محسن رضایی: صنعت در کشور راه بیافتد، نفت خام کم می‌آوریم

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام عصر امروز در نشست خبری، گفت: امروز هم جلسه مجمع بود و هم جلسه هیأت عالی نظارت. امروز باز هم در مورد مدت زمان مصلحت بحث شد. زمان در جلسه قبل ۱۰ سال تعیین شد اما دو نوع مصوبات مصلحتی وجود دارد که باید تعیین تکلیف می‌شد. برخی مرتبط با بودجه و برنامه بود که به ترتیت ۱ ساله و ۵ ساله است. اینگونه موضوعات همان زمان تعیین شده توسط مجلس است مگر اینکه مورد خاصی باشد.

وی افزود: برخی مصوبات مجلس مربوط به قرار دادهای بین المللی است که آنها هم از زمان ۱۰ سال مستثنی شدند و زمان آنها نیز همان زمان تعیین شده توسط مجلس خواهد بود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مصوبه دیگر در مورد این بود که اگر زمان یک مصلحت تمام شود، باید به کجا اطلاع داد و چه اقداماتی صورت گیرد.

وی خاطرنشان کرد: جلسه هیأت عالی نظارت بعد از جلسه مجمع برگزار شد که یکی از آنها موضوع خاک است. ابهام دیگر هیأت عالی نظارت در مورد ابهام در مورد توقف واحدهای آلوده کننده بود که باید توسط مجلس رفع ابهام شود. مجلس این موضوع را رفع کرده است ولی ابهام دیگری ایجاد شده که باید رفع شود.

رضایی اظهار داشت: موضوعات دیگر پایان دادن به مهلتی است که آمریکا برای خرید نفت ایران برای چند کشور قرار داده است و ترامپ فشار آورده تا دیگر از ایران خرید نکنند. این موضوع باعث می‌شود که ملت، دولت و باقی دست اندرکاران به استفاده از نفت کشور در صنعت به جای صادرات نفت خام بروند.

وی در پایان اظهار داشت: اگر صنعت در کشور راه بیافتد، نفت خام کم می‌آوریم. این اقدام آمریکا یک اقدام اقتصادی تروریستی است. ضرر اصلی در این موضوع متوجه خود آمریکاست و ما اقدام متقابل انجام خواهیم داد.

۲۳۲۱۲

دایی: کسی جرات نمی‎‌کند به من پیشنهاد تبانی بدهد

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، علی دایی در نشست خبری پیش از دیدار مقابل ماشین سازی تبریز اظهار داشت: بازی فردا از نظر جدولی نه برای ما و نه برای ماشین سازی حساس نیست. از نظر حیثیتی اما بازی حساسی پیش رو داریم. دوستان عزیزی در کادر فنی و مالکیت باشگاه ماشین سازی داریم که مطمئنا در تلاش اند تا نتیجه بازی را به سود خود به پایان برسانند.

او ادامه داد: این سه امتیاز برای ما با ارزش است و می تواند ما را به جمع شش تیم بالایی جدول برساند. ما احتیاج مبرم به این سه امتیاز داریم چرا که ما را جزو شش تای اول می کند. برای سه امتیاز به میدان می رویم و فقط دوست داریم که بازی را ببریم. برای تیم هایی مثل ما از نظر انگیزشی کار سختی است که در این هفته ها بازی کنیم. شاید بازیکنان بگویند که ببریم و ببازیم تاثیری در سقوط یا رفتن به بالا ندارد. باید انگیزه لازم را به بازیکنانمان دهیم. تیم هایی مثل ما که نه پول دارد و نه هوادار کار  سخت تری نسبت به بقیه دارد.

دایی در پاسخ به این سوال که آیا علاقه دارد زمانی سرمربیگری تراکتورسازی را به دست بگیرد، گفت: کار کردن با بازیکن اسمی و غیر اسمی فرقی نمی کند. در تیم هایی بوده ام که از نظر مالی متاسفانه به مشکل برخورد کردند. در همان پرسپولیس که در نیم فصل دوم یک ریال به تیم تزریق نشد و فقط در یک مورد آقای رویانیان آپارتمانشان را فروختند و به تیم تزریق کردند! فوتبال فقط مربیگری نیست. کادری که در پشت صحنه است مهمتر است. ما متاسفانه در سال های اخیر به غیر از البته سال قبل این مشکلات را داشتیم. سال قبل نتیجه این حمایت ها را دیدیم و با یک تیم گمنام چهارم شدیم و البته می توانستیم حتی دوم هم بشویم. ما با صبا جزو هشت تیم جدول بودیم ولی ریالی در نیم فصل دوم برای تیم هزینه نشد.

سرمربی نارنجی پوشان افزود:  در نفت تهران هم با وجود مشکلات بسیار قهرمان جام حذفی شدیم. امسال کارمان به مراتب سخت تر است. از هر نظر که فکرش را بکنید در مشکل بودیم. باید پول داشته باشید تا بازیکن اسمی جذب کنید. سعی ما این بود که با جوانان کار کنیم و جوانان خوبی را به فوتبال این مملکت معرفی کردیم. استفاده از داشته های دیگران و قهرمان شدن همه کار نیست و کار کردن با جوانان ارزش بالایی دارد. زمانی که در پرسپولیس بودم خیلی ها به من توپیدند که طارمی چه کسی است؟ نوراللهی چه کسی است؟ ولی خدا را شکر الان می بینید که این بازیکنان تبدیل به چهره های شاخصی در فوتبال کشور شده اند. مطمئن هستم که همین جوانان امسال ما هم حرف های زیادی برای گفتن خواهند داشت.

دایی بیان داشت: همیشه آرزو کرده ام که تیم های آذربایجانی بتوانند نتایجی در خور شان بگیرند. امیدوار بوده ام که همواره تیمی از آذربایجان قهرمان لیگ برتر شده و در آسیا موفق شود. تراکتور خیلی خوب بود ولی در دو بازی آخر کار را برای خود دشوار کرد. من از مسائل این تیم آگاه نیستم اما مطمئنا بزرگترین سرمایه در فوتبال ما تماشاگر است که تراکتور آن را دارد. در زمین خودمان ما میهمان تراکتور بودیم. همه استادیوم تراکتوری بود. انشالله که این تیم در سال های آینده شایستگی های خود را نشان داده و مقام های بهتری در لیگ کسب کند.

سرمربی تیم فوتبال سایپا با اشاره به مصدومان تیمش عنوان کرد: ما از ابتدای فصل بازیکن مصدوم زیاد داشتیم. هم اکنون هم 5 نفر غایب داریم که خیلی وقت است که نمی‌توانند برای ما بازی کند.

دایی در این باره که آیا چنین مسئله‌ای پیش آمده که پیشنهاد تبانی دریافت کرده باشد گفت: ما با همه داشته هایمان کار می کنیم. کسی جرات نمی کند پیشنهاد تبانی به من بدهد. این یک چیز خنده دار است. تیمی چون یوونتوس در خانه خود با دو گل از آزاکس شکست می خورد؛ باید بگوییم که تبانی کرده اند؟! وقتی دخیا از بارسلونا آن گل را می خورد و خودش هم اسپانیایی است باید بگوییم که تبانی کرده است. ما باید به دنبال زیر ساخت ها باشیم. تا الان شده کسی به مسئولان خرده بگیرد که در استانی چون مازندران باید روی چمن مصنوعی بازی کنند. کجای دنیا روی چمن مصنوعی بازی می کنند؟ همه این صحبت ها برای فرار از شکست بوده اند. من مربی وقتی می بینیم گلرم عملکرد خوبی ندارد چرا آن لحظه تعویضش نمی کنم؟ خواهش می کنم بدون اطلاعات کافی کسی را متهم نکنید. خود ما در این مدت هم از استقلالی ها فحش شنیدیم هم از پرسپولیسی ها! از نظر امکانات ما با تیم های بزرگ کشور قابل مقایسه نیستیم. حداقل آنها طرفدار دارند ما چه کسی را داریم؟ بازیکن بد بازی کند یا اگر نخواهد بازی کند، طرفداری است که او را هو کند؟ ما مقابل همه با تمام توان بازی کرده ایم و ماشین سازی هم این گونه بوده است.

دایی در پایان گفت: آقای مهاجری یکی از قدیمی ترین دوستان من است. زمانی که دانشجو بودم با محمدرضا در تیم ملی دانشجویان بودیم. این چیزها به ما نمی آید. مشکل ما این است که یک فضای مجازی دست مان آمده و در حال خالی کردن عقده هایمان هستیم. به مدارک باید استناد کرد. این مسائل ما را از فوتبال دور می کند. چندین سال است که ما آرزوی قهرمانی در آسیا را داریم؟ آن قدر بچه بودم که قهرمانی در آسیا یادم نمی آید. شما خبرنگاران می توانید مسئولان را بازخواست کنید که به این مسائل مهم رسیدگی کنند. ما امروز در زمین تمرین ماشین سازی تمرین کردیم که شرایط به هیچ عنوان برای تمرین مهیا نبود. ما باید به این نکات مهم توجه کنیم. هیچ تیمی برای خود ورزشگاه ندارد و همه برای دولت هستند. همه ورزشگاهها در شهرهای مختلف را باید تحویل مالکان باشگاه دهیم تا پول بلیط فروشی و حق پخش برای خودشان باشد. از بعضی تیم ها متاسفانه من شنیده ام که ازشان پول می گیرند تا بازی هایشان را پخش کنند! این خنده دار است. ما متاسفانه هر سال وضع اقتصادی باشگاهی ما بدتر می شود. کجای مملکت ما سالم کار می کند که فوتبال مان سالم باشد؟ فوتبال جز کوچکی از جامعه ماست و نحوه اداره هر دو یکسان است.

256 43

زنجیره انسانی برای امضای کتاب

نخستین روز نمایشگاه بین‌المللی کتاب ایران همچون دیگر نمایشگاه‌ها هنوز به خوبی راه نیفتاده است، و شاید برای ما دیگر مساله‌ای طبیعی به نظر برسد.

شاید ۱۰ روز زودتر از سال‌های گذشته برگزار شدن و نبود آگاهی افراد از موعد افتتاح آن، هوای سرد و شاید مشکلات اقتصادی مردم را بشود از دلایلی عنوان کرد که حضور مردم را در نخستین روز سی‌دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب را کمتر از سال‌های قبل کرده است. 

محوطه غرفه‌های ناشران شناخته شده بر و بیایی دارد اما ناشران کمتر شناخته شده تلاش زیادی برای جذب خریداران می‌کنند. اما در این روز که هنوز نمایشگاه کتاب به قولی هنوز به خوبی جا نیفتاده یکی از غرفه‌ها حسابی غوغا کرده است.

وقتی از مسئولان دلیل این ازدحام را می‌پرسم، می‌گویند، فضای مجازی سبب این شلوغی است. فضای مجازی نوجوانان را به نمایشگاه کشانده است.

موضوع جذاب‌تر هم می‌شود؛ جلوتر که می‌روی با صف طویلی مواجه می‌شوی که برای بهم نخوردن نظم آن، مسئولان غرفه با ایجاد زنجیره انسانی، جمعیت را مهار می‌کردند. وقتی نزدیکر می‌شوی متوجه حضور جوانی می‌شوی که در حال امضای کتاب است.

مسئولان گفتند در عرض چند ساعت، چاپ نخست کتاب به پایان رسیده است و می‌خواهند فروش چاپ دوم را آغاز کنند.

داستان از این قرار است که نویسنده جوانی به نام علی سلطانی، کتابی با عنوان «راز رخشید بر ملا شد» را نوشته است و حدود ۲ سال با کمک فضای مجازی این کار را تبلیغ کرده و مخاطبان را در فضای تعلیق اثر نگاه داشته است. در تمام این مدت، علاقه‌مندان منتظر انتشار اثر بودند که بالاخره امروز موعد رونمایی از آن فرا رسید.

۵۷۵۷

ترامپ به مرز مکزیک نیرو فرستاد/ عکس

به گزارش خبرآنلاین، ترامپ در توئیترش نوشت:

نظامیان مکزیکی اخیرا به روی نظامیان گارد ملی ما اسلحه کشیدند که احتمالاً نوعی تاکتیک منحرف کننده برای قاچاقچیان مواد مخدر در مرزها بوده است. بهتر است که این اتفاق دوباره تکرار نشود! ما اکنون سربازان مسلح به مرزها می‌فرستیم. اقدامات مکزیک در زمینه بازداشت و بازگرداندن (مهاجران غیرقانونی) کافی نیست!

رئیس جمهور آمریکا همچنین در توئیت دیگری نوشت: کاروان بسیاری بزرگی (از مهاجران غیرقانونی) که تعدادشان بیش از بیست هزار نفر است، عبور از مرز مکزیک را آغاز کرده است. تعداد آن‌ها توسط مکزیک کاهش یافته است، با این حال این کاروان هنوز (به سوی آمریکا) می‌آید. مکزیک باید افراد باقی مانده را بازداشت کند و گرنه ما مجبور خواهیم شد آن بخش از مرزها را بسته و از ارتش کمک بگیریم. قاچاقچیان انسان و باندهای (مواد مخدر) مسلح هستند!

310311

فیلم | بشر، زلزله در مریخ را هم به ثبت رساند

این کاوشگر که اولین دستگاه با طراحی ویژه برای مطالعۀ اعماق دنیاهای دور است، توانست امواج زلزله را پنج ماه پس از آن ثبت کند که بر سطح مریخ فرود آمد تا ماموریت دوسالۀ خود را آغاز کند.

61263

ترامپ اوباما را به جاسوسی متهم کرد/ عکس

به گزارش خبرآنلاین،  ترامپ در توئیتی برنامه پخش شده از شبکه تلویزیونی OAN را مطرح کرده و نوشت دولت اوباما با کمک جاسوسان بریتانیایی در انتخابات 2016 از کمپین ترامپ جاسوسی کرده‌اند. وی در ادامه می گوید این در حال حاضر یک سوال قبل از آشکار شدن واقعیت است و در این صورت جالب خواهد شد!

310311

دلیل بی‌اعتنایی فردوسی به ترامپ چیست؟

زهرا علی اکبری– صرافان، در شرایطی عادی، بدون افزایش شدید تقاضا یا کاهش شدید آن در حال فعالیت هستند و اوضاع در سومین روز اعلام خبر عادی تر از همیشه به نظر می رسد.

 این صرفا یک ادعا نیست. صرافان در پاسخ به این سئوال که آیا تقاضا برای خرید یا فر وش بالا رفته است یا خیر سری به نشانه نفی تکان می‌دهند و می‌گویند تغییری رخ نداده و التهاب اولیه و چند ساعته بازار در روز دوشنبه نیز فروکش کرده است.

 این آرامش در حالی بر سبزه میدان و فردوسی حکمفرماست که اردیبهشت ماه سال آینده صدای پای بحران در بازار ارز بلندتر از همیشه بود.

 اقدامات صورت گرفته برای مهار شوک ارزی اعم از تعطیلی صرافی‌ها و … نتوانست وضعیت را عادی کند و اتفاقا تصمیمات غیرعادی خود زمینه را برای التهاب بیشتر بازار فراهم کرد.  امروز اما صرافان در خصوص شرایط کنونی در بازار می‌گفتند بازارساز توانست از پس التهاب برآید اما این همه ماجرا نبود چرا که شرایط بازار ارز اجازه افزایش قیمت را نمی‌دهد.

 سمیعی رییس اسبق کانون صرافان در گفتگو با خبرآنلاین عادی بودن وضعیت بازار ارز را تایید کرد و گفت: وقتی قیمت واقعی است، التهاب و شوک ارزی معنایی ندارد، در حقیقت مهمترین عامل بحران ارزی سال گذشته غیر واقعی بودن قیمت ارز بود که این بازار را مستعد افزایش نرخ کرد.

 بازار ارز از چه مسائلی تاثیر می‌گیرد؟

 بازار ارز ایران در شرایط کنونی تحت تاثیر سیاست قرار دارد، چند سالی است که التهابات سیاسی بالا و پایین شدن نرخ ارز در بازار را سبب می شود.

 با این حال دامنه این نوسان در چند سال گذشته، با مستثنی کردن سال ۱۳۹۷، مهار شده تر از قبل است. برخی این وضعیت را نشانه بلوغ بازار ارزی ایران می‌دانند اما در این میان، عملکرد بانک مرکزی محور تحلیل‌ها در خصوص وضعیت بازار ارز ایران است.

 دلار در شرایط کنونی در کانال سیزده هزار تومان قرار دارد، درست در روزهایی که احتمال عدم تمدید معافیت نفتی ایران منتشر شد، برخی تلاش می کردند القا کنند دلار در آستانه بیست هزار تومانی شدن است اما در مقابل، بازار ارز در انتظار اجرایی شدن طرح ویژه بانک مرکزی است، بازار متشکل ارزی، بازاری که تولدش، به تدریج نقش بازارهای سلیمانیه و دوبی در قیمت‌گذاری ارز ایران را کاهش می دهد و عملیات کشف قیمت را به داخل کشور منتقل می‌کند.

 اگر خریدار حرفه‌ای ارز باشید، می‌دانید قیمت‌های روزانه از ساعت یازده صبح مشخص می‌شود چرا که ساعت کاری بازارهای ارزی خارج از کشور یعنی سلیمانیه، هرات و دوبی در این محدوده زمانی است.

بازار ارز ایران

 بازار متشکل ارزی اما این عملیات را به داخل منتقل کرده و اشراف بانک مرکزی بر بازار ارز را دو چندان خواهد کرد.

 هر چند برخی احتمال ترکیدن حباب ارزی در اثر فعالیت این بازار را می‌دهند اما صرافان می‌گویند، فعالیت این بازار به تدریج تاثیر خود را بر بازار آشکار می کند و نمی‌توان توقع داشت در سایه تشدید تحریم دلار چند هزار تومانی نیز ارزان شود چرا که مولفه درآمد نفتی و بحران سیاسی نه فقط در بازار ایران که در بازار ارز هر کشور نفتی با اهمیت تلقی می شود.

 همتی نیز دو برنامه مهم ایجاد بازار متشکل ارزی، راه‌اندازی عملیات بازار باز را اولویت مهم دستگاه تحت تصدی‌اش در سال جاری می داند.

 بازار متشکل ارزی چیست؟

بازار متشکل ارزی قرار است برای خرید و فروش ارز بین بازیگران اصلی بازار ارز ایجاد شود. بازیگران اصلی در حقیقت بانک‌ها و صرافی‌ها هستند که قرار مانند شرکت‌های کارگزاری بورس برای خرید و فروش ارز، کد کارگزاری دریافت می‌کنند که این موضوع منوط به تشکیل پرونده و ارائه اطلاعات و مدارک مورد نیازی است که بانک مرکزی به آن‌ها اعلام کرده است.

یکی از مهم‌ترین نقش‌هایی که این بازار قرار است در نظام ارزی کشور ایفا کند، کشف نرخ ارز به صورت عرضه و تقاضاست.

با توجه به سیستمی که برای این بازار طراحی شده، امکان ایجاد اخلال در این بازار و تغییر نرخ‌های ناگهانی به حداقل رسیده و در صورتی که بتواند جای خود را در معاملات کلان ارزی کشور باز کند (که در واقع برنامه اصلی این بازار است) می‌تواند از نوسانات ناگهانی و غیرمنطقی در بازار ارز جلوگیری کند.

 به نظر می رسد بازار ارز حالا ترجیح داده است به جای توجه به فشار سیاسی ترامپ واقعیات موجود در بازار ارز را مد نظر قرار دهد و شمارش معکوس برای آغاز به کار بازار متشکل ارزی را در دستور کار قرار دهد. این بدان معنی است که اتفاقات تازه ای در بازار ارز در راه است.

۲۲۳۲۲۳

یکه‌تازی رقیب سرسخت ترامپ در بین دموکرات‌ها

به گزارش خبرگزاری رویترز، جو بایدن، معاون باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریکا در صدر کلیه نامزدهای دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا قرار دارد.

براساس نظرسنجی رویترز/ ایپسوس که روز چهارشنبه منتشر شد، جو بایدن در میان اقلیت‌ها و افراد میانسال و کهنسال آمریکایی از حمایت زیادی برخوردار است.

این نظرسنجی در فاصله روزهای ۱۷ تا ۲۳ آوریل امسال (۲۸ فروردین تا ۳ اردیبهشت سال ۱۳۹۸) انجام شد و تمرکز آن روی تمایل افراد دموکرات و مستقل در آمریکا برای رای دادن در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ در آمریکا بود. شرکت کنندگان نظر خود را درباره نامزدهای دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اعلام کردند.

بر اساس نتایج این نظرسنجی، ۲۴ درصد جو بایدن را به سایر نامزدهای اعلام شده و احتمالی ترجیح می‌دهند.

۱۵ درصد از شرکت‌کنندگان گفتند از سناتور برنی سندرز از ایالت ورمونت حمایت می‌کنند. سناتور برنی سندرز در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات در سال ۲۰۱۶ رقابتی بسیار نزدیک با هیلاری کلینتون (نامزد نهایی دموکرات ها) داشت.

در این نظرسنجی، هیچ نامزد دیگری نتوانست بیش از ۷ درصد آراء رای دهندگان را کسب کند. ۲۱ درصد از شرکت کنندگان این نظرسنجی هم گفتند که هیچ نظری درباره نامزدهای دور مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در حزب دموکرات ندارند و اکنون نمی‌دانند که تمایل شان به سمت کدام نامزد است.

این نظرسنجی نشان می‌دهد رای دهندگان احتمالی در انتخابات مقدماتی دموکرات‌ها هم اکنون چه احساسی نسبت به نامزدهای احتمالی دارند. ممکن است بسیاری از این رای دهندگان نظر خود را بعدها تغییر دهند. رقابت برای معرفی نامزد نهایی دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ از اوایل ماه فوریه سال ۲۰۲۰ در ایالت آیوا آغاز خواهد شد.

جو بایدن که ۷۶ سال سن دارد در گذشته دوبار تلاش کرده بود نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شود، احتمالا این هفته سومین نامزدی خود را نیز اعلام خواهد کرد. او همچنان فردی محبوب در آمریکاست و سابقه دو دوره معاونت رئیس‌جمهور آمریکا را در پرونده خود دارد.

۶۳ درصد کل آمریکایی‌ها می‌گویند نظر مثبتی نسبت به جو بایدن دارند. در این میان ۸۸ درصد از دموکرات‌ها، ۵۹ درصد از افراد مستقل و ۳۹ درصد از جمهوریخواهان می‌گویند که برداشت مثبتی از جو بایدن دارند. این در حالی است که ۵۸ درصد آمریکایی‌ها می‌گویند نظر مساعدی نسبت به سناتور برنی سندرز و “پیت بوتیگیگ” (Pete Buttigieg) شهردار ۳۷ ساله شهر «ساوث بِند» در ایالت ایندیانا دارند. به نظر می‌رسد این سه نامزد در میان دو حزب دموکرات و جمهوریخواه جایگاهی بهتر از دونالد ترامپ داشته باشند.

بر اساس این نظرسنجی، ۴۴ درصد افراد بزرگسال آمریکایی گفتند که عموما نظر مساعدی به دونالد ترامپ دارند. ۳۲ درصد از بزرگسالانی که بیش از ۵۵ سال سن دارند می‌گویند به جو بایدن رای خواهند داد. ۳۰ درصد از افراد بزرگسال غیر سفیدپوست می‌گویند به جو بایدن رای خواهند داد.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد در این مرحله آغازین از رقابت انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، مردم این کشور به نامزدهایی رای خواهند داد که برای مدت زمان طولانی در عرصه سیاسی این کشور مطرح بوده اند. این ترجیح و علاقه رای دهندگان آمریکایی ممکن است پس از شناخت بیشتر آن‌ها نسبت به سایر نامزدها دچار تغییر شود.

بیش از ۸۰ درصد دموکرات‌ها می‌گویند به نوعی با جو بایدن و برنی سندرز آشنا هستند.

در این نظرسنجی که به صورت آنلاین انجام شد، پاسخ‌های ۴۰۱۸ فرد بزرگسال آمریکایی شامل ۱۴۴۹ دموکرات، ۱۴۳۷ جمهوریخواه و ۷۸۸ فرد مستقل جمع آوری شد.

310311

آیت‌الله صافی‌گلپایگانی: زندانی کردن به علت مهریه وجه شرعی ندارد

به گزارش خبرآنلاین، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی آیت الله صافی گلپایگانی، وی روز چهارشنبه در دیدار رئیس قوه قضاییه، حفظ و امنیت سرمایه و اموال مردم را از مهمترین وظایف این قوه دانست و افزود: اخباری که از اختلاس‌ها و دزدی‌ها شنیده می‌شود بسیار نگران‌کننده است. شما باید جدّی وارد شده و جلوی اختلاس‌ها را بگیرید. البته اقدام مهم‌تر اینکه بستر و زمینه اختلاس و دزدی از سیستم اقتصادی کشور برطرف شود.

وی ادامه داد: کار شما بسیار مهم است که اگر به بهترین وجه، انجام بگیرد، منافع بسیار زیادی برای کشور و جامعه دارد.

آیت الله صافی گلپایگانی، ویژگی‌های قضات را برشمرد و افزود: نظر به اینکه قضاوت از مناصب مهم و خطیر است، باید قضات از بین افراد عالم، عادل و آگاه انتخاب شوند تا بتوانند وظایف خود را به نحو احسن انجام دهند.

وی با اشاره به برخی بایدها و نبایدهای قوه قضاییه گفت: این قوه باید کاری کند که اعتماد مردم حفظ شود، یعنی چنان عالمانه، عادلانه و آگاهانه رفتار نماید که مردم عزیز ما، برای احقاق حقّ خود به آنجا مراجعه کنند و قوه قضائیه را مورد اعتماد خویش بدانند.


وی همچنین به جایگاه مردم اشاره کرد و افزود: در همه برنامه‌ها باید به این جایگاه توجه داشت. در روند قضایی باید آبروی مردم کاملا محفوظ بماند. عدالت هم به طور کامل و بدون تبعیض برای همگان اجرا شود.

وی بخش دیگر سخنان خود را به موضوع مجازات حبس اختصاص داد و گفت: بارها گفته‌ایم که زندانی‌کردن بدهکاران مالی از جمله برای مهریه، وجه شرعی ندارد و چنانچه بدهکاری، معسر و مفلس شناخته شد، باید احکام شرع برای او اجرا شود و حقّ حبس او را نداریم.

وی در ادامه گفت: یکی دیگر از وظایف مهم قوه قضاییه بخصوص دادستان‌های محترم به عنوان مدعی العموم، جلوگیری از اعمال خلاف شرع و ملاهی و مناهی است که توسط عده‌ای از افراد انجام می‌گیرد. باید با تدبیر و اقتدار، جلوی این امور خلاف گرفته شود تا جامعه، پاک بماند و مردم در آسایش و رفاه زیر سایه احکام نورانی اسلام زندگی نمایند.

این مرجع تقلید در پایان خطاب به رئیس دستگاه قضا گفت: کار مهمی به حضرتعالی و همکاران محترمتان واگذار شده است که امیدوارم بتوانید با تدبیر و اجرای دقیق احکام اسلام، به ملت شریف و عزیز ایران به نحو احسن خدمت نمایید و موجبات رضایت خداوند متعال و حضرت ولی عصر(عج) را فراهم آورید.

آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه امروز در سفر به شهر مقدس قم با شماری از مراجع تقلید دیدار و گفت و گو کرد.
۲۳۲۱۲