اقدامات اولیه برای لقاح مصنوعی «دلبر» انجام شد

ایمان معماریان دامپزشک کلینیک حیات وحش پردیسان در خصوص آخرین وضعیت از سه یوز نگهداری شده در  پارک پردیسان (دلبر، کوشکی و ایران) گفت: با کمک متخصصان آلمانی که به ایران سفر کرده بودند وضعیت این سه حیوان را مورد بررسی قرار گرفت.

وی در ادامه اظهار داشت: در قدم نخست کوشکی (یوز نر) بیهوش شده و از آن اسپرم گرفته شد، اسپرم‌های اخذ شده آنالیز شده و متوجه شدیم خوشبختانه با وجود اینکه این یوز به سن ده سالگی رسیده است، اما امکان بارور کردن را دارد.

وی افزود: اسپرم کوشکی پس از بررسی در بانک اسپرم ذخیره شد.

معماریان در ادامه تصریح کرد: دلبر ( یوز ماده ای که در کلینیک پارک پردیسان نگهداری می شود)  بیهوش شد، و شرایط باوری آن مورد بررسی قرار گرفت چرا که پیش از این،  این یوز یک سقط جنین داشته و دچار مشکلات رحمی شده بود.

وی افزود: ما فکر می‌کردیم با توجه به این سقط دلبر مشکلاتی داشته باشد و امکان باروری نداشته باشد به همین دلیل دلبر بیهوش شد و به انجام معاینات پرداختیم.

این دامپزشک با اشاره به اینکه آزمایش‌های هورمونی پیش از این به صورت غیرتهاجمی بر روی این یوز ماده  انجام شد، گفت: و هورمون‌های وابسته به تولید مثل دلبر را در مدفوع آن بررسی کردیم، هر دو تخمدان دلبر هم فعال است و این مسئله خوشحال کننده است، چون خلاف آن چیزی که تصور می‌کردیم و رحم این حیوان سالم است.

معماریان خاطرنشان کرد: البته که رحم دلبر کاملا جوان و سالم نیست اما کماکان به عنوان یوزی که امکان باروری دارد شناخته می شود به همین دلیل ایمپلنت پروژسترون در بدن دلبر قرار داده شد.

این دامپزشک توضیح داد: متخصصین ایمپلنت پروژسترون را که یک ایمپلنت ضد بارداری است در بدن دلبر قرار دادند و بعد از ۶۵ روز می توانیم آن را از بدن این یوز خارج کنند و پس از آن با بررسی سیکل‌های این حیوان و تزریق برخی داروهای هورمونی به او به روش داخل گردن رحمی لقاح مصنوعی انجام می‌شود.

این دامپزشک خاطر نشان کرد: سعی ما این است با همکاری متخصصان با تجربه جهانی بتوانیم بهترین کار ممکن را برای این یوز انجام دهیم.

معماریان در خصوص آخرین وضعیت ایران  دیگر یوز ماده‌ای که در پارک پردیسان نگه داری می‌شود نیز توضیح داد: از نظر رفتار تناسلی ایران به طور کامل بررسی شده و شرایط مناسبی دارد.

وی ادامه داد: این حیوان تازه به بلوغ رسیده می‌تواند به عنوان یک نمونه لقاح طبیعی  شناخته شود و ما به دنبال معرفی آن به کوشکی (یوز نر ) هستیم تا امکان لقاح طبیعی را فراهم کنند.

۴۷۴۷

نمایشگاه آثار دو هنرمند آلمانی با الهام از خوشنویسی ایرانی

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نمایشگاه کنوت و اینگرید راینهارد، دو هنرمند آلمانی باعنوان «روب‌آرت» در آرت‌سنتر برگزار می‌شود.

این دو هنرمند درباره کارشان که ترکیبی از نقطه و خط است توضیح می‌دهند: «از نقطه شروع شد. ما در ایران روابطی را میان کاراکترهای خوشنویسی با هنر خودمان یافته‌ایم. همچنین درک ما از تجلی هنر خود به‌عنوان نوشتاری متشکل از خط‌ها و نقطه‌هاست. پنل‌های شیشه‌ای سوراخ‌شده که از پس یکدیگر نمایان می‌شوند، فضایی را با کمک نور خلق می‌کنند. انعکاس ورق‌های شیشه‌ای با نقاط سوراخ‌شده یکی پس از دیگری برای ایجاد یک شئ سه بعدی چون کره، سر انسان، پیکر و … در زبــان مصنـوعی ما، علوم طبیعی معــاصر محـور اندیشــه‌های ما بود. نتــایج تحقیقات نانــو برای ما الهــام‌بخش ساخت ســازه‌های مشابه با ابــزارهای مدرنی همچون رایانه‌ها و رُبات‌ها بود.» 

گشایش این نمایشگاه روز جمعه سوم اسفند ساعت ١٦ تا ٢١ است و علاقه‌مندان می‌توانند تا ۱۴ اسفند هر روز ساعت ١٢ تا ٢١ به آرت‌سنتر باغ مراجعه کنند.

۲۴۱۲۴۳

۱۶۲۶ نفرمتقاضی تسهیلات بنیاد برکت به بانک قرض الحسنه مهر ایران استان چهارمحال وبختیاری معرفی شده اند

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان چهارمحال وبختیاری ، علی توکلی هفشجانی افزود :   از این تعداد به ۵۸۵نفر به رقم ۱۲۷میلیارد وهفتصد نود میلیون ریال تسهیلات پرداخت شده است .

وی با اشاره به سهم بانک قرض الحسنه مهر ایران از پرداخت  این تسهیلات گفت :  ۷۹ میلیارد وصد بیست میلیون ریال سهم بانک قرض الحسنه مهر  ایران و۴۸ میلیارد وچهارصد هفتاد میلیون ریال ان سهم بنیاد برکت از پرداخت این تسهیلات می باشد .

وی گفت :  تعداد ۵۱۸ نفر پرونده به مبلغ ۱۳۳میلیارد ریال  در دست اقدام در این استان وجود دارد که  پس ازطی مراحل قانونی  به متقاضیان آن پرداخت  می شود.

گفتنی است ، این تسهیلات  به مردم شهرستانهای  شهرستانهای  بن ,لردگان,اردل,کوهرنگ و شهرکرد درقالب طرح های دانش بینان ، پرورش زنبور عسل ، دام سبک وسنگین ، خیاطی وپرورش مرغ بومی وقالیبافی پرداخت  شده است

۴۶

بررسی عوامل موفقیت بنز های کلاس E در ایران

 این کلاس موفق توانسته در سراسر جهان فروش خوبی را تجربه کند و تا سال 2015 نزدیک به 13 میلیون از خودروهای این کلاس در جهان فروخته شده است. با توجه به دوام و اندازه خانواده کلاس E به جز مصارف شخصی، در بعضی از کشورهای اروپایی از آن‏ها به عنوان خودروی تاکسی و در بعضی دیگر از کشورها مانند ایران از آنها به‌عنوان خودرو پلیس و با تغییراتی به عنوان آمبولانس نیز استفاده شده است.

مرسدس بنز کلاس E

ورود بنزهای کلاس E به ایران

ورود خودروهای کلاس E از همان نسل اول این خودروها در سال 1994 شروع شد که شما میتوانید نمونه ‏های زیادی از این خودروها را مانند مرسدس بنز E230 در بازار خرید و فروش مرسدس بنز ایران مشاهده کنید. بعد از آن نسلهای بعدی این خودرو نیز به ایران رسیدند و در زمان‏های خاصی مانند زمان احداث خط تولید این کلاس در ایران تعداد آن‏ها به شدت افزایش پیدا کرد و حالا نسل 5 کلاس E نیز با مدل‏های جدید در ایران حضور دارد. اما دلیل این حضور پر تعداد در ایران چیست؟

فروش جهانی بالا و در دسترس بودن مرسدس بنز کلاس E

به طور کلی فروش مرسدس بنز کلاس E در همه نقاط دنیا وضعیت بسیار مناسبی دارد و در بازارهای منطقهای نیز مانند همه نقاط دنیا تعداد زیادی از اعضای این خانواده یافت می‏شوند.  این مسئله سبب شده که تعداد زیادی از خودروهای این کلاس در دسترس ایرانیان قرار گیرند و فرصتی ایجاد شود تا به راحتی از کشورهای اطراف و منطقه به ایران وارد شوند. این موضوع از همان نسل اول کلاس E در تعداد بالای واردات این خودرو، نمود پیدا کرد.

قیمت و امکانات مناسب مرسدس بنز کلاس E

نکته بعدی که باز هم به سیاست های جهانی مرسدس بنز باز می‌گردد، قیمت مرسدس بنز کلاس E و تناسب آن با امکانات این خودرو است. طراحی خودروهای کلاس E همواره به گونه ‏ای بوده است که هم از امکانات لوکس و به روز در آن‏ها استفاده شود و هم قیمت مناسبی داشته باشند. به این ترتیب افراد بیشتری توانایی خرید مرسدس بنز کلاس E را در سراسر جهان و ایران پیدا می‏کردند.

مرسدس بنز کلاس E

همکاری مرسدس بنز با ایران خودرو برای تولید مرسدس بنز کلاس E

مرسدس بنز و ایران خودرو در اوایل دهه هشتاد شمسی برای راه اندازی خط تولید کلاسهای C و E در ایران به توافق رسیدند. ایران خودرو در آن زمان با تیراژ چند میلیونی جزو 4،5 خودروساز برتر جهان از نظر تعداد تولیدات محسوب می‏شد. از طرفی مرسدس بنز نیز سال‏ها در ایران حضور فعال داشت و دفتر مرسدس بنز حدود 50 سال در ایران فعالیت می‌کرد. به این ترتیب مرسدس می‏توانست از توان ایران خودرو برای تولید محصولات پر فروش خود و صادرات آن‏ها به بازارهای خاورمیانه استفاده کند و ایران خودرو نیز با تکنولوژیهای روز دنیا آشنا می‌شد.

بعد از چند سال کش و قوس بالاخره خط تولید کلاس E در ایران راه افتاد و تعدادی از خودروهای این کلاس در ایران تولید شدند. این خودروها به طور گسترده توسط دولت ایران و پلیس ایران مورد استفاده قرار گرفتند و تعدادی نیز به فروش شخصی رسیدند. این دسته از خودروها را با کلاس E مونتاژی و پلیسی در ایران می‏شناسند. به همین دلیل تعداد زیادی مرسدس بنز کلاس E با کد اتاق W211 که نسل سوم این خانواده محسوب میشوند، در بازار خودروهای دست دوم ایران به فروش میرسند.

خرید و قیمت مرسدس بنز کلاس E

در حال حاضر قیمت مرسدس بنز کلاس E دست دوم در مدل‏های نسل اول در ایران از 100 میلیون تومان شروع و به بالای 1 میلیارد تومان در مدل‏های نسل 5 یعنی از سال 2016 به بعد میرسد.

۲۱۲۱

عرضه مرغ با نرخ مصوب ۱۱۵۰۰ تومان 

با وجود اینکه هفته گذشته ستاد تنظیم بازار قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ گرم را برای مصرف کنندگان ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین کرده بود اما یکشنبه این هفته قیمت این محصول در بازار آزاد از مرز ۱۵ هزار تومان گذشت.
این روند سبب شد تا دولت برای تنظیم بازار این محصول، اقدام به افزایش عرضه گوشت مرغ گرم تنظیم بازاری کند، به طوری که از دوشنبه، قیمت این محصول بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان کاهش قیمت یافت.
در این رابطه محمود حجتی امروز(چهارشنبه) در حاشیه هیات دولت در جمع خبرنگاران افزود: امیدواریم گوشت مرغ گرم در سطح خرده فروشی ها براساس قیمت مصوب عرضه شود.

دیروز نیز یک مقام مسئول در وزارت جهادکشاورزی اعلام کرد که برای متعادل سازی بازار گوشت مرغ، هفته آینده ۳۰ هزار تن از این محصول با نرخ ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان به بازار عرضه می شود.

** توزیع گوشت قرمز وارداتی در سطح اتحادیه ها و تعاونی های مصرف

گوشت وارداتی

وی درباره وضعیت توزیع گوشت قرمز نیز گفت: قرار است توزیع گوشت قرمز به شکل هدفمند و زیر نظر ستاد تنظیم بازار، به دست مصرف کنندگان برسد.
حجتی افزود: براساس این دستورالعمل، انواع گوشت قرمز وارداتی در اختیار اتحادیه ها و تعاونی های مصرف در سراسر کشور قرار می گیرد.
علیرضا رفیعی پور رئیس سازمان دامپزشکی کشور نیز روز دوشنبه اعلام کرد که واردات مستمر گوشت قرمز از ۱۲ کشور مانند برزیل ادامه دارد و توقفی در این فرایند رخ نداده است.
به گفته وی، گوشت های برزیلی از کشور مبدا خریداری شده و در حال بارگیری است و چند محموله در حال انتقال دریایی یا در حال ترخیص از بنادر است.

** سیب و پرتقال شب عید تامین است 
وزیر جهاد کشاورزی درباره تامین میوه شب عید نیز گفت: سیب درختی و پرتقال شب عید و ایام نوروز خریداری و اکنون در سردخانه مراکز استان ها ذخیره سازی شده است.
وی اضافه کرد: با تعیین زمان توزیع از سوی ستاد تنظیم بازار، همانند سال های گذشته، میوه شب عید با قیمت های تنظیم بازاری به بازار عرضه می شود.
حسین شیرزاد رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی ۹ بهمن ماه اعلام کرد که بیش از ۷۰ هزار تن پرتقال و سیب درختی از شمال و جنوب کشور خریداری شده که از این میزان ۴۰ هزار تن پرتقال و ۳۰ هزار تن سیب درختی بوده و به مراکز استان ها ارسال شده است.

به گفته وی، عرضه میوه شب عید شامل سیب درختی و پرتقال با قیمت های مصوب ستاد تنظیم بازار از ۲۰ اسفندماه در سراسر کشور انجام می شود.

۲۲۳۲۲۴

رئیسی: تمام تلاش خود را برای محرومیت زدایی بکار گرفته ایم

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی روز چهارشنبه در مراسم آغاز فعالیت همزمان دو هزار کانون خادم یاران در مراکز استانهای کشور از طریق ارتباط ویدئوکنفرانس، در مشهد افزود: در طرح خادم یاری رضوی همه دوستاران این حضرت و اهل بیت(ع) می توانند خدمت خود را در حرفه ای که به آن تبحر دارند ارائه کنند. دفاتر آستان قدس رضوی در همه استانهای کشور کار هماهنگی این خدمات خداپسندانه را برای عرضه به محرمان برعهده دارند.
وی ادامه داد: داوطلبان می توانند با مراجعه به سایت آستان قدس رضوی ثبت نام کنند تا شرایط عرضه خدمات آنان به محرومان در سراسر کشور در همه زمینه های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، فنی و مهندسی، فضای مجازی، بانوان، سلامت و دیگر موارد مورد نیاز فراهم شود.
تولیت آستان قدس رضوی گفت: در چارچوب ارائه این خدمات غیرمنفعت گرایانه حول محور جلب رضایت امام رضا(ع) هم اکنون در سطح کشور هزاران نفر از اقدامات محرومیت زدایی بهره مند هستند و در آینده نیز این تعداد به میلیونها نفر خواهد رسید.
مدیر دفتر خادمیاران نمایندگی آستان قدس رضوی در خراسان رضوی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: طرح تاسیس دفاتر کانونهای خادم یاری رضوی در سراسر کشور پس از صدور حکم مقام معظم رهبری خطاب به تولیت آستان قدس رضوی مبنی بر توجه واقعی به خدمت، خادم و مخدوم در این نهاد معنوی شکل گرفته است.
امین بهنام افزود: در این طرح افتخاری علاقه مندان از سراسر کشور می توانند با مراجعه به سایت اینترنتی آستان قدس رضوی به منظور ارائه خدمت خود برای طبقات محروم جامعه اعلام آمادگی کنند. این خدمات می تواند در حوزه های مختلف از جمله خانواده شهدا، امور قرآنی، حقوقی، مداحان، اردوهای جهادی، بانوان، سلامت، فنی و هندسی، توسعه فرهنگ و معنویت زیارت، وقف و نذورات و یا سایر رشته های مورد نیاز جامعه باشد که پس از ساماندهی توسط دبیران کانونها زمینه ارائه خدمات در جامعه فراهم می شود.
وی ادامه داد: تاکنون افزون بر 200 هزار نفر از سراسر کشور در این کانونها ثبت نام کرده اند و روند ثبت نام اقشار مختلف مردم در استقبال از این طرح خداپسندانه ادامه دارد.
همچنین در این مراسم حکم 30 نفر از مسئولان کانونهای خادم یاری رضوی توسط تولیت آستان قدس رضوی به صورت نمادین به آنان اعطا شد.
2929

واعظی: هیچ کس دنبال جنگ نیست

محمود واعظی در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران درباره‌ دلایل افزایش اخیر قیمت ارز اظهار کرد: برخی اتفاقات سیاسی و غیر سیاسی در این چند روز پیش آمد که موجب افزایش قیمت دلار شد. به طور مثال مجمع در حال بررسی ابعاد پالرمو است تا بهترین تصمیم را بگیرد، اما برخی گفتند مجمع مخالف پالرمو است؛ در حالی که آنان همه نظر خود را اعلام نکردند.

وی ادامه داد: وزیر خارجه اخیراً در رابطه با مسائل منطقه و رژیم صهیونیستی صحبت کرده، ولی به غلط گفته‌اند که ظریف بیان کرده که جنگ می‌شود. در حالی که این چنین نیست و اصلاً بحث جنگ مطرح نیست؛ نه ما دنبال جنگ هستیم و نه دیگران در منطقه و خارج از منطقه دنبال جنگ هستند.

واعظی با اشاره به اینکه اکنون جنگ تبلیغاتی و روانی مطرح است، بیان کرد: ما باید فضای جامعه را آرام کنیم، در حالی که برخی به خبرهای منفی دامن می‌زنند وقتی هم که جامع ملتهب شود این التهاب بر قیمت برخی از کالاها اثر می‌گذارد.

2929

ارتش ونزوئلا به حالت آماده باش درآمد

به گزارش رویترز، دلیل این اقدام آن است که دولت کاراکاس معتقد است آمریکا قصد دارد در پوشش محموله های کمک های انسان دوستانه، در ونزوئلا نفوذ کرده و اهداف خود را در این کشور آمریکای لاتین به اجرا برساند.

در این میان نیکلاس مادورو رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا از دریافت ۳۰۰ تُن کمک‌های بشردوستانه روسیه خبر داده است.

وی در این باره گفت: ما هر روز کمک‌های بشردوستانه دریافت می‌کنیم. روز چهارشنبه نیز ۳۰۰ تن کمک بشردوستانه روسیه در چارچوب قانونی و از طریق فرودگاه بین‌المللی کاراکاس به دستمان خواهد رسید.

همزمان آمریکا نیز در راستای مداخله در امور داخلی ونزوئلا در تلاش برای کمک‌رسانی به مخالفین دولت کاراکاس است.

حدود یک ماه پیش، خوان گوایدو رئیس کنگره ملی ونزوئلا، با برخورداری از حمایت آمریکا مشروعیت مادورو را زیر سوال برده و عنوان ریاست‌جمهوری را از وی غصب کرد.

52310

پارسایی: بازار خودرو خودرو ساماندهی نشود وزیر صنعت استیضاح می‌شود

بهرام پارسایی اظهار کرد: کمیسیون اصل “۹۰” ۲۰ آذر ماه جلسه‌ای را با وزیر صنعت، معدن و تجارت، معاون حقوقی رییس جمهور، رییس سازمان حقوق مصرف کنندگان، رییس سازمان تعزیرات، نماینده سازمان بازرسی و مدیران عامل دو خودروساز بزرگ داشت که در آن جلسه مقرر شد خودروسازان خودروهایشان را پنج درصد زیر قیمت بازار عرضه کنند و در مراحل بعد هر بار پنج درصد قیمت را کاهش دهند تا به نرخ عادلانه دست یابیم.

خودروسازان به وعده‌ای که به کمیسیون اصل “۹۰” داده‌اند، عمل نکرده‌اند و حتی عرضه روزهای گذشته آنها ۲۰ درصد بیش از تعهدی است که داده بودند. در واقع کاهش پنج درصدی قیمت نسبت به ۲۹ آذر ماه نه تنها اعمال نشد،‌ بلکه ۲۰ درصد به قیمت‌ها اضافه شد.وی اضافه کرد: متاسفانه سوءاستفاده و سودجویی خودروسازان از فضای متشنج بازار نشان دهنده عدم انجام تعهداتی است که آنها نسبت به مردم دارند. آنها از سویی با عدم عرضه خودرو بازار را متشنج می‌کنند و سپس به بهانه شکستن حباب به فروش نقدی اقدام می‌کنند و قیمت را نیز کاهش نمی‌دهند.

سخنگوی کمیسیون اصل “۹۰” شورای اسلامی در بخش دیگری از صحبت‌های خود اضافه کرد: خودروسازان به وعده‌ای که به کمیسیون اصل “۹۰” داده‌اند، عمل نکرده‌اند و حتی عرضه روزهای گذشته آنها ۲۰ درصد بیش از تعهدی است که داده بودند. در واقع کاهش پنج درصدی قیمت نسبت به ۲۹ آذر ماه نه تنها اعمال نشد،‌ بلکه ۲۰ درصد به قیمت‌ها اضافه شد.

پارسایی اضافه کرد: اگر وزیر صنعت، معدن و تجارت نسبت به ساماندهی بازار خودرو اقدام نکند مجلس شورای اسلامی استیضاح ایشان را کلید خواهد زد.

سخنگوی کمیسیون اصل “۹۰” شورای اسلامی در بخش دیگری از اظهاراتش، اضافه کرد: خودروسازان می‌گویند ما خودروهای داخلی را تولید می‌کنیم اگر این خودرو داخلی است نباید به ارز وابسته باشد، ضمن این که قیمت خودرو نسبت به زمانی که ارز ۱۷ تا ۱۸ هزار تومان شده بود گرانتر شده است؛ در حالی که قیمت ارز کاهش یافته است. این تناقض عملکرد آنها نشان دهنده افسار گسیختگی در بازار خودرو است و گویی آنها نهادهای نظارتی را به سخره گرفته‌اند.

تناقض عملکرد خودروسازان نشان دهنده افسار گسیختگی در بازار خودرو است و گویی آنها نهادهای نظارتی را به سخره گرفته‌اند.وی با اشاره به این که خودروسازان تنها منافع خود را در نظر می‌گیرند در این باره توضیح داد: آنها به بهانه کنترل بازار و شکستن حباب قیمتی اقدام به فروش نقدی می‌کنند. در حالی که اگر به تعهدات قبلی خود عمل کنند و خودروهای پیش فروش شده مردم را تحویل دهند این حباب قیمت به وجود نمی‌آید. اگر آنها خودرویی برای عرضه دارند باید به تعهدات قبلی‌شان عمل کنند، اما برای تامین منافع به فروش نقدی اقدام می‌کنند.

2929