آزادی پرحاشیه چندان طول نکشید/ بازگشت محمدعلی نجفی به اوین

محمدجواد حشمتی با اعلام این خبر اظهار کرد: برابر ضوابط و مقررات قانونی هرچند با گذشت اولیای دم قصاص منتفی می‌شود، ولی در مورد جنبه عمومی جرم قتل، توسط دادگاه حکم مقتضی صادر خواهد شد.

رئیس‌کل دادگستری استان تهران افزود: ضمن اینکه محکومیت نامبرده بابت نگهداری سلاح غیرمجاز به قوت خود باقی است و سرانجام نیز مجازات اشد اجرا می‌شود.

نجفی روز چهارشنبه با تودیع وثیقه یک میلیارد تومانی از زندان آزاد شده بود. 

در ماده 612 قانون مجازات اسلامی آمده است: «هر کس مرتکب قتل عمد شود و شاکی نداشته یا شاکی داشته ولی از قصاص گذشت کرده باشد و یا بهر علت قصاص نشود درصورتیکه اقدام وی موجب اخلال در نظم و صیانت و امنیت جامعه یا بیم تجری مرتکب یا دیگران گردد دادگاه مرتکب را به حبس از 3 تا 10 سال‌ محکوم می‌کند.»

وکیل نجفی نیز پیشتر از اعتراضش به حکم شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران در خصوص قتل عمد خبر داده و گفته بود معتقدیم آنچه رخ داده قتل شبه عمد است.

۴۷۲۱۲

ممنوعیت‌های عزاداری: تداخل زن و مرد در مجالس عزاداری، زنجیرزنی بانوان، نصب تمثال، گِل‌مالی کردن خودرو، نوشتن شعار روی خودرو و…

جهاد دانشگاهی اردبیل به دنبال توسعه اشتغال است

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از استان اردبیل، مهران اوچی اردبیلی، در دیدار مجری طرح آبادانی و پیشرفت منطقه گرمی با بیان این مطلب افزود: با توجه به ظرفیت و پتانسیل‌های طبیعی و متنوع استان اردبیل، اگر کشاورزان با آموزش و آگاهی در این حوزه فعالیت کنند شاهد تحول و توسعه این بخش خواهیم بود.

وی یادآور شد: به منظور توسعه بخش گیاهان دارویی و استفاده از پتانسیل‌های استان و فناوران و پژوهشگران این عرصه، جهاددانشگاهی استان اردبیل به راه اندازی مرکز رشد گیاهان دارویی و آزمایشگاه‌ کشت بافت اقدام کرده است.

عضو هیأت علمی جهاددانشگاهی استان اردبیل با بیان اینکه در این مرکز مراحل تولید محصول از اهلی‌ سازی، کشت و فرآوری گیاهان دارویی انجام می‌گیرد و مورد توجه استان است، اظهار کرد: در حال حاضر در این مرکز از ۱۶ شرکت با ۳۴ ایده فناورانه حمایت می‌شود و تاکنون ۳ شرکت از این تعداد،  دانش بنیان شده اند.

 تولید ۲۲ محصول دارویی در مرکز رشد فرآوری گیاهان دارویی جهاددانشگاهی

اوچی اردبیلی از تولید ۲۲ محصول دارویی در مرکز رشد فرآوری گیاهان دارویی جهاددانشگاهی استان اردبیل با حمایت این نهاد خبر داد و خاطرنشان کرد: جهاددانشگاهی سعی دارد حوزه تولید گیاهان دارویی بومی استان را ساماندهی کند که این امر نیاز به همکاری متولیان امر دارد.

وی با اشاره به فعالیت‌های مهم این نهاد در حوزه سلامت باروری در استان، یادآور شد: مرکز درمان ناباوری قفقاز جهاددانشگاهی اردبیل نمونه‌ای از دانش فنی پژوهشگاه رویان محسوب می شود که در استان بومی سازی شده است.

رئیس جهاددانشگاهی استان اردبیل با بیان اینکه تاکنون طبق اعلام خانواده‌ها، درمان بیش از یک هزار و ۲۵۰ زوج نابارور مراجعه کننده به این مرکز با موفقیت همراه بوده است، افزود: در این مرکز تمام تجهیزات لازم و روش‌های درمانی مدرن برای ارائه خدمات درمان نازایی فراهم شده است.

اوچی اردبیلی اظهار کرد: جهاددانشگاهی استان اردبیل در حوزه پژوهش و فناوری علاوه بر فعالیت در بخش گیاهان دارویی و سلامت باروری در حوزه گردشگری سلامت نیز فعالیت دارد. 

 ۳۰ درصد از ورودی از مرز بیله‌سوار به قصد سلامت انجام می‌گیرد

وی با بیان اینکه بیش از ۳۰ درصد از ورودی از مرز بیله‌سوار به قصد سلامت انجام می‌گیرد، ادامه داد: جهاددانشگاهی با توجه به ظرفیت‌های موجود در این مرز اقدام به مطالعه، بررسی و ساماندهی این بخش نموده  و برنامه مدونی برای این امر در دو فاز تهیه کرده است که به یقین توسعه گردشگری در استان را به دنبال خواهد داشت.

رئیس جهاددانشگاهی استان اردبیل اضافه کرد: این نهاد با ارائه آموزش و دوره‌های مهارتی و عملیاتی کردن طرح‌های حوزه اشتغال به دنبال ایجاد فرصت‌ و زیرساخت‌های کسب  و کار و کارآفرینی در جامعه است.

اوچی اردبیلی یادآور شد: با هدف فراهم کردن زمینه خوداشتغالی و اتصال به بازار، طرح ملی “توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار” به کارفرمایی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری توسط جهاددانشگاهی در استان اردبیل در حال اجراست که این طرح علاوه بر استان اردبیل در ۲۳ استان نیز اجرا خواهد شد.
موسسه بنیاد علوی از ظرفیت جهادانشگاهی در توسعه گرمی استفاده می‌کند.

۴۶
 

رگبار باران و تندبادهای لحظه‌ای آذربایجان‌شرقی را فرا می‌گیرد

محمد اشجعی، افزود: طبق نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، شرایط ناپایدار جوی از روز جمعه تا دوشنبه تمامی نواحی استان به ویژه نواحی شرقی و شمالی استان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وی با بیان اینکه سرعت وزش تندبادهای لحظه‌ای به ۲۰ تا ۷۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد، اظهار داشت: این پدیده در نواحی شمالی و شرقی به ویژه منطقه ارسباران موجب بارش باران گاهی به صورت رگبار،  غرش آذرخش، وزش گرد و خاک، کاهش دید و کیفیت هوا و کاهش ۳ تا ۷ درجه‌ای دما می‌شود.

معاون توسعه و پیش‌بینی مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: این پدیده همچنین موجب وزش تندبادهای لحظه‌ای در برخی نواحی و احتمال گرد و خاک، پرتاب و سقوط اشیا، شکستن درختان و آسیب به دکل‌های مخابراتی می‌شود.

اشجعی به شهروندان توصیه کرد:  از تردد در فضای باز و ساختمان‌های نیمه کاره خودداری کرده و در ساختمان های بلند و ارتفاعات فعالیت نکنند و اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از پرتاب و سقوط اشیا و افزایش استحکام گلخانه‌ها انجام شود.

وی یادآوری کرد: هم اکنون حدود ساعت ۱۲ ظهر، هشترود با ۳۰ و ورزقان با ۱۹ درجه سانتی گراد بالای صفر به ترتیب گرم ترین و خنک ترین شهرهای استان بوده و دمای تبریز ۲۵ درجه سانتی گراد است.

آذربایجان‌شرقی منطقه‌ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی‌های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک محسوب می‌شود.

آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم‌های متفاوتی برخوردار است.
این استان همواره تحت تأثیر بادهای سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان‌های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه‌های قره‌داغ در شمال، رشته کوه‌های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.

46

انشعابات غیرمجاز اداره برق اردبیل را دچار مشکل کرده است

به گزارس خبرگزاری خبرآنلاین از استان اردبیل، حسن محمدی تصریح کرد: در این محله با وجود اینکه شرایطی فراهم شد تا کابل خودنگه‌دار با اقساط طولانی مدت عملیاتی شود، برخی مشترکان از انشعابات غیرمجاز استفاده می‌کنند و این موضوع حتی خود اداره برق را دچار مشکل کرده است.

انشعاب غیرمجاز موجب ایجاد نوسان می‌شود

محمدی گفت: انشعاب غیرمجاز موجب ایجاد نوسان می‌شود و با وجود اینکه اداره برق نسبت به جمع‌آوری اقدام کرده اما مجددا شاهد انشعابات و مصارف غیرمجاز هستیم.

وی با بیان اینکه در استان اردبیل پیک بار مصرف سپری شده است اظهار کرد: کمبود برق در استان نداریم و در تابستان امسال نیز خاموشی نداشتیم.

۴۶
 

روسیه رقیب بوئینگ و ایرباس را ساخت

روسیه قرار است امروز چهارشنبه از هواپیمای مسافربری MC۲۱ خود رونمایی کند. با وجود اینکه این پروژه تحت تاثیر تحریم ها قرار داشت، ولی این هواپیما می تواند رقیب بوئینگ و ایرباس باشد.

رئیس جمهور ولادیمیر پوتین به همراه همتای ترکی خود، رجب طیب اردوغان سه شنبه رسماً نمایشگاه هوایی ماکس را در خارج از مسکو افتتاح کرد. اردوغان تحت تاثیر جنگنده سوخوی روسیه قرار گرفت و در حالی که هواپیماها در آسمان مانور می دادند به یک بستنی مهمان شد.

 بهترین نمونه ارائه شده در این نمایشگاه هواپیمای مسافربری جدید روسیه بود که پس از بیش از یک دهه تأخیر ،رسماً در معرض دید مشتریان قرار می‌گیرد.

 پوتین هواپیما سازان روسی و سنت‌های منحصر به فرد آنها را که باعث شده اند این کشور در بین بهترین های صنعت هوافضا در دنیا باقی بماند و پروژه های فوق العاده ای مثل MC۲۱، MI۳۸ و هلیکوپترهای K۶۲ را تولید کند، تحسین کرد.

ارائه این هواپیما که رسماً سال آینده پایان می یابد راهی است برای پیشبرد این صنعت به سمت مدیریتی موثر تر و تشویق پروژه های هواپیمایی جدیدتر.

روسیه هواپیمای رقیب بوئینگ و ایرباس ساخت

هواپیمای مسافربری MC۲۱ توسط  هواپیما سازی قدیمی ایرکوت تولید شده که مقر آن در سیبری قرار دارد. این هواپیما ظرفیت ۲۱۱ مسافر را دارد و پس از شکست سوپرجت سوخوی که در ۲۰۱۱ تولید شد و اولین هواپیمای غیر نظامی روسیه پس از اتحاد جماهیر شوروی بود، بزرگترین امید صنعت هوانوردی روسیه است.

 اولگ پانتلیف، یک تحلیلگر هوانوردی که سرپرست وب سایت صنعتی Aviaport.ru  است گفت:« هواپیمای MC۲۱  یک هواپیمای مدرن  با برد متوسط است که در بازار با ایرباس ۳۲۰ و بوئینگ ۷۳۷ رقابت می کند».

قرار بود این هواپیما تا پایان ۲۰۱۸ وارد خطوط هوایی شود ولی سرگی چمزوف، رئیس شرکت روستک گفت اولین هواپیما های MC۲۱  در ۲۰۲۱ تحویل خطوط هوایی دولتی  ایروفلات روسیه می شوند.

طبق قراردادی که قبل از اعمال تحریم های آمریکا بسته شده بود، قرار بود هواپیماهای MC۲۱ از موتور های آمریکایی استفاده کنند. سه مدل از این هواپیما که در نمایشگاه قرار دارند موتورهای آمریکایی دارند ولی هواپیما های بعدی که تولید می‌شوند، از موتورهای روسی PD۱۴ استفاده می کنند.

 تحریم‌ها علیه مسکو از ۲۰۱۴ پس از الحاق کریمه به روسیه به تدریج اعمال شدند و به صنایع روسیه آسیب رساندند. شرکت های روستک و چمزوف هم در لیست تحریم های خزانه داری آمریکا قرار گرفتند.

۲۲۶۲۲۶

وثیقه یک میلیاردی برای آزادی نجفی را چه کسی گذاشت؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، حمیدرضا گودرزی وکیل مدافع محمدعلی نجفی، شهردار تهران که به دلیل قتل میترا استاد محاکمه شده بود، امروز به خبرنگار ما اعلام کرد نجفی با سپرده وثیقه یک میلیارد تومانی از زندان آزاد شده است.

او با بیان اینکه قرار بازداشت موقت آقای نجفی، به دلیل گذشت اولیای دم از قصاص، فک شد، گفت: با تبدیل این قرار به قرار تودیع وثیقه یک میلیارد تومانی، ایشان با سپردن سند ملکی وثیقه یک ساعت پیش آزاد شد.

این وکیل دادگستری درباره نوع وثیقه گفت: این وثیقه از نوع وجه نقد نبود و سند ملکی منزل ایشان به عنوان وثیقه تودیع شد.

گودرزی با بیان اینکه امروز پس از آزادی، با آقای نجفی ملاقات کوتاهی داشته است، گفت: حال عمومی او خوب است و مشکل خاصی ندارد و پس از مرخصی از بازداشت برای استراحت به منزل رفت.

۴۷۲۳۱