معابر بی نام نامگذاری می شوند

به گزارش خبرگزاری خبر آنلاین از اردبیل؛ مجتبی لاله تصریح کرد: روابط عمومی شهرداری اردبیل طی جلسات مستمر اقدام به نامگذاری خیابان ها، کوچه ها و معابری که فاقد نام بوده اند کرده است .

وی گفت: در ادامه فعایت گسترده این مرکز مبنی بر نامگذاری کوچه و معابر فاقد نام از همشهریان گرامی درخواست می شود تا آدرس کوچه ها و معابری که فاقد نام هستند را به این مرکز اطلاع دهند .

مدیر ارتباطات شهرداری اردبیل ضمن تشکر و قدردانی از همکاری و همیاری شهروندان تصریح کرد: همشهریان می توانند با مراجعه به این مرکز فرم نامگذاری را دریافت کنند .

لاله با اشاره به اینکه نامگذاری خیابانها، معابر و کوچه ها بخشی از هویت فرهنگی و تاریخی شهر است بیان کرد: هویت بخشی به فضاها، ایجاد احساس تعلق در بین شهروندان و مدیریت بهینه اطلاعات شهری شهروندان از جمله شاخص ترین کارکردهای نامگذاری معابرهای شهری است .

مدیر ارتباطات شهرداری اردبیل گفت: در 4 جلسه اخیر به بیش از 81 بند نامه رسیدگی و 43 مصوبه تصویب شده است .

وی به افزایش تعامل همشهریان با مدیریت ارتباطات شهرداری اردبیل تاکید کرد و گفت: این تعامل و ارتباطات بالطبع در توسعه و آبادانی شهر موثر خواهد شد .

46

پرفروش‌ترین فیلم‌های جهان در هفته جاری/ کدام فیلم صد میلیون دلاری شد


در این گزارش به آخرین وضعیت منتشر شده از فروش فیلم ها، در هفته جاری که مربوط به 31 می 2017 ( 10 خرداد 1397 ) است و به تازگی در فضای مجازی منتشر شده، خواهیم پرداخت :                                                                                                  

 رتبه پنجم: فیلم « شکستن درون » / فروش : 5.5 میلیون دلار  

این فیلم به کارگردانی «جیمز مک‌تیگ» ساخته شده است و در سومین هفته اکران توانست مبلغ 5.5 میلیون دلار فروش کند. مبلغ کلی فروش این فیلم نیز 37 میلیون دلار اعلام شده است. بازیگران اصلی این فیلم «گابریل یونین » و «بیلی بورک» هستند. همچنین بودجه ساخت این فیلم نیز 6 میلیون دلار است.

این فیلم داستان مادری به نام شان را روایت می‌کند که بعد از مرگ ناگهانی پدرش، به همراه دو فرزند خود، راهی عمارت پدری‌اش می‌شود. اما پس از اینکه به عمارت می‌رسند، متوجه سیستم امنیتی بسیار قوی خانه می‌شوند. طولی نمی‌کشد که چهار سارق وارد خانه شده و درصدد هستند تا گاوصندوق پدر شان را پیدا و محتویات آن‌ را به سرقت ببرند. در ادامه، این چهار دزد، دو فرزند شان را گروگان می‌گیرند و حال ، شان باید بر سیستم امنیتی خانه غلبه کرده و فرزندان خود را نجات  دهد.                                          

رتبه چهارم: فیلم « باشگاه کتاب » / فروش : 13 میلیون دلار

این فیلم به کارگردانی «بیل هولدرمن» ساخته شده است و در دومین هفته اکران توانست مبلغ 13 میلیون دلار فروش کند. بلغ کلی فروش این فیلم نیز 35 میلیون دلار اعلام شده است. بازیگران اصلی این فیلم «دیانا کیتون» و «جین فوندا» هستند. همچنین بودجه ساخت این فیلم نیز نامشخص است.

داستان فیلم از این قرار است؛ چهار نفر که از ابتدا زندگی دوستان صمیمی یکدیگر بوده‌اند، پس از خواندن کتابی خاص، زندگی شان برای همیشه تغییر می کند.

 

رتبه سوم: فیلم « انتقام جویان: جنگ ابدیت » / فروش : 22.4 میلیون دلار

این فیلم به کارگردانی «آنتونی روسو» و «جو روسو» ساخته شده است و در پنجمین هفته اکران توانست مبلغ 22.4 میلیون دلار فروش کند. مبلغ کلی فروش این فیلم نیز 627 میلیون دلار اعلام شده است. بازیگران اصلی این فیلم «رابرت دونی جی.آر» و «کریس همسورث» هستند. همچنین بودجه ساخت این فیلم نیز نامشخص است.

داستان فیلم به این صورت است که انتقام‌جویان پس از اینکه از هم گسسته‌اند ، دوباره با هم متحد می‌شوند و به نیروهای نگهبانان کهکشان می‌پیوندند تا با تانوس که به دنبال تصاحب همه‌ی سنگ‌های ابدیت و حکمرانی بر فضا ، زمان و واقعیت است ، مقابله کنند.

 

رتبه دوم: فیلم « ددپول 2 » / فروش : 53 میلیون دلار

این فیلم به کارگردانی «دیوید لیچ » ساخته شده است و در دومین هفته اکران توانست مبلغ 53 میلیون دلار فروش کند. مبلغ کلی فروش این فیلم نیز 218 میلیون دلار اعلام شده است. بازیگران اصلی این فیلم « رایان رینالز » و «جاش برولین» هستند. همچنین بودجه ساخت این فیلم نیز 110 میلیون دلار است.

داستان این قسمت از فیلم ددپول روایتگر گروهی از افراد جهش یافته است که دور یکدیگر جمع می‌شوند تا از یک پسر بچه با توانایی خاص در مقابل سایر جهش یافته ها که همان ضدقهرمان‌ها هستند، مراقبت کنند.

 

رتبه اول: فیلم « سولو: داستان جنگ‌های ستاره‌ای » / فروش : 103 میلیون دلار

این فیلم به کارگردانی «رُن هاوارد » ساخته شده است و در اولین هفته اکران توانست مبلغ 103 میلیون دلار فروش کند. بازیگران اصلی این فیلم « وودی هرلسن » و « امیلیا کلارک » هستند. همچنین بودجه ساخت این فیلم نیز هنوز مشخص نیست.

داستان فیلم از جایی شروع میشود که شاهد اتفاقات هان سولو با چوباکا قبل از ملحق شدن آنها به شورشیان ائتلاف انقلابیون خواهیم بود که این حوادث و اتفاقات باید به رویارویی او با لاندو کالریزین منتهی شود.

2323

خبرنگار روس چگونه از دیار باقی به اوکراین بازگشت؟

رسانه های روسی شب گذشته اعلام کردند که بابچنکو خبرنگار روس که از یک ماه پیش در اوکراین بسر می برد در خانه خود هدف تیراندازی قرار گرفته و در مسیر انتقال به بیمارستان کشته شده است.
رئیس سازمان امنیت اوکراین «اس.ب.او» در جمع خبرنگاران در کی یف اعلام کرد که بابچنکو زنده است و سازمان امنیت اوکراین قبلا اطلاعاتی در مورد برنامه قتل وی به دست آورد و از این اقدام پیشگیری کرد.
وی بار دیگر سازمان های اطلاعاتی روسیه را به برنامه ریزی قتل بابچنکو متهم کرد و افزود:اکنون سازمان دهنده قتل بابچنکو دستگیر شده و تحت بازجویی قرار دارد.
پس از سخنان رئیس سازمان امنیت اوکراین، بابچنکو در جمع خبرنگاران حاضر شد و گفت که یک ماه پیش از برنامه ترور خود آگاه شد و سازمان امنیت اوکراین به وی پیشنهاد کرد در عملیات ویژه شرکت کند؛ این اقدام از دو ماه پیش برنامه ریزی شده بود.
بابچنکو از خبرنگاران مشهور روسیه است که در دو جنگ چچن (در سالهای 1993 تا 1996 و 1999 تا 2004) به عنوان خبرنگار نظامی در این منطقه حضور داشته است.
وی پس از آن به عنوان خبرنگار نظامی در روزنامه ماسکوفسکی کامسامولتس و شبکه تلویزیونی ان.تی.وی روسیه کار کرد.
بابچنکو از حدود 12 سال پیش با مخالفان دولت روسیه همکاری کرد و حتی در سال 2012 به جرم دعوت به ناآرامی های عمومی پرونده کیفری علیه وی تشکیل شد و در سال 2017 روسیه را ترک کرد.
در سال های اخیر چند خبرنگار و سیاستمدار روس ازجمله پاول شرمت (خبرنگار مقتول روس در سال 2016) و دنیس ورونینکوف (نماینده سابق دومای روسیه مقتول در سال 2017) در اوکراین کشته شدند.
در چند سال اخیر، روند به قتل رسیدن یا ترور مخالفان دولت روسیه در کشورهای غربی یا اوکراین افزایش یافته و غرب مسبب این اقدامات تبهکارانه را مسکو می داند.
مسئولان روسیه نیز در مقابل اعلام می کنند که دلیلی برای قتل چنین افرادی ندارند و این اقدامات تلاشی برای نشان دادن تصویری سیاه از روسیه است.
روسیه در یک دهه گذشته برای تغییر نگاه مردم جهان، اقدامات گسترده ای از جمله سرمایه گذاری در حوزه رسانه ای انجام داده است و هم اکنون در حوزه رسانه ای جزو 10 کشور برتر دنیاست.
یکی از برجسته ترین اقدامات این کشور در حوزه دیپلماسی عمومی در سالیان اخیر، سرمایه گذاری گسترده در حوزه گردشگری و میزبانی جام جهانی فوتبال 2018 است چرا که به گفته مسئولان این کشور، از این طریق مردم نقاط مختلف جهان بدون واسطه، تصویری متفاوت از روسیه نوین دریافت و به ملت خود منعکس می کنند.

2323

سخنان خشمگینانه هیلی: هدف حماس نابودی اسرائیل است

نیکی هیلی بعدازظهر چهارشنبه در نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد که به درخواست وی برای حمایت از رژیم صهیونیستی برگزار شد، این مطلب را مطرح کرد.

وی افزود: من امروز می خواهم از گروه تروریستی حماس صحبت کنم. ما قطعنامه ای برای محکوم کردن حملات موشکی حماس به اسرائیل تنظیم کردیم اما این قطعنامه در کمال تعجب در اینجا متوقف شد.

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد ادامه داد: 29 ماه مه، حماس حداقل 70 موشک به اسرائیل پرتاب کرد. خوشبختانه کسی کشته نشد اما یکی از این موشک ها به یک مهد کودک پرتاب شد و این نشان می دهد که هدف وحشتناک این گروه چه بوده است.
هیلی اضافه کرد: حماس به طور علنی مسئولیت حمله را به عهده می گیرد و تنها ناراحتی آنها این است که این حمله منجر به کشته شدن کسی نشده است.

وی اظهار کرد: از این وضعیت می توان نتیجه گرفت که این حملات آنچه را که ما همیشه گفته ایم، ثابت می کند. اینکه هدف اصلی حماس نابودی اسرائیل است. تمامی اقدامات حماس در راستای یک استراتژی است و آن آسیب حداکثری به اسرائیل است.

نماینده آمریکا که مانع اصلی تصویب قطعنامه های مورد حمایت 14 عضو دیگر شورای امنیت بوده است و دولت متبوعش به طور یکجانبه و برخلاف مقررات بین المللی قدس را پایتخت رژیم صهیونیستی دانسته است، گفت: حماس می خواهد به مردم دنیا بگوید که مردم غزه به حمایت بین المللی نیاز دارند در حالیکه غزه به حمایت در مقابل حماس نیاز دارد. این حماس است که تهدید غزه است.

هیلی افزود: من امروز از همگی می پرسم کدام یک از شما می پذیرید 70 موشک به کشورتان شلیک شود؟ ما می خواهیم به مردم غزه کمک کنیم اما اینجا باید به رفتار نابودگر حماس توجه کنیم. حماس سه خط برق را دیروز تخریب کرد و اینها نشان می دهد که حماس حتی به فکر مردم غزه نیست.

اظهارات هیلی در حالی مطرح شد که وی از کسی نپرسید اگر اشغالگران بیش از 100 نفر از شهروندانتان را به خاک و خون می کشیدند و بیش از 11 هزار نفر را مجروح می کردند، چه می کردید.

وی ادامه داد: حماس همچنین می خواهد رنج مردم غزه را افزایش دهد. امروز حماس آتش بس یک طرفه اعلام کرده است و ما امیدواریم که موشکی پرتاب نکنند اما همین که آنها آتش بس اعلام می کنند، نشان می دهد که چه نقشی در این جنگ داشته اند.
نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد اضافه کرد: رفتار اسرائیل دفاع از خود است و این شورا در محکوم کردن حماس همواره شکست خورده است. ادامه محکوم کردن اسرائیل بدون اینکه عمل رهبران غزه را ببینید این سوال را به ذهن می آورد که واقعا چه کسی به فکر حل موضوع است؟

49311

بودجه 12 هزار میلیارد ریالی زلزله به کرمانشاه رسید

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان کرمانشاه گفت: در مرحله اول بازسازی زیرساخت های آسیب دیده در زلزله،
پنج هزار میلیارد ریال ابلاغ شده و تخصیص هم یافته است.
طهمورث الیاسی
افزود: این مبلغ پس از تایید دستگاه های مربوطه از جمله راه و شهرسازی
پرداخت و عملیات اجرایی ترمیم زیرساخت های غرب استان آغاز می شود.
وی اظهار داشت: هفت هزار و 560 میلیارد ریال دیگر هم تا پایان امسال تخصیص می یابد.
این اعتبار کلان قرار است به وضعیت اماکن و زیرساخت های بخش راه، برق، آب، گاز و… در غرب استان کرمانشاه سامان بدهد.
آنچنان
که الیاسی بیان کرد، دولت همچنین 100 میلیارد ریال برای بازسازی شهرداری
ها و زیرساخت های شهری آسیب دیده ابلاغ کرده و تخصیص داده است که در سال 97
هزینه می شود.
یکی دیگر از مشکلات ناشی از زلزله، صدمه دیدن اماکن
نهادهای نظامی استان کرمانشاه است که به گفته الیاسی، دولت در این راستا هم
100 میلیارد ریال برای احیای زیرساخت های آسیب دیده ارتش، سپاه و نیروی
انتظامی تخصیص داده است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه استان کرمانشاه
همچنین گفت که دولت در جدیدترین کمک خود، بزودی به مصدومان ضایعه نخاعی 10
میلیارد ریال، به خانواده‌های جانباختگان 31 میلیارد ریال و برای جبران
هزینه صدور پروانه ساخت واحدهای تخریب شده 150 میلیارد ریال کمک بلاعوض
پرداخت می‌کند.
هوشنگ بازوند، استاندار کرمانشاه اعلام کرده است که ‘در
زلزله سال گذشته یک هزار و 241 میلیارد تومان خسارت به زیرساخت ها وارد شد و
بسیاری از ساختمان های دولتی از جمله بیمارستان ها آسیب جدی دیدند.’
البته
مجموع خسارت ها به زیرساخت های عمومی، صنایع، کسب و کار و واحدهای مسکونی
استان کرمانشاه نزدیک به 60 هزار میلیارد ریال برآورد شده است.
1717

لاوروف وارد کره شمالی شد

به گزارش خبرگزاری رویترز از سئول، سرگئی لاوروف ماه آوریل در پایان گفتگو با ری یونگ هو Ri Yong-ho همتای خود از کره شمالی دعوت او را برای سفر به این کشور پذیرفته بود.

آن‌ها درباره برنامه هسته‌ای و بالستیک پیونگ یانگ و تنش‌ها بین کره شمالی و آمریکا گفتگو کرده بودند.

5252

آمار جدید جمعیت در معرض تجرد قطعی/ ازدواج در ایران به معامله گری تبدیل شده!

در برخی کشورهای آفریقایی جوانان، اغلب قبل از 20 سالگی ازدواج می‌کنند. در حالی‌ که در کشورهای اسکاندیناوی اغلب تا 30 سالگی هم ازدواج نمی‌کنند. در کشور ما هم وقایع حیاتی همچون موالید، ازدواج و طلاق با تغییرات متعدد همراه بوده است. برای مثال در سال‌های اخیر روند افزایشی تجرد قطعی در زنان خیلی بیشتر از مردان بوده به‌طوری که طی سال‌های 1375 تا 1395 این شاخص برای مردان حدود دو برابر شده است، اما برای زنان بیش از سه برابر بوده است.

در این میان هر از چند گاهی از سوی مسئولان و پژوهشگران تجرد قطعی در دختران و آمار آنها مطرح می‌شود. این در حالی است که تاکنون از سوی نهادهای مربوطه اقدامی برای رفع چالش‌های این افراد در جامعه انجام نشده است. آنچه در ادامه می‌خوانید نظرات ‘شهلا کاظمی پور’، جمعیت‌شناس و استاد دانشگاه در گفت‌و‌گو با خبرنگار «آرمان» درباره پدیده تجرد قطعی در جامعه است.

**در کشور ما جمعیت افراد در معرض تجرد قطعی به چه میزان است؟ جمعیت این افراد در کشور چه روندی را در پیش دارد؟
تجرد قطعی یک پدیده‌ است. بر اساس مطالعات انجام شده معمولا رنج سنی 45 سالگی برای زنان و 50 سالگی برای مردان در بررسی میزان تجرد قطعی در نظر گرفته می‌شود؛ اگر تا این سن افراد مجرد باشند از این سن به بعد دیگر شانس ازدواج آنها به حداقل می‌رسد. این در حالی است که در سنوات گذشته این میزان در کشور دو‌درصد برای زنان و سه در‌صد برای مردان بوده است. در گذشته سه‌درصد از افراد جامعه هرگز ازدواج نمی‌کردند. هر چند بعد از انقلاب در کشور و وقتی متولدین دهه 60 به سن ازدواج رسیدند، پدیده‌ای تحت عنوان مضیقه ازدواج به‌وجود آمد، به این معنا که دختران متولد در دهه 60 با پسران متولد دهه 50 باید ازدواج می‌کردند.

در نتیجه به‌دلیل باروری‌های کنترل شده در آن دوران تعداد پسران در برابر دختران اندک بود. در نتیجه برخی از این دختران نیز مجرد ماندند. باید دانست برای دختران تمایل به مجرد ماندن به دلایل ادامه تحصیل، یافتن شغل مناسب و … است. البته تعداد دختران و پسران بر اساس محاسبات جمعیت‌شناسی برابر است، چون در ایران اختلاف سنی چهار پنج سال بین زوج‌ها متداول است، اما هم‌اکنون اختلاف سنی به‌وجود آمده است.

بر اساس محاسبات انجام شده از سنین 40 سال به بالا حدود 300 تا 350‌هزار نفر از دختران بعد از 40 سالگی مجرد باقی مانده‌اند. در این شرایط شانس ازدواج آنها به حداقل رسیده است. البته 35 تا 39 ساله‌ها هم در این محاسبات مورد توجه قرار گرفته‌اند، اما امید است که این افراد شانس ازدواج داشته باشند. برای مردان پدیده مضیقه ازدواج بروز نکرده و هنوز دو‌درصد مجرد در بین آنها مشاهده می‌شود. این افراد سن ازدواجشان به تاخیر افتاده است، اما در نهایت در رنج سنی 50 سالگی اغلب آنها ازدواج کرده‌اند.

در قضیه تجرد قطعی در بین زنان باید به این نکته تاکید کرد که برخی از آنها در قالب تجرد خود خواسته مورد بررسی قرار می‌گیرند. برخی از آنها نیز به‌دلیل تجرد ناخواسته در این شرایط قرار گرفته‌اند. برای مثال برخی از این افراد با این توجیه که تمایلی به ازدواج ندارند خواستار ادامه زندگی به شکل مجردی هستند. در این میان برخی از افراد نیز خواستار ازدواج هستند، اما فرصت ازدواج در آنها از بین رفته است. برای زنان فرصت ازدواج یک دوره کوتاه دارد و اگر آن زمان از دست برود، دیگر فرصت مناسب ایجاد نمی‌شود، به همین دلیل آنها در زمان ازدواجشان به هر دلیلی ازدواج نکرده و مجرد هستند.

**بر اساس بررسی‌های انجام شده میزان افراد خواستار ادامه زندگی به شکل مجردی و نداشتن شرایط برای ازدواج به چه میزان است؟
به‌نظر بنده تقریبا دو- سوم این افراد به شکل خود‌خواسته زندگی مجردی را انتخاب کرده‌اند. البته باید دانست که برای هر دختری در هر سن و محدوده‌ای خواستگار می‌آید، اما دختران در سنین 20 -22‌ تمایلی به ازدواج نداشته و خواستار ادامه تحصیل، یافتن شغل مناسب و به‌دنبال ارتقای توانمندی خود از لحاظ علمی هستند و با گذشت زمان، دایره همسرگزینی آنها محدود می‌شود، چون در آن سنین اغلب مردان متناسب با آنها ازدواج کرده و آنهایی که از این افراد تقاضای ازدواج می‌کنند تعدادشان اندک است.

در این وضعیت زنان به‌دلیل وسواسی که در زمینه همسرگزینی پیدا کرده‌اند، به ازدواج تمایلی ندارند، چون هر چقدر که سن افزایش می‌یابد، طبیعتا وسواس افراد نیز در انتخاب همسر افزایش می‌یابد. اغلب این افراد خواستار انتخاب شایسته هستند و برای خود معیارهای متعدد قائل هستند. از نظر بنده این تعداد به شکل خودخواسته زندگی مجردی را انتخاب کرده‌اند.

**در روزهای اخیر مساله‌ای تحت عنوان سندروم سیندرلا از سوی جامعه شناسان مطرح شده است. هنوز دختران ما بر این باورند که مردی با امکانات فراوان باید با آنها ازدواج کند. از سوی دیگر با افزایش سن آنها در معرض ابتلا به افسردگی هستند و تاکنون جامعه ما نتوانسته به نیاز این افراد پاسخگو باشد.
این جمعیت در آینده نزدیک سالمند می‌شوند، اگر فردی به‌دلیل تحصیلات بالاتر، داشتن شغل مناسب و دیگر امکانات وسواس پیدا کرده و تمایلی به ازدواج ندارد، از مشکلات کمتری برخوردار است. او تنهایی را حس نمی‌کند. بر اساس آمار حدود 200‌هزار دختر در روستاها مجرد هستند، طبیعتا امکان ایجاد شغل برای آنها اندک است. معمولا این دختران تحت سرپرستی پدر و برادر هستند. در این میان سازمان‌ها و نهادهای حمایتی باید مداخله داشته باشند. این افراد نیاز مالی خواهند داشت و این مساله الزامی برای خودکفایی و ایجاد شرایط برای توانمندسازی است.

بخش قابل توجهی از دلایل بروز افسردگی ناشی از نگرانی فرد از آینده است و او نمی‌داند آینده‌اش چگونه می‌شود؟ طبیعتا دچار افسردگی و نگرانی می‌شود. باید توجه داشت که افراد شاغل هم با گذشت زمان افسرده می‌شود. حمایت‌ها و ارتباط با اعضای خانواده با این افراد با افزایش سن کاهش می‌یابد. آنها هم در برهه‌ای از زمان تنهایی را احساس می‌کنند. بنده بارها از دختران خواستار ازدواج با فردی مناسب هستم. آنها با دوری از تجمل گرایی و توجه به عشق و عاطفه می‌توانند به شکل مناسب ازدواج کنند.

**در این شرایط نهادهایی همچون بهزیستی چه خدماتی می‌توانند به این افراد ارائه دهند؟ چون در آینده‌ای نزدیک با سونامی سالمندی مواجه هستیم.
باید توجه به دختران مجرد روستا در اولویت برنامه‌های نهادهای حمایتی باشد. این دختران به‌دلیل نداشتن درآمد در دوران سالمندی با چالش‌های متعدد مواجه می‌شوند.

**با بررسی آمارها در کشور پدیده تجرد قطعی در کشور چگونه است؟
پدیده تجرد قطعی یک دوره حادثی است که در کشور بروز کرده و در آینده این مقوله کمرنگ می‌شود. با گذشت زمان تجرد قطعی همچون شرایط کنونی در جامعه نیست. در آینده حدود 400‌هزار دختر تحت تجرد قطعی قرار می‌گیرند. به‌دلیل کاهش میزان باروری تعداد دختران کمتری در دهه 70 می‌توانند با پسران بیشتری در دهه 60 ازدواج کنند و این مشکل برطرف می‌شود.

**خانم دکتر در کشور مساله ازدواج با چالش‌های فراوان مواجه است. برای مثال دختران تحصیل کرده با امکانات فراوان از موقعیت‌های ازدواج نامناسب گله‌مند هستند. اغلب آنها می‌گویند خواستگار (مرد) از تمکن مالی برخوردار نیست و به امکانات زن تکیه می‌کند. این مساله یکی از چالش‌های دختران برای ازدواج است که ترجیح می‌دهند، به شکل مجردی زندگی کنند.
اینطور نیست، سالانه 700‌هزار ازدواج در کشور ما ثبت می‌شود. تعداد محدودی از افراد به این شیوه فکر می‌کنند. وقتی دختران ما در سنین بالاتر صاحب شغل می‌شوند، طبیعتا فرد خواستار ازدواج با آنها از تمکن مالی برخوردار است. در کشور ما افراد دارایی‌های خود را به‌عنوان امتیاز به رخ طرف مقابل می‌کشند و همین مساله باعث ترویج مادی گرایی در جامعه شده است. مساله مادی گرایی تمامی افراد جامعه را به‌نحوی دچار کرده است.

ازدواج در ایران به معامله گری تبدیل شده است. افراد به جای اینکه به عشق، علاقه و محبت بها‌دهند ازدواج را به معامله تبدیل کرده‌اند. هم‌اکنون نمی‌توان گفت که در جامعه ما فقط مردان این فکر را ندارند، بلکه زنان در جامعه ما بیش از مردان به ازدواج به‌عنوان یک معامله می‌نگرند. برای مثال در مراسم خواستگاری خانواده دختر بیش از خانواده پسر به مهریه، هزینه‌های سنگین ازدواج و… توجه می‌کند. بنده اسم این شیوه رفتاری را تجمل گرایی و خودخواهی می‌گذارم، چون نمود این طرز فکرها در ازدواج‌ها نمایان است. در این میان باید نسل جوان را به ساده زیستی، ایجاد محبت و علاقه در زندگی مشترک ترغیب کرد. بنده بارها در صحبت‌هایم بر این امر تاکید کرده‌ام که وقتی ازدواج با چانه زنی آغاز شود به طلاق ختم می‌شود.

2323

عینکی‌ها باهوش‌ترند

 

به گزارش خبرآنلاین، اما تحقیقات جدید ثابت کرده
است که افراد عینکی باهوش‌تر از افرادی هستند که دید کامل دارند.{لینک}

محققان دانشگاه ادینبرا (ادینبورگ) از طریق
مطالعه بزرگ‌ترین پروژه ژنتیکی در بحث عملکرد شناخت انسان میان هوش و ضعیف بودن
چشم رابطه مستقیمی پیداکرده‌اند.

مطالعه مذکور با تجزیه‌وتحلیل داده‌های ژنتیکی
300 هزار و 486 نفر انسان 16 تا 102 سال و از روی 57 کیس تحقیقاتی در استرالیا، اروپا
و شمال آمریکا به‌دست‌آمده است.

مشارکت‌کنندگان در آزمون‌های مختلف شرکت کرده و
به عملکرد شناخت‌شان نمره توانایی داده شد. نتیجه به‌دست‌آمده این بود که 30 درصد
از کسانی که در آزمون‌های شناختی بیشترین نمرات را کسب کردند، بیشتر از کسانی که
نمرات پایین کسب کرده بودند به عینک احتیاج داشتند. همچنین ارتباط مستقیمی میان
توانایی شناخت بالاتر و سلامت قلب و عروق نیز کشف شد. البته محققان رابطه چرایی
میان چشم ضعیف، هوش بالاتر و سلامت قلب و عروق را توضیح نداده‌اند.

به گفته محققان توسعه چنین مطالعاتی می‌تواند به
مبارزه با آلزایمر کمک کند. گروه مذکور توانست 148 ژن مرتبط با داشتن مهارت‌های
فکری بهتر مانند حافظه، استدلال، سرعت پردازش ذهن و آگاهی تخیلی را نیز کشف کند که
58 درصد از این ژن‌ها هرگز پیش‌ازاین گزارش نشده بودند.

 

5656

 

 

 

چرا زنان چاق ریسک بالای ابتلا به سرطان دارند؟

 محققان دانشگاه آرکتیک نروژ با پیگیری وضعیت بیش از ۱۳۷ هزار زن نروژی به مدت ۱۸ سال دریافتند احتمال ابتلا به برخی سرطان ها با افزایش اندازه دورکمر بالاتر می رود.

محققان تاکید می کنند حفظ وزن ثابت در دوره میانسالی و همچنین اجتناب از اضافه وزن بیش از حد برای پیشگیری از چندین نوع سرطان های مرتبط با چاقی در زنان اهمیت دارند.

در این مطالعه، محققان به بررسی ریسک سرطان های مرتبط با چاقی از جمله برخی میلوماها (مرتبط با مغز استخوان) و سرطان های سینه، روده بزرگ، اندومتر (پوشش داخلی رحم)، تخمدان، لوزالمعده، کلیه، کیسه صفرا، معده، کبد، مری، مغز و تیروئید پرداختند.

تیم تحقیق مشاهده کرد در طول مدت ۱۸ سال پیگیری وضعیت این افراد، حدود ۱۰ هزار زن مبتلا به سرطان های مرتبط با چاقی شدند.به گفته محققان، چاقی با افزایش ۲۰ درصدی ریسک سرطان سینه پس از سن یائسگی و افزایش ۹۵ درصدی سرطان کلیه مرتبط است.

بیشترین میزان افزایش در مورد سرطان آندومتر دیده شد که زنان چاق دو برابر زنان دارای وزن نرمال با ریسک ابتلا به این بیماری مواجه بودند.

به گفته محققان، افزایش وزن زنان در سنین بالاتر می تواند آغازگر افزایش استروژن و سایر هورمون های باشد که با احتمال بالاتر ابتلا به سرطان های آندومتر و سرطان مرتبط هستند.

2323