که باعث ایجاد حساسیت‌هایی شد. مسئول سایت در واکنش‌ به این حساسیت‌ها اعلام کرد این گزارش در اصل برای روزنامه «شرق» بوده است. متعاقب این موضوع از دفتر معاونت دادستان مشهد با دفتر روزنامه تماس گرفتند و گفتند که باید شنبه (اول اردیبهشت) آنجا حضور داشته باشم. به‌ طور‌ کلی مشی من این است که وقتی در تهران هم تماس می‌گیرند و به تعبیر ادبی دعوت و به تعبیر حقوقی احضار می‌کنند، با نگاهی تعاملی می‌روم و توضیحات لازم را می‌دهم. بر همین اساس، بدون این که بگویم احضاریه رسمی بفرستید، تصمیم گرفتم به مشهد بروم. این در حالی است که مطابق مواد قانون، رسیدگی به این موضوعات در صلاحیت آن دادسرا نبود و اگر هم شکایتی بود در تهران باید در دادسرای رسانه پیگری می‌شد اما به این تماس احترام گذاشتم و همان روز شنبه اول اردیبهشت رفتم.

او افزود: در دادسرای مشهد توضیحات لازم را ارائه دادم، اظهاراتم را امضا کردم و حتی بدون صدور هیچ قراری به تهران بازگشتم اما روز بعد باز هم تماس گرفتند و گفتند یک امضا باقی ‌مانده که آقای بازپرس گفتند حتما باید بیایید و امضا کنید. با وجود این که این حرف به نظرم چندان منطقی نمی‌آمد و آنها هم اصرار داشتند که حتما خودم بروم و نه وکیل، اعلام کردم در صورت امکان پنجشنبه به مشهد می‌روم اما به دلیل کسالت این سفر به جمعه‌شب (هفتم اردیبهشت) موکول شد و در نهایت به همراه همسرم عازم مشهد شدیم. ساعت ۹صبح شنبه (هشتم اردیبهشت) به دفتر بازپرس رفتم اما اعلام کردند ایشان نیست و قرار شد منتظر بمانم تا با ایشان تلفنی تماس بگیرند. در‌ حالی‌ که در راهرو منتظر نشسته و مشغول مطالعه بودم، بعد از یک ساعت سربازی آمد و به همراه او به دفتر افسر نگهبان رفتم و در کمال تعجب من را بازرسی بدنی کردند و سپس به بازداشتگاه همان دادگاه انقلاب و به سلولی انفرادی منتقل کردند. واقعا متعجب شده بودم. با یک تماس ساده به آنجا رفته بودم و حالا بدون هیچ حرفی من را به سلول انفرادی می‌بردند.

مدیرمسئول روزنامه «شرق» یادآور شد: در مدت زمان انتظار برای آن که بتوانم مطالعه کنم، در را نبستند و در آستانه در خودم را مشغول کتاب‌خواندن کردم. بعد از مدتی من را به اتاق افسر نگهبان بردند و آنجا منتظر نشستم که مسئول بالاتر آنجا آمد و پرسید چرا ایشان اینجا نشسته‌اند و افسر نگهبان گفت دستور داده‌اند این آقا جلوی چشم باشد و جایی نرود و این بیشتر بر تعجب می‌افزود. ظهر هنگام اذان همان‌جا با اجازه و هماهنگی نمازم را خواندم و وقتی حدود ساعت ۱۲ و ۳۰ توانستم بازپرس را ببینم، دوباره همان سؤال‌و‌جواب‌ها مطرح شد ولی این‌بار اظهارات من را خودشان نوشتند و گفتند امضا کن! توضیحات را که خواندم، متوجه شدم قرار وثیقه صادر شده است. به ایشان گفتم من می‌توانم این قرار را الان تودیع کنم و همین را در صورتجلسه نیز نوشتم و امضا کردم که گفتند با دفتر هماهنگ کنید. به دفتر گفتم، گفتند باید بازپرس دستور بدهند. مجدد مراجعه کردم، دیدم مشغول تلفن هستند. مجددا به دفتر مراجعه کردم که گفتند همان‌ جا که می‌روید، این کار را بکنید؛ در‌ صورتی‌ که همه اینها برای آن بود که من نتوانم در فرصت اداری این کار را بکنم. به‌ هر حال دوباره من را به بازداشتگاه و سلول انفرادی بردند. وقتی اعتراض کردم، گفتند در آن اتاق معتادها هستند و بهتر است شما جدا باشید که وقتی آنها رفتند، من را به اتاق بزرگ‌تری فرستادند. بعد از یک ساعت، دیدم پابند آوردند و من واقعا حیران‌ شده بودم!

رحمانیان با بیان اینکه «این شرایط اصلا منطقی و قابل درک نبود»، گفت: با تعداد دیگری از بازداشت‌شدگان که اصطلاحا می‌گفتند شلاق آزاد هستند سوار ماشین شدیم و ما را به زندان بردند که شرایط پذیرش و ورود به آنجا را فاکتور می‌گیرم. در زندان اطلاع دادند فردا صبح زود باید به دادگاه بروم. شب را با هر سختی بود، پشت سر گذاشتم و صبح با لباس زندان به همراه تعداد دیگری از زندانی‌هایی که باید به دادگاه می‌رفتند، با پابند و دستبند به دادگاه رفتیم. در دادسرا باز هم به بازداشتگاه رفتیم و تا ظهر کار سایرین تمام شد ولی من را صدا نکردند و وقتی هم پرسیدم، گفتند بازپرس نیست و شما عودتی هستید و باید به زندان برگردید. کاری از دستم برنمی‌آمد و با همان شرایط به زندان بازگشتیم. از زندان با همسرم تماس گرفتم که گفتند کارها انجام شده است و تا یک ساعت دیگر آزاد می‌شوید.

او در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به ادعای معاون دادستان مشهد، خاطرنشان کرد: معاون دادستان مشهد گفته بودند: «از طریق دادستانی به ایشان اطلاع دادیم که این موضوع را جبران کند و در داخل سازمان خودشان پیگیری و با فرد خاطی برخورد کنند ولی اتفاق نیفتاد و در صورتی‌ که درصدد جبران آن مطلب بر می‌آمدند امروز چنین نمی‌شد…» این در حالی است که اصلا این حرف واقعیت ندارد و هیچ‌ کسی به ما چنین حرفی را نزده بود. در ضمن، پس از انتشار این گزارش، دو گزارش دیگر را کار کرده بودیم و از سوی برخی اهالی توضیحات لازم فرستاده شده بود. بشخصه نه برای این گزارش بلکه برای همه گزارش‌هایی که باعث ایجاد کوچک‌ترین ناراحتی برای هم‌وطنی شده باشد، همواره عذرخواهی کرده‌ام و همین الان نیز اگر از رهگذر این گزارش کسی آزرده شده باشد، عذرخواهی می‌کنم اما در عین حال تاکید می‌کنم که رسانه مانند یک آینه است و تاریک و روشن جامعه را منعکس می‌کند.

مدیرمسئول روزنامه «شرق» اضافه کرد: البته ناگفته نماند شنیدم که در آن چند روز از دستگاه قضائی و دادستانی تهران پیگیری این موضوع بودند و از این اتفاق ناراضی هستند اما ناراضی‌ بودن به‌ تنهایی کافی نیست و باید کاری انجام شود. آخر چرا باید به یک فرد رسانه‌ای پابند زد؟ در ضمن، همه می‌دانند و قطعی و مسلم است اگر شکایتی باشد این پرونده باید در دادسرای تهران و جایی مانند داسرای فرهنگ و رسانه بررسی شود و نه در دادگاه انقلاب مشهد. در کل امیدوارم از این پس روال قانونی پرونده طی شود؛ چرا که ما هیچ‌وقت از قانون فراری نبوده‌ایم و معتقدم حتی اگر با برخی قوانین مخالف باشیم اما باید خود را به پایبندی آنها ملزم بدانیم.

او در پایان از کسانی که در این مدت به این موضوع واکنش نشان دادند و پیگیری می‌کردند به ویژه خانم رمارم، عضو هیات رئیسه شورای شهر مشهد که ازنزدیک همراهی و پیگیری داشتند تشکر کرد و یادآور شد: این اتفاق برایم بسیار تعجب‌آور بود. اینها را فقط برای خودم نمی‌گویم، بلکه می‌خواهم دیگر چنین اتفاقی برای سایر اصحاب رسانه و دستگاه قضایی رخ ندهد و شاید تدبیری در این راستا صورت بگیرد.

2323

جدیدترین روایت درباره لباس های پرحاشیه ملی/قرمزهایش خیلی قشنگند!

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ لباس های جنجالی تیم ملی همان طور که مهدی تاج وعده داده بود ، به تهران رسیده اند و حالا در انبار کمپ تیم های ملی هستند تا در بازی ازبکستان در تهران برای اولین بار پوشیده شوند. البته مسئولان فدراسیون فوتبال تلاش زیادی کردند و درحالی که در این مدت انتقادهای زیادی از لباس ها شده است ، مانع از انتشار عکس ها تا قبل از نمایش این پیراهن ها بر تن بازیکنان شده اند.

بر اساس آخرین اخبار خبرآنلاین؛ این لباس ها همان طور که مهدی تاج گفته ، برخلاف تی شرت منتشر شده از سوی بعضی رسانه ها ، ساده نیستند چون در کالکشن 2018 این شرکت معتبر آلمانی ، همه لباس ها یا مربع های ریز کنار هم دارند یا موج دار هستند و آن طور که تاج لباس ها را دیده و گفته ، این کارها هم طرح دار هستند که منظورش همان موج ها یا مربع های ریز است که در طرح لباس تنوعی ایجاد می کنند.

آنهایی که این لباس ها را دیده اند ، می گویند لباس های قرمز رنگ شان به شدت زیبا هستند. لباس هایی که رنگ شان سرخ است و کمی پر رنگ تر از لباس های مصر است . شاید کمی نزدیک به لباس های بایرن مونیخ یا مصر از نظر رنگ و موج های روی لباس! 

اگرچه تاکید مسئولان فدراسیون بر این است که این لباس ها شباهتی به تیم های دیگر از جمله مصر ندارند. 

حالا تیم تاج در تلاشند یک طرح یوز ایرانی را هم روی این لباس ها شابلون بزنند. شابلون سفید برای لباس های قرمز و شابلون مشکلی برای لباس های سفید!

از یاد نبرید که 4 سال قبل هم برای لباس های آل اشپرت تقریبا همین کار اتفاق افتاده بود اما این شابلون ها روی نیمه پایانی لباس باعث می شود این لباس های از حالت درای فیت که تکنولوژی خشک کردن تعرق بدن است خارج شوند و با لباس های تولیدی های داخلی خیلی تفاوتی نکنند.

جالب اینجاست که ایران در گروهی قرار گرفته که ممکن است بر اساس قرعه دو بار در دور مقدماتی لباس قرمز بر تن کند!

4141

نمایش یک روزه مالکان خونه به خونه تمام شده/در 90 می‌گویند در جام‌حذفی حاضر می‌شویم!

به گزارش خبرگزاری خبرانلاین؛ مسئولان خونه به خونه بعد از کلی تصمیم احساسی و جنجالی حالا در آستانه برنامه 90 شل شده اند و مدام در تماس های شان برای گرفتن مشاوره با اهالی فوتبال ، می گویند به این نتیجه رسیده اند که بهتر است در فینال حذفی شرکت کنند و حتی با توجه به جدایی غریب الوقوع اسکوچیچ از این تیم ، نیم نگاهی به انتخاب مربی برای سال بعد از میان همین هایی که برای مشاوره تماس می گیرند هم به فکر جانشین اسکو هستند!

آنها می خواهند در برنامه 90 ، این ناکامی را طوری پیش ببرند که شائبه وجود تبانی پر رنگ باشد و بعد بگویند ماجرا را پیگیری می کنند و از حق شان نمی گذرند اما فرصت حضور در جام حذفی را هم بعید است از دست بدهند چون به رغم انتشار نامه کناره گیری این تیم از جام حذفی در رسانه ها، این نامه تا ساعات اداری باز بودن فدراسیون فوتبال در روز دوشنبه در سامانه ویژه تیم های لیگی فوتبال ایران در سازمان لیگ برتر به صورت رسمی ثبت نشده بود. 

تمام تیم های  ایران در لیگ های مختلف ، یک اکانت اختصاصی در سامانه رسمی سازمان لیگ دارند که مکاتبات شان را به صورت رسمی در این سامانه ثبت می کنند اما بابلی ها درباره نامه جنجالی شان این نامه را ثبت نکردند تا عملا انصراف رسمی از حضور در فینال جام حذفی نداده باشند!

4141

ابهامات حساس یک فرآیند دیپلماسی

باید با دید انتقادی عمیق تری به سیاست منطقه یی رئیس جمهور روحانی و وزیر خارجه او محمد جواد ظریف طی سال های اخیر نگاه وآن را مورد ارزیابی قرار داد.اگرآنها مایلند سیاست جدید شان در خاورمیانه عربی و خلیج فارس به نتیجه مطلوب و متعادلی برسد.
حدود5سال پیش،اواسط اپریل سال 2013 و در اوج مبارزات انتخابات ریاست جمهوری،کاندیدای پیشرو حسن روحانی؛ عمیقا معتقد بود منشاء اصلی مشکلات ایران،بیش از شرایط داخلی عمدتا تحت تاثیر مستقیم دوکانون اصلی درحوزه سیاست خارجی قرار دارد.نخست،بحران هسته یی.دوم،فقدان گفتمان دیپلماتیکی متقابل و موثرایران وجامعه بین المللی . هردو کانون دردوره 8ساله ریاست جمهوری احمدی نژاد به اوج شرایط بحرانی و عمیقا نگران کننده یی رسید.به باور حسن روحانی نتیجه فقدان یک گفتمان جامع و موثردیپلماتیکی به طورطبیعی (هرچند غیر منطقی) به شکل گونه های متعدد ونادری ازانواع سوءتفاهم ها، بدبینی ها ودشمنی های دو جانبه میان ایران و جامعه جهانی خود را نمایاند.خصوصا در منطقه پر آشوب،بدبین و ذاتا سوءظن برانگیز خاورمیانه عربی و خلیج فارس که حتی نفس کشیدن در آن با سوءتفاهم همراه است.
رئیس جمهورروحانی معتقد بود (والبته هست)تا این دو سد شکسته و یا حداقل شکافی در آن ایجادنشود، به ویژه درفضای گفتگو های دیپلماتیکی، هر اقدامی برای خروج از بن بست های روبه تزاید غیر ممکن خواهد بود.انتقال پرونده اتمی از شورای امنیت ملی ایران به وزارتخارجه در دوره حسن روحانی بی شک تحت تاثیر همین دیدگاه صورت گرفت که نتیجه موفق آن در توافق 14 جولای 2015وین موسوم به برجام تجلی یافت.شاید تا اینجا بتوان به رئیس جمهور روحانی و وزیرخارجه او که هردو دیپلمات هایی کارکشته هستند نمره قابل قبولی داد،بسیار خب!. اما آیا این توافق می توانست به همه انتظاراتی پاسخ دهد که حتی آن زمان از دیپلماسی جدید ایران انتظار میرفت؟.به سخن واضح تر وجود ضعف اساسی درساختار سیاست منطقه یی ایران در خلیج فارس آن نقطه انتظاری،چرایی و ابهامی ست که به دنبال رفع آن هستم ،به نحوی که تهران نتوانسته تا کنون حتی از ظرفیت های دیپلماسی کشور هایی میانه مانند کویت، عمان و قطر برای فائق آمدن بر مشکلات خود در منطقه بهره گیری موثری کند.کشف چرایی و ابعاد این ابهام اهمیت زیادی دارد.
افق پولاریزه شده سیاست خارجی ایران در موضوع توافق اتمی(که در جای خود درست و قابل دفاع بوده و هست) شاید دربروز این ضعف اساسی موثر ایفا کرده،شاید! .برخی دیپلماتهای مقیم منطقه معتقدند گفتگو های هسته یی به این دلیل که توجه کانونی دیپلماسی ایرانی را از حوزه مهم وکلیدی اعراب خلیج فارس (که حتما منظوراز اعراب فقط و صرفا عربستان سعودی نیست) منحرف کرد، به احتمال قریب به یقین در بروز چنین وضعیتی تاثیر مستقیم داشته است. دقیقا نمی دانم!،اما اگراین سخن و تحلیل درست باشد، پس عملا دیپلماسی در محور اصلی و منطق توجیهی اش علیه خود وارد عمل شده به نحوی که حتی توافق اتمی را تحت تاثیر منطق معکوس خویش قرار داده است. به درستی مشخص نیست شخص رئیس جمهور روحانی و تیم سیاست خارجی او آیا واقعا اینگونه فکر می کردند یاخیر!؟.ما هنوز پاسخی روشن و قانع کننده برای این دست سوالات سوال در برابر خود نداریم.
اینکه عربستان سعودی حضوری دیرپا ،تاثیر گذار و مهم بر تحولات منطقه خلیج فارس و از جنبه بورکراتیک بر شورای همکاری خلیج فارس دارد نکته جدیدی نیست. شاید چنین نفوذی چندان مورد رضایت و دلخوشی تهران نباشد که حتما نیست.(البته عکس این قاعده هم کاملا صادق است) . اما این تاثیر و حضور؛ علی القاعده آن زمان(توافق وین) نمی توانست مانع از تحرک دیپلماسی منطقه یی ایران شود که فعال شدن آن عملا به بعداز حل بحران هسته یی موکول شد.
یک دیپلمات عرب اهل خلیج فارس مقیم بیروت که دولت متبوعش رابطه خوبی هم با ایران دارد اما ترجیح می دهد هویتش آشکار نشود می گوید””حتی با نگاهی عمیقا محافظه کارانه وبسیارمحدود، فکر میکنم تهران به خوبی نتوانسته از ظرفیت کشورهایی مانند عمان ،کویت و قطربه خوبی استفاده کند. علل تحلیل رفتن منابع این ظرفیت های مهم مشخص نیست.سفر امیر کویت در اوایل ماه ژوئن 2014،سفرهای متعددمقامات کویتی،عمانی و قطری به تهران نمونه های از این ظرفیت ها به شمار میروند””.نکته قابل تاملی ست که چرایی دلایل آن دیر یازود باید مشخص شود.
اما جدای از گذشته،اکنون به نظر می رسد(البته اگر درست متوجه شده باشم) تهران در حال نوعی بازنگری در سیاست های منطقه یی خود است. وزیر خارجه ایران هفته گذشته طی سخنانی در شورای روابط خارجی آمریکا به صراحت یاد آور شد””منطقه به شدت به تغییر نیاز دارد””. جوادظریف آنچه را که کمبود مذاکره در منطقه خواند رنج آور توصیف کرد وگفت “”ما باید اول به کمبود مذاکره رسیدگی کنیم””.اومکانیزم آغاز این گفتگو ها را ایجاد یک انجمن با نظارت سازمان ملل پیشنهاد داد وگفت”” ما باید یک سری اصول را بپذیریم تا بتوانیم وارد این فرآیند شویم.من از یک فرآیند ویژه برای خلیج فارس صحبت می کنم. اولین اصل احترام به حق حاکمیت و تمامیت ارضی است””.
سخنان وزیر خارجه ایران صرف نظر از اینکه از دید دولت های عرب خلیج فارس خود یک طرف ماجراست، اما منطقی به نظر می رسد.به ویژه که وزیر خارجه ایران راه حل های منطقه ی و بومی را مطرح می کند. هرچند ظریف در این باره توضیح بیشتری ارائه نداد که باز هم دلیل آن را نمی دانیم!.اما اگر سخنان او منعکس کننده سیاست جدیدی از سوی ایران باشد، بنا به دلایل مختلف فکر می کنم در حال مواجه شدن با شرایط جدیدی در منطقه هستیم ،شاید!.اما آیا ایران از ظرفیت های تعیین کننده سه کشور کویت،عمان و قطرکه از اهمیت زیادی برخوردارند استفاده خواهد کرد؟، متاسفانه این را هم نمی دانیم!.matinmos@gmail.com

 

 

تهدید برجامی روحانی: تکرار شرایط گذشته، قابل قبول نیست

به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، حجت الاسلام حسن روحانی در تماس تلفنی امانوئل ماکرون، با اشاره به اینکه ایران برای تحکیم روابط با فرانسه اهمیت ویژه‌ای قائل است، گفت: با توجه به ظرفیت های بسیار خوب برای همکاری دو کشور در مسایل سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و همچنین مسایل مرتبط با منطقه، مصمم هستیم روابط خود را با فرانسه در همه زمینه ها تقویت کنیم.

رئیس جمهور در این گفت‌وگو که بیش از یک ساعت به طول انجامید، اظهارداشت: پایداری برجام موجب تحکیم امنیت و همکاری منطقه ای است. اساس روابط ما بر اعتماد است و برجام اولین پایه مهم برای اعتماد میان ایران و کشورهای غربی است.

روحانی با بیان اینکه مواضع آمریکایی ها علیه برجام صریحا ناقض توافق میان هفت کشور است، گفت: ایران در روزهای اخیر تصمیمات بسیار مهمی در زمینه روابط بانکی، ارز و دیگر مسایل اقتصادی اتخاذ کرده است و برای هر تصمیمی که آمریکا در دوازدهم ماه می(22 اردیبهشت) بگیرد، اقدامات متنوعی را طراحی کرده‌ایم.

رئیس جمهور با بیان اینکه رفتار فعلی آمریکا، نقض برجام و ایجاد ترس و ابهام برای کشورهای مختلف و بنگاه های اقتصادی برای رابطه با ایران است، تاکید کرد: حتی اگر در 22 اردیبهشت آمریکا اعلام کند در برجام می ماند و شرایط دو سال گذشته را بخواهد ادامه دهد، برای ما قابل قبول نیست.

روحانی با تاکید بر اینکه آینده برجام بعد از 2025 را مقررات بین المللی تعیین می کند و ایران هیچ محدودیتی را فرای تعهداتش نمی پذیرد، گفت: برجام و هر موضوع دیگری به بهانه آن، به هیچ وجه قابل مذاکره نیست.

رئیس جمهور همچنین به موضوع همکاری های منطقه ای اشاره و اظهارداشت: ایران همانگونه که تاکنون نشان داده، آماده گفت و گو در جهت تامین ثبات و امنیت منطقه ای بویژه مبارزه با تروریسم است.

رئیس جمهور فرانسه نیز در این تماس تلفنی با تاکید مجدد بر ضرورت گسترش همکاری های تهران – پاریس در همه عرصه های مورد علاقه اظهارداشت: اتحادیه اروپا و بویژه فرانسه کاملا از برجام دفاع کرده و ما صددرصد در برجام باقی می مانیم.

“امانوئل مکرون” پایبندی به برجام را باعث تقویت اعتماد سازی و ثبات امنیت در منطقه دانست و گفت: موضع مشخص فرانسه و اروپایی ها باقی ماندن در چارچوب برجام است و از شما هم می خواهیم که در این توافق بمانید .

وی تاکید کرد: اتحادیه اروپا و فرانسه برجام را همان طور که هست قبول دارند.

رئیس جمهور فرانسه افزود: فرانسه پیوسته خواهان خاورمیانه‌ای با ثبات است و معتقد است که برجام مدل مهمی برای حل مشکلات این منطقه است و باید حفظ شده و همه طرفها به آن پایبند بمانند و این نکته مهمی بود که در کنگره آمریکا نیز صریحا آن را اعلام کردم.

2727

افتخاری که این جودوکار نصیب ایران کرد

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛سعید مولایی جودوکار ایرانی، در جدیدترین رنکینگ فدراسیون جهانی جودو در صدر بهترین‌های وزن منهای ۸۱ کیلوگرم دنیا قرار گرفت. 

خود مولایی در خصوص این تاریخ‌سازی می گوید:«خدا را شاکرم که این لیاقت را داشتم تا در بین بهترین‌های جودوی جهان به صدر رنکینگ فدراسیون جهانی در وزن 81- کیلوگرم صعود کنم. از صدرنشینی در رنکینگ فدراسیون جهانی خوشحال هستم و در آینده نیز تمام تلاش خود را انجام خواهم داد تا این رتبه را حفظ کنم.»

 

251 41

نورافکن: میلیون دلاری شدنم را مدیون مربیانم هستم/ از استقلال کمک خواستم به اروپا بروم!

روزنامه خبرورزشی نوشت: نورافکن روز گذشته در گپ بهاری كه با ما داشت، درباره اتفاقات بازی با سپاهان، فحاشی اصفهانی‌ها به خودش، پیروزی و سومی استقلال در جدول حرف زد. او درباره خونه‌به‌خونه و فینال جام‌ حذفی گفت و در نهایت به موضوع میلیون دلاری قیمتش در ترانسفرماركت رسید و البته انتقال احتمالی‌‌اش به اروپا! متن صحبت‌های او را می‌خوانید.

بازی سختی در اصفهان داشتید؟
كاملاً می‌دانستیم بازی با سپاهان به این شرایط می‌رسد. آن‌ها بازی رفت را باخته بودند و خیلی دوست داشتند ما را در اصفهان شكست بدهند.

پس چرا اینقدر عصبی و خشن بازی می‌كردند؟
شاید بازیكنان در این باره خیلی مقصر نبودند. آن‌ها در لیگ خوب نتیجه نگرفته بودند و در دیدار با ما هم وقتی دقیقه ۱۲ گل خوردند، از سوی سكوها به شدت تحت فشار قرار گرفتند. برای همین كمی خشن بازی می‌كردند.

برای خودتان هم بازی سخت شده بود؟
ما در دیدار قبل هم در دقیقه ۹۰ گل برتری را ۱۰ نفره زده بودیم و از طرف دیگر آخر فصل هم هست و همه بچه‌ها خسته‌اند. این‌ها همه به نتیجه دیروز هم ارتباط مستقیم داشت و یک مساوی می‌توانست باعث شود ما در جدول چهارم شویم. از طرفی با این همه خستگی سه بازی سخت و حساس دیگر هم داریم كه باید آن‌ها را هم با بهترین نتیجه پشت‌سر بگذاریم.

دلیل درگیری‌ات با بازیكن سپاهان بر سر اوت انداختن چه بود؟
همان‌طور كه گفتم بازیكنان سپاهان به دلیل اعتراض‌های هواداران‌شان به شدت تحت فشار بودند و وقتی آن‌جا من توپ را برداشتم که اوت بیندازم، بازیكن حریف اصرار كرد كه البته من باید شرایط بازیكن سپاهان را درک می‌كردم و تقصیر من بود كه آن اتفاق رخ داد. من شرایط آن‌ها را درک نكردم و مقصر بودم. كارت زرد هم گرفتم.

بعد از آن درگیری خیلی به تو فحاشی شد.
۴ سال پیش كه من از جوانان استقلال كنار بزرگسالان می‌رفتم، می‌دیدم كه در برخی شهرها كه تیم‌شان تماشاگر زیاد داشت، علیه بازیكنان استقلال حرف‌هایی می‌زدند و در این دیدار متوجه شدم چرا این اتفاقات رخ می‌دهد. چون بعد از آن اتفاق هواداران اصفهانی كه از نتیجه تیم‌شان خیلی شاكی بودند، بخشی از حرص‌شان را هم سر من خالی كردند.

برنامه‌‌تان برای نفوذ كانال‌های كناری بود؟
قبل از بازی آنالیز دقیقی از سپاهان داشتیم. تاکتیک‌مان بیشتر روی پاسکاری بود و شکر خدا من در صحنه گل به موقع تعویض منطقه بازی کردم و آقا خسرو با یک پاس طولی جپاروف را صاحب توپ کرد و بعد وریا توپ‌گیری کرد و به مامه داد و او هم زد. خوشحالم که در این گل نقش داشتم.

سومی‌‌تان چقدر به نتایج ابتدای فصل ربط داشت؟
امیدوارم در فصل بعد اتفاقی رخ ندهد که در آخر فصل افسوس آن روزها را بخوریم.

قبول داری با توجه به جمع امتیازات فصل قبل و نایب‌قهرمانی پارسال، امسال ضعیف‌تر نتیجه گرفتید؟
ما فصل پیش با یک سرمربی و کادر فنی کار کردیم ولی امسال تغییرات باعث شد یکسری ایده جدید و فکر تازه به تیم بیاید و تا آن‌ها برای تیم جا بیفتد، تیم کمی از رقبا عقب افتاد.

همه معتقدند خونه‌به‌خونه را در فینال به راحتی می‌برید و قهرمان می‌شوید.
به هیچ‌عنوان! به هیچ‌‌عنوان نمی‌توانیم این بازی را یک مسابقه آسان تلقی کنیم چون فینال ربطی به لیگ دسته یک و دو ندارد. ما باید دو برابر لیگ برتر و باشگاه‌های آسیا تلاش کنیم. حریف مازندرانی هم در دفاع خوب است، هم در حمله. آن‌ها دو برابر همیشه انگیزه دارند و این کار را برای ما سخت می‌کند.

در خرمشهر بازی کرده‌ای؟
نه! البته آن سال که فینال در خرمشهر بود، روی نیمکت بودم. امیدوارم زمین بازی خوب و مسطح باشد تا بتوانیم بازی‌مان را انجام بدهیم.

گفته بودی می‌خواهی از استقلال بروی؟
در اصفهان که بودیم، هنگام برگشت با معاون باشگاه آقای توفیقی حرف زدم و گفتم اگر بنا بر جدایی‌ام از استقلال باشد، دوست دارم با هماهنگی باشگاه باشد. دوست دارم آن‌ها کمکم کنند تا به عنوان یکی از بازیکنان پایه استقلال که از اول در این باشگاه فوتبالم را استارت زدم، بروم تا هم بازیکنان جوان دیگر پشت من به تیم بزرگسالان بیایند و هم در اروپا نام باشگاه استقلال را بزرگ کنم.

شفر گفته بود قیمت نورافکن یک میلیون دلار است. این را برای روحیه دادن به تو گفت یا…؟
…در نیم‌فصل وقتی باشگاه شارلوا مرا می‌خواست، شفر گفت برای انتقال من باید یک میلیون دلار به باشگاه بدهند. آن زمان نمی‌دانستم در ترانسفرمارکت قیمت من تا این اندازه بالا رفته است ولی الان به حرف شفر رسیدم و امیدوارم آخر فصل کمکم کند تا اگر قرار است بروم، در بهترین شرایط از استقلال جدا شوم.

انتظار داشتی قیمتت در این مدت کم ۵، ۶میلیارد تومان شود؟
این را مدیون مربیان قبلی‌ام در تیم‌های ملی نوجوانان، جوانان و استقلال هستم که در پیشرفت من تأثیرگذار بودند و از این طریق دست‌شان را می‌بوسم.

43503