نوبخت: کاهش وابستگی به نفت در بودجه سال آینده رقم می‌خورد

محمدباقر نوبخت اظهار داشت: درآمد دلاری نفت در بودجه سال آینده با احتساب نرخ هشت هزار تومانی ارز در سامانه نیما ممکن است درآمدهای نفتی را از نظر ریالی بزرگ دهد اما وابستگی به نفت کم شده است.
نوبخت اظهار داشت: امسال سهم دولت از درآمد نفتی 27 میلیارد دلار است اما در بهترین شرایطی که برای سال 98 پیش بینی شده، درآمد نفتی دولت 21 میلیارد دلار است.
رییس سازمان برنامه و بودجه بیان کرد: دلیل طرح محاسبه اغواکننده افزایش درآمدهای نفتی این است که سال گذشته هر دلاری که به دست می آمد در 3500 تومان ضرب می شد(نرخ تسعیر ارز)، اما در سال آینده بخشی از آن برای تامین کالاهای اساسی با نرخ تسعیر 4200 تومان و حدود هفت میلیارد دلار با نرخ ارز 8 هزار تومانی نیما محاسبه می شود.
لایحه بودجه سال آینده چهارم دی ماه توسط رییس جمهور با سقف 17 تریلیون و 32 هزار و 332 میلیارد و 270 میلیون ریال تقدیم مجلس شورای اسلامی شد.

17231

ترقی: احزاب به جای افراد باید تعیین کننده باشند

اسدالله بادامچیان، رئیس شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی روز گذشته در جلسه شورای هماهنگی حزب موتلفه اسلامی آذربایجان شرقی در تبریز اعلام کرد که در وضعیت کنونی تکلیف بازسازی و تحول اساسی در حزب مؤتلفه اسلامی در دستور کار گرفته تا بتوانیم این حزب را به صورت فعال در سراسر کشور گسترده دهیم.
این مسئول حزب موتلفه اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد که حزب مؤتلفه اسلامی در انتخابات آتی از اشخاص حمایت نمی‌کند،
بادامچیان گفت که این حزب به دنبال تشکیل دولت حزبی و مجلس حزبی است چرا یک حزب بهتر از یک شخص می تواند دولت را اداره کند و برنامه و طرح ارائه کند و برای اقدامات خود پاسخگو باشد.
«حمیدرضا ترقی» دیگر عضو ارشد حزب موتلفه گفت که تغییر و تحولات در ساختار این حزب موضوعی درون حزبی است و نمی توان تا زمان نهایی شدن در مورد آن سخن گفت.
این عضو ارشد حزب موتلفه اسلامی و نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه تشکیل مجلس و دولت حزبی به چه معناست، گفت: مفهوم دولت و مجلس حزبی این است که به سمت انتخابات حزبی نه انتخاب اشخاص برویم، یعنی اصل در انتخاب افراد نباشد بلکه احزاب به جای شخصیت افراد تعیین کننده باشند.
وی افزود: افرادی که پشتوانه حزبی دارند و از یک ظرفیت حزبی برای کار و برنامه شان برخوردارند یک عقلانیت حزبی پشتیبان آنها است، این موضوع هم در مجلس و هم در ریاست جمهوری صادق است. این افراد باید در لیست قرار بگیرند.
ترقی تاکید کرد: ممکن است این افراد خیلی شناخته شده نباشد اما وابسته به حزب باشند و البته عنصر حزبی می شوند و حزب پاسخگوی اعمال و رفتار آنها است.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا موتلفه تنها افراد عضو حزب خود را در لیست خود قرار می دهد؟ گفت: این حرف حتما به آن معنا نیست که تمامی افراد لیست عنصر حزب باشند، ممکن است یک عنصر بیرونی اما پایبند به دیدگاه های حزب باشد.
این عضو ارشد موتلفه اسلامی افزود: دولت حزبی هم همین معنا را می دهد. یعنی حزب اداره کننده کشور به وسیله یک فردی باشد که منتخب مردم است.
وی تاکید کرد که هنوز این بحث نیازمند این است که به طور کامل پخته شود، موضوعی که آقای بادامچیان مطرح کردند هنوز در شورای مرکزی در حال بررسی است.
214219

رئیس جمهور آغاز سال 2019 میلادی را به هموطنان مسیحی و سران کشورهای جهان تبریک گفت

متن پیام تبریک حجت‌الاسلام والمسلمین  حسن روحانی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

آغاز سال 2019 میلادی را به هموطنان مسیحی تبریک می‌گویم.

میلاد حضرت مسیح(ع) برای همه جوامع به ویژه پیروان مسیحیت پیام‌آور معنویت، صلح و دوستی، و سیره زندگی و توصیه‌های آن حضرت، همواره راهنمای بشریت بوده است.

امیدوارم در سال جدید شاهد گسترش صلح، عدالت و ریشه‌کنی هرگونه بداخلاقی و تبعیض برای آحاد مردم جهان باشیم و همه مسیحیان و دیگر معتقدان به ادیان الهی در کنار هم و در گستره ایران عزیز زندگی سرشار از موفقیت و شادی را پیش‌رو داشته باشند.

برکت و شادکامی برای هموطنان مسیحی آرزومندم.

حسن روحانی

رئیس جمهوری اسلامی ایران

همچنین رئیس جمهور در پیام های جداگانه‌ای به سران کشورهای جهان، آغاز سال ۲۰۱۹ میلادی را به آنان تبریک گفت.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در این پیام های جداگانه ، تصریح کرده است: امیدوارم سال جدید میلادی، سالی همراه با صلح و آرامش برای تمامی انسان ها باشد و با تلاش مشترک، شاهد گسترش روزافزون رفاه و آرامش در جهان باشیم.

رئیس جمهور در بخش پایانی پیام خود به سران کشورهای جهان سالی پربار و توام با موفقیت و سلامتی را برای دولت و مردم این کشورها آرزو کرده است.

214219

رویانیان: مگر نگفتند بدهی‌ها صاف شده؟/ رقم‌هایی که اعلام می‌شود برای ترساندن خریداران است

به گزارش فارس؛ محمد رویانیان در خصوص بحث واگذاری باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال و صحبت‌هایی که علی اشرف پوری حسینی، رئیس سازمان خصوصی‌سازی روز گذشته مطرح کرد، گفت: من از صحبت آقای پوری حسینی تعجب می‌کنم، چراکه بحث توقف خصوصی‌سازی پرسپولیس و استقلال در سال ۹۴ متوقف نشد بلکه از سال ۹۲ این اتفاق افتاد، اما سال ۹۴ به دستور محمود گودرزی وزیر وقت ورزش و جوانان این دو باشگاه را سودده اعلام کردند و با این فرض، جلوی خصوصی‌سازی این دو باشگاه گرفته شد و پوری حسینی این مسائل را خیلی خوب می‌داند اما او در تلویزیون مثل سریال هر شب صحبت‌هایی می‌کرد که کسی متوجه آن نشد و هنوز هم کسی نمی‌داند چرا این اتفاق رخ نداد.

وی‌ ادامه داد: ابتدا صحبت از اهلیت افراد بود و سپس بعد از آن دو نفر قیمت‌هایی مطرح کردند آن را با آب و تاب بررسی کردند اما در نهایت اتفاقی رخ نداد. این مسائل نشان می‌دهد که در ۵ سال گذشته به‌طور خاص دولت و سازمان خصوصی‌سازی در رابطه با خصوصی‌سازی عمل لازم را انجام نداده و در این امر موفق نبودند. الان هم تنها خواسته مجلس شورای اسلامی این است که پس از ۷ سال قانون خصوصی‌سازی اجرا شود، اما سؤال بزرگ اینجاست که دولت یا سازمان خصوصی‌سازی راهبردی را برای خصوصی‌سازی این دو باشگاه تدوین کرده‌اند یا نه؟ آیا برنامه‌ای برای آینده این دو باشگاه ‌تدوین شده یا نه‌؟ آیا آسیب‌های این دو باشگاه مورد بررسی قرار گرفته یا نه‌؟ ‌من معتقدم که پوری حسینی به معنای واقعی فرافکنی می‌کند و حالا شاهد هستیم که از دولت قبل ایراد می‌گیرند اما خود من شهادت می‌دهم که محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور گذشته صراحتا به من اعلام کرد که باشگاه پرسپولیس باید خصوصی شود و حتی به حسینی وزیر وقت اقتصاد هم به صورت تلفنی دستور داد که این اتفاق باید در یک زمان کوتاه انجام شود اما در بدنه دولت سابق این مسئله فراهم نشد و این اتفاق رخ نداد.

‌مدیرعامل اسبق باشگاه پرسپولیس افزود: ۵ سال است که دولت در دست آقایان است، اما حالا که بحث از خصوصی‌سازی شده، هیچ راهبرد و استراتژی شفافی در این زمینه وجود ندارد تا به صورت شفاف به مردم از برنامه‌هایشان بگویند تا مردم باور کنند که عزم و اراده جدی برای خصوصی‌سازی این دو باشگاه وجود دارد. آقایان باید بگویند که آیا آینده این دو باشگاه را ‌در زمان خصوصی‌سازی دیده‌اند؟ آیا طرح و برنامه‌ای برای اداره این دو باشگاه در زمان خصوصی‌سازی فراهم شده‌؟ آیا قرار است پرسپولیس و استقلال با یک برنامه درست به بخش خصوصی واگذار شوند یا این‌که‌ قرار است آینده نیشکر هفت‌تپه ‌و کارخانه فولاد که موفق نبوده باز هم تکرار شود؟ ‌در این صورت مطمئنا گرفتاری‌های زیادی را برای این دو باشگاه شاهد خواهیم بود و نباید بدون چشم‌انداز و راهکار علمی و دقیق این اتفاق صورت بگیرد، چون در آن صورت این دو باشگاه‌ با میلیون‌ها هوادار ضرر خواهند کرد. برای واگذاری به دنبال فردی می‌گردند که اهلیت داشته باشد اما باید به دنبال سیستمی باشند که اهلیت داشته باشد.‌ نباید دولت ‌این دو باشگاه را در بورس ارائه کند؛ چراکه در آن صورت بازهم مالک این دو باشگاه بخش دولتی خواهد بود و در این شرایط باید با یک برنامه و استراتژی مناسب ‌به دنبال راهکاری برای واگذاری این دو باشگاه پرهوادار باشیم‌.

رویانیان در ادامه صحبت‌هایش خاطرنشان کرد: موضوع دیگری که باید به آن اشاره کنم، بحث بدهی دو باشگاه پرسپولیس و استقلال است‌ که روز گذشته‌ آقای پوری حسینی به آن اشاره کرده است. او گفته که این دو باشگاه بالغ بر ۲۹۰ میلیارد تومان‌ بدهی دارند و در این بین برای من این سؤال پیش می‌آید که این رقم از کجا آمده است‌؟ ‌این رقم به احتمال فراوان همان بدهی مالیاتی است که ‌به ناحق برای این دو باشگاه تعیین شده‌؛ چراکه این دو باشگاه زیانده هستند و نباید مالیات بدهند و مطمئنا بدهی این دو باشگاه یک دهم این مبلغ هم نیست.‌ اگر بدهی مالیاتی را در نظر بگیریم،‌ شاید رقمی در حدود نزدیک به ۲۰۰ میلیارد تومان باشد اما این رقم ناحق است. مگر سال گذشته نگفتند که کمیته تعیین وضعیت درست شده و این دو باشگاه اگر بدهی داشته باشند از آسیا کنار می‌روند؟ مگر آقایان‌ در بوق و کرنا نگفتند که بدهی‌ها تسویه شده و یک ریال بدهی نداریم؟‌ مگر وزیر ورزش و معاونش‌ با افتخار اعلام نکردند که این بدهی‌ها ‌تمام شده؟ ‌پس این مبلغ که الان اعلام می‌شود چیست؟ من فکر می‌کنم این رقم‌هایی که اعلام می‌شود بیشتر برای ترساندن کسانی است که به دنبال خرید این دو باشگاه هستند.‌ کم با حکم مجمع باشگاه پرسپولیس مکلف شدم که خصوصی سازی این باشگاه را انجام دهم اما در حالی که طرح‌ و برنامه‌های خوبی داشتیم، متأسفانه عمر مدیریت من کفاف نداد و نتوانستیم کارها را به اتمام برسانیم.‌ من امیدوارم که فضا برای جوسازی و کارهای نمایشی نباشد و به خاطر میلیون‌ها هوادار این دو باشگاه ‌تصمیمات درست و منطقی گرفته شود، نباید مردم را بدبین کرد. اما متأسفانه شاهد هستیم که فقط از دولت قبل ایراد می‌گیرند اما ۵ سال است که کارها دست آقایان است و اقدامی در این زمینه نکردند، حتی گودرزی وزیر وقت ورزش و جوانان مدارکی تهیه کرد که این دو باشگاه را سودده نشان دهد و به همین خاطر این دو باشگاه از لیست واگذاری درآمدند، هر چند که آقای سلطانی فر الان صادقانه کار می‌کند و بهتر است او بداند وزیر قبلی ورزش و جوانان این اقدامات را زیر سؤال برده بود.

رویانیان افزود: فقط نباید دنبال این باشند که با فروش این دو باشگاه پول خوب گیرشان بیاید و باید ‌به صورتی این دو باشگاه واگذار شوند که نیازهای اجتماعی، ورزشی، اقتصادی و فرهنگی جامعه را پاسخگو باشند. باید مشخص شود به چه شیوه‌ای و به چه کسانی قرار است این دو باشگاه واگذار شود. باید شاخص‌های واقعی تعیین شود و قبل از هر چیز باید گام‌های هماهنگ تدوین و تنظیم گردد.

43 43

دعوت دو فوتسالیست کرمانی به اردوی تیم ملی فوتسال

عرفان امیرخسروی در گفت و گو با خبرآنلاین ضمن اعلام این خبر گفت: چهارمین اردوی آماده سازی تیم ملی فوتسال زیر ۲۰ سال با حضور ۲۱ بازیکن از امروز تا روز چهارشنبه ۱۲دی ماه برگزار خواهد شد.
وی افزود: محل برگزاری این اردو مرکز ملی فوتبال است و بازیکنان دعوت شده باید تا روز دوشنبه ساعت یک خود را به سرپرست تیم ملی زیر ۲۰ سال معرفی نمایند.
امیرخسروی اضافه کرد: آقایان علی نوروزی و محمدرضا جعفری تراب آباد از استان کرمان به این اردو فراخوانده شده اند.
وی ادامه داد: علی نوروزی از تیم شهداء دانش آموز رفسنجان و محمدرضا جعفری تراب آباد هم در تیم المهدی انار عضویت دارند.
امیرخسروی تصریح کرد: دکتر قرایی ریاست هیئت فوتبال استان، به فوتبال و فوتسال به یک میزان بها می دهند و در حال تقویت فوتسال در استان هستند.

وی در پایان گفت: با برنامه هایی که برای فوتسال استان تدوین شده و تلاش شبانه روزی آقایان ربیعی و بختیاری مطمئنا خبرهای خوب دیگری نیز از این رشته ورزشی در استان کرمان خواهیم شنید.

۴۶

ناوگان حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان‌غربی ۴.۵میلیون مسافر جابجا کرده‌اند

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان‌غربی، فروغ فاریابی گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون طبق آمار نزدیک به چهار میلیون و پانصد هزار مسافر در قالب افزون بر پانصد هزار سفر توسط ناوگان حمل و نقل جاده ای استان جابجا شده است.

معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان‌غربی افزود: میزان کالای حمل شده نیز توسط ناوگان حمل و نقل جاده ای کالای استان از ابتدای سال تاکنون بالغ بر هشت و نیم میلیون تن و بارنامه های صادره نیز نزدیک به ۶۵۰ بارنامه بوده است.

وی با اشاره به وجود ۶۷۰ دستگاه اتوبوس و ۱۲۰۰ دستگاه سواری با میانگین عمر به ترتیب ۹/۵ و  ۱۰/۵ سال اضافه کرد: بیش از ۳۰ هزار راننده در دو بخش مسافر و بار مشغول کار هستند.

معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی با اشاره به زیرپوشش قرار گرفتن ناوگان حمل و نقل جاده ای مسافر در سامانه سپهتن افزود: ارتقاء بهره وری حمل و نقل عمومی کشور در راستای اقتصاد مقاومتی و همچنین افزایش ایمنی و ارتقاء سطح کنترل و پایش لحظه ای عملکرد ناوگان، از اهداف اصلی استفاده از طرح سپهتن است.

این مقام مسئول در پایان گفت: سپهتن می تواند با تشخیص کارکردهای واقعی رانندگان تلاشگر و زحمتکش بستری برای شناسایی این عزیزان فراهم آورد و با کنترل سرعت تردد های بین شهری خطرات ناشی از تصادفات و سوانح را به شکل گسترده ای کاهش داده و نهایتا سلامتی و ایمنی خود رانندگان را تضمین کند.

۴۶

روایت رحیم‌پور ازغدی از عملیات کربلای ۴: قالیباف گفت خبر شهادت برادرم را به پدر و مادرم ندهم

نشست «فقه و علوم اجتماعی» با سخنرانی حسن رحیم‌پور ازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و با حضور جمعی از دانشجویان در دانشگاه تهران برگزار شد.

رحیم‌پور ازغدی در این مراسم در پاسخ به سوال دانشجویان درباره توئیت اخیر محسن رضایی و بعد از آن جوسازی رسانه‌های بیگانه و برخی از دولتی‌ها درباره عملیات کربلای ۴ گفت: آقای رضایی که منظور خود را توضیح داد، ولی توقف کربلای ۴، نتیجه خیانت منافقین و ماهواره‌های آمریکا و… بود. در کربلای ۴ من از نزدیک شاهد ماجرا بودم. در کنار غواص‌ها از جاده شهید صبوری در جبهه جزیره بوارین مجروح شدم.

وی ادامه داد: برادرم و بیش از ده نفر از دوستان صمیمی بنده که همه غواص بودند و همان شب شهید ومفقود شدند، تقریبا هیچ یک در فکر بازگشت و در انتظار پیروزی حتمی نبودند.

رحیم‌پور ازغدی تصریح کرد: اخوی من، حمید که تنها ۱۸ سالش بود، هنگام وداع کنار آب با لباس غواصی با آرامش و یقین به من گفت که این محور، فوق‌العاده سخت است و ما حتما شهید می‌شویم، ولی خط را انشاالله می‌شکنیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: ثانیا این گفتگو ساعت‌ها قبل از شروع عملیات و کشف لو رفتن آن بود. هنوز صبح نشده این دسته غواص شهید شدند و پیکرشان سال‌ها بعد برگشت. من در بیمارستان بودم و به یاد می‌آورم زیرپیراهن را که درآوردم، پوست بدن من از شانه تا کمر، جدا شد.

وی ادامه داد: البته دوباره از بیمارستان به خط برگشتم. چند روز بعد که حال بنده خراب و در بیمارستان بستری شده‌بودم از آقای قالیباف که فرمانده لشکر بود_ و برادر خود ایشان هم غواص کربلای ۴، شهید و مفقود شده بود_ پرسیدم خبر شهادت اخوی‌ام را به پدر و مادر بدهم یا خیر؟ ایشان گفتند نه، صبر می‌کنیم. احتمالا در بوارین عملیات داریم و معلوم می‌شود که چه کسانی شهید و چه کسانی مفقود شده‌اند. ضمنا تعداد شهدا چند صد نفر بود نه چند هزار نفر.

رحیم‌پور ازغدی تصریح کرد: به جای طلبکار شدن بدهکارها، باید امروز روح پاسخگویی و مسئولیت‌پذیری را در کسانی که در عصر جهاد، مشغول زندگی‌شان بودند و امروز بر گردن مردم سوارند، به وجود آورد.

وی گفت: بنده توفیق شرکت در هفت هشت عملیات به عنوان طلبه‌ی رزمنده داشته‌ام و در هیچ عملیاتی قبل از درگیری، اطمینان به پیروزی نداشتیم و برادرها بیشتر احتمال شهادت خود را می‌دادند.

لازم به ذکر است، متن کامل سوالی که دانشجویان از رحیم پور ازغدی پرسیدند به این شرح است: «این روزها سالگرد عملیات کربلای۴ و شهادت غریبانه غواص‌ها است. رسانه‌های بیگانه و چند نفر از دولتی‌ها مثل آقای آشنا و… به گونه‌ای جوسازی کرده‌اند که گویا هزاران شهید داده‌ایم و دکتر محسن رضایی آن را حرکتی انحرافی دانسته است. حال آنکه اساسا خود این آدم‌ها زمان کربلای ۴ در خانه‌ها نشسته بودند.

این تیپ افراد برخلاف رزمنده‌ها و شهدای دانشگاه امام صادق (ع)، از آن امام صادقی‌هایی بودند که در آن زمان جبهه نمی‌رفتند، بعدها هم یک روز معمم بودند و یک روز عمامه‌ها را برمی‌دارند، روزی در وزارت اطلاعات بودند و روزی با خارج نشین‌های معاند هم‌صدایی می‌کنند. به نظر می‌رسد این حرف‌ها نشاندن بدهکار به جای طلبکار است. نمونه‌های دیگری هم مثل مسئول پیشین سازمان سینمایی وزارت ارشاد، از همین جبهه ندیده‌ها بودند که جزئی از مسئولین شدند.»

214219

جایگزین سریال «بانوی عمارت» مشخص شد

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، سریال تاریخی «لحظه گرگ و میش» ساخته همایون اسعدیان قرار است پس از اتمام پخش سریال «بانوی عمارت» به کارگردانی عزیزالله حمیدنژاد از شبکه سه سیما راهی آنتن شود. 

در سریال «لحظه گرگ و میش» که در ژانر اجتماعی، سه دهه از تاریخ، از سال ۶۰ تاکنون را روایت می‌کند، بازیگرانی همچون فاطمه گودرزی، فرید سجادی حسینی، شهره سلطانی، علیرضا کمالی‌نژاد، حسام محمودی فرید، کریم قربانی، سیامک احصایی، وحید آقاپور، المیرا دهقانی، ناصر سجادی حسینی، پانیذ برزعلی، نیما نادری و … ایفای نقش کرده‌اند.

داستان این مجموعه تلویزیونی، روایتگر فراز و فرود زندگی خانواده‌ای اصیل در طول سه دهه‌ با محوریت زندگی تنها دختر این خانواده است، روایتی که از دهه ۶۰ آغاز گشته، حوادث مختلفی از قبیل جنگ، تحولات اجتماعی و اقتصادی … را پشت سر گذاشته و در زمان معاصر پایان می‌پذیرد.

۵۷۲۴۳

بهره‌مندی ۱۰۰ درصد جمعیت شهری قم از آب شرب سالم

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قم، علی جان صادق پور روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران، بیان کرد: هم اکنون شیب مصرف آب در استان قم شکسته شده و سرانه مصرف به ۱۵۴ لیتر به ازای هر نفر در شبانه روز رسیده که این میزان باید به ۸۰ لیتر برسد.

وی افزود: برای رسیدن به این نقطه مطلوب مصرف که پاسخگوی همه نیازهای شهروندان است، نیازمند حمایت رسانه های استان و همکاری قشرهای مختلف مردم هستیم. 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب قم در ادامه با اشاره به بیست و ششمین سالروز تشکیل شرکت آب و فاضلاب قم گفت: هم اکنون ۱۰۰ درصد جمعیت شهری قم از آب شرب سالم و بهداشتی برخوردارند، در حالی که قبل از تشکیل این شرکت تنها بخش محدودی از مردم قم به آب شرب دسترسی داشتند.

وی ادامه داد: در کنار این پیشرفت های کمی در حوزه تامین آب مورد نیاز مردم قم، اقدام های گسترده ای نیز برای دسترسی شهروندان به شبکه فاضلاب شهری انجام شد و هم اکنون بیش از ۵۰ درصد جمعیت قم می توانند به شبکه فاضلاب متصل شوند.

صادق پور گفت: افزایش کیفیت خدمات برای ارتقای مشتری مداری، استفاده از سامانه های هوشمند نظارتی، بهره گیری از آزمایشگاه های پیشرفته برای بررسی کیفیت آب، ارتقای خطوط انتقال آب و فاضلاب، خدمت رسانی مداوم به ۳۱۸ هزار مشترک به صورت حضوری و الکترونیکی، مرمت چاه های آب شرب و استفاده از چهار تصفیه خانه فاضلاب از جمله اقدام های شرکت آب و فاضلاب قم برای خدمت رسانی مطلوب به مردم استان است.

وی افزود: همچنین سامانه ۱۲۲ شرکت آب و فاضلاب به طور شبانه روز آماده خدمت رسانی به مردم قم است و به طور میانگین سالانه ۲۵۰ هزار تماس با این سامانه برقرار می شود.

وی ادامه داد: در مجموع از ابتدای دولت یازدهم تا کنون یک هزار و ۷۲۰ میلیارد ریال در بخش آب و فاضلاب قم برای خدمت رسانی بیشتر به مردم هزینه شده است.

** ۱۲ طرح در دهه فجر امسال به بهره برداری می رسد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب قم همچنین گفت: به مناسبت دهه مبارک فجر، ۱۲ طرح با اعتبار یک هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال به بهره برداری خواهد رسید.

وی افزود: تکمیل شبکه آبرسانی شهر قم به منظور انتقال بهتر آب سرشاخه های دز، نصب انشعابات جدید، توسعه شبکه فاضلاب شهری و اصلاح خطوط انتقال آب و فاضلاب، از جمله طرح هایی است که در این ایام به بهره برداری می رسد.

وی ادامه داد: طی سال های اخیر حتی یک ساعت هم آب شهر قم به دلیل کمبود منابع آبی قطع نشده است و اگر در مواردی قطعی رخ داده برای بهسازی و اصلاح شبکه خطوط بوده است.
صادق پور در ادامه گفت: راهبرد شرکت آب و فاضلاب قم، حمایت از تولید داخلی و اجرای پدافند غیرعامل است و در این زمینه طرح های عمرانی این شرکت با استفاده از محصولات ایرانی و درنظر گرفتن مولفه های پدافند غیرعامل انجام می شود.

وی همچنین در خصوص وضعیت انتقال پساب از تصفیه خانه شرکت آب و فاضلاب قم، افزود: پس از تصفیه شدن فاضلاب، مدیریت اختصاص پساب آن برعهده آب منطقه ای و سایر نهادهای نظارتی است که در این زمینه بخش کشاورزی بدون مجوز لازم از پساب استفاده می کند و مشکلاتی در این مورد به وجود آمده است.

وی ادامه داد: متاسفانه در مواقعی آب های سطحی جمع آوری شده از شهر قم نیز وارد این پساب می شود و کیفیت آن را به شدت کاهش می دهد که برای تولید محصولات کشاورزی مناسب نیست.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب قم گفت: ۶۰ درصد این پساب باید برای تعادل بخشی به محیط زیست وارد سفره های زیر زمینی شود و حجم زیادی از آن نیز باید در اختیار صنعت قرار گیرد.

وی با اشاره به این که طرح های گسترده ای برای بهره گیری از آب های خاکستری در صنعت و فضای سبز در حال انجام است، افزود: همچنین می توان از آب های خاکستری برای مصارف غیر شرب در خانه ها استفاده کرد و به مجتمع های مسکونی که در این زمینه پیشگام باشند، تسهیلات لازم ارائه می شود.

وی ادامه داد: فردا به مناسب یازدهم دی ماه، سالروز تشکیل شرکت های آب و فاضلاب، چندین طرح عمرانی در این بخش با حضور مسئولان استانی به بهره برداری می رسد.

46