برگزاری دومین جشنواره بین المللی تئاتر الف/نبود آمفی تئاتر مشکلی که تبریزی ها دارند

به گزارش خبرآنلاین از تبریز، هومن بیگ نژاد رئیس جشنواره بین المللی تئاتر الف در جمع خبرنگاران با بیان اینکه این جشنواره با رویکرد صلح جهانی تبریز را بار دیگر جزو اولین ها کرده است، گفت:در سال های آتی نتایج مثبت این جشنواره را شاهد خواهیم بود.

وی درمورد کم و کاستی های موجود در جشنواره ابراز کرد: با وجود مشکلات این جشنواره توسط بخش خصوصی برگزار و به مرحله دوم راه یافت که تداوم آن نیازمند کمک اهالی فرهنگ و هنر و نهاد های دولتی و غیر دولتی است. 
 بیگ نژاد با اشاره به اینکه برون سپاری موضوعات مربوط به فرهنگ و هنر به اصحاب این عرصه نتایج مثبتی دارد، گفت:ورود بخش خصوصی به این عرصه جنبه درآمدزایی ندارد بلکه با هدف تقویت زیرساخت های فرهنگی و هنری منطقه انجام می شود.
مدیرعامل موسسه بین المللی الف در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص نخستین دوره جشنواره بین المللی تئاتر الف توضیح داد: سال گذشته در دوره نخست این جشنواره شرکت کنندگانی از ۶ کشور خارجی در قالب بخش داوری، ورک شاپ و اجرای صحنه ای حضور داشتند.

بیگ نژاد در بخش دیگری از سخنان خود اذعان داشت: از بین اجراهای نخستین دوره جشنواره بین المللی تئاتر الف سه اجرا با عناوین نمایش خون مردگی، به کفشهایت نگاه کن و رکوئیم به جشنواره ای در لهستان دعوت شد که این موضوع خبر خوش برای تئاتر استان به شمار می رود.

بیگ نژاد در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در این دوره از جشنواره مرکزیت فرهنگ و هنر حوزه قفقاز در تبریز شکوفا می شود، ادامه داد: در این راستا بیشتر کشورهای این حوزه به جشنواره دعوت شده است و فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران و موسسه فرهنگی هنری «اکو» نیز حامی این جشنواره هستند.

مدیر موسسه بین المللی الف با بیان اینکه اختتامیه نخستین دوره این جشنواره با محوریت وحدت و صلح و دوستی برگزار شد، ابراز کرد: این دوره نیز با محوریت مهدویت و فلسفه انتظار موعود و مصادف با میلاد امام حسن عسگری(ع) برگزار خواهد شد.

بیگ نژاد در خصوص  اعتبار پیش بینی شده برای برگزاری این دوره از جشنواره ابراز کرد: اعتبار پیش بینی شده معادل دوره اول است،امسال ۱.۱ میلیارد تومان برای برگزاری این دوره از جشنواره در نظر گرفته شده اما تلاش می شود هزینه های برگزاری آن را کاهش داد.

مدیر موسسه بین المللی الف در ادامه افزود: امید است این رویداد مهم همه ساله در شهر اولین ها برگزار شده و برای آیندگان به میراث بماند.

بیگ نژاد  در پایان خاطر نشان کرد: علاوه بر اهدای جوایز به آثار منتخب این جشنواره،  ۲ جایزه ویژه نیز برای بهترین نقد و بهترین گزارش از آثار این دوره از جشنواره اهدا می شود.

نادر برهانی مرند، دبیر جشنواره بین‌المللی تئاتر الف نیز در این نشست اظهار کرد: از زمانی که تصمیم کلان در کشور ما گرفته شد تا حوزه خصوصی در حوزه فرهنگ و هنر فعال شود شتاب زدگی هایی صورت گرفت که بدون قوانین مصرع که تبعات آن را اینک شاهد هستیم.

دبیر جشنواره بین المللی تئاتر الف ابراز کرد: دولت بیشتر از اینکه حامی بخش خصوصی در کارهای فرهنگی باشد این حوزه را رقیبی بیش برای خود نمی داند، باید بخش خصوصی کنش گر باشد و به یک فضای سازنده تر تبدیل شود.

وی ابراز کرد: یکی دیگر از معظلات این بخش این است که مطالبات تولید گران به اندازه و منصافه نیست، از سوی دیگر بخش خصوصی را صرفا یک هزینه کننده می دانند.
دبیر این جشنواره در بخش دیگری از سخنان خودر در خصوص بخش های این جشنواره توضیح داد: برای بخش جنبی این جشنواره نیز برنامه های متنوعی مانند ورک شاپ های بین المللی تدارک دیده شده که در صورت تائید شورای سیاست گزاری جشنواره و حمایت های معنوی نهادهای دولتی، اجرا می شود.

برهانی مرند، با اشاره به اینکه تلاش می شود در دوره های بعدی آثاری به این جشنواره راه یابد که صرفا برای این جشنواره تولید شده باشد، اذعان داشت: در این دوره نیز مانند دوره اول به علت محدودیت زمانی ناگزیر به استفاده از آثار شرکت کننده در سایر جشنواره ها هستیم و علاقه‌مندان برای حضور در آن باید علاوه بر تکمیل فرم مخصوص آثار خود را در سایت alefsite.com بارگذاری کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در رابطه با آثار دریافتی توضیح داد: تاکنون ۱۱۰ اثر داخلی در قالب نمایش نامه و نمایش صحنه ای به این جشنواره ارسال شده و علاقه مندان زیادی از کشورهای خارجی به ویژه حوزه قفقاز متقاضی شرکت در این جشنواره شده اند.

برهانی مرند در پایان خاطر نشان کرد: مهلت ارسال آثار در بخش نمایش های صحنه ای تا ۱۵ آبان و زمان اعلام نتایج آن ۳۰ همان ماه تعیین شده و مهلت بارگزاری در بخش نمایشنامه نویسی نیز ۳۰ مهر است.

مهرداد خوشکار مقدم، مسئول کمیته اطلاع رسانی جشنواره تئاتر بین المللی الف نیز در این مراسم اظهار کرد: نبود آمفی تئاتر های مناسب مشکل اصلی هنرمندان تبریز است که حل این مسئله نیازمند همت جمعی هنرمندان و مسئولان است.
وی ادامه داد:این جشنواره  سال گذشته برای اولین بار توسط بخش خصوصی برگزار شد و امسال دومین مرحله این رویداد را نیز شاهد خواهیم بود.

مسئول کمیته اطلاع رسانی این جشنواره با بیان اینکه رویداد های فرهنگی به ویژه هنگامی که عنوان بین المللی به خود می گیرند همیشه دغدغه تدوام را با خود به دنبال دارد، گفت: در کشور ما تداوم این رویداد ها به یک چالش تبدیل شده است.

46

آخرین وضعیت آیت‌الله امینی از زبان سرپرست دانشگاه علوم پزشکی قم

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قم، محمد رضا قدیر سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان قم و پزشک معالج آیت الله امینی، اظهار داشت: آیت الله امینی در بیمارستان شهید بهشتی قم بستری است و روند درمانی ایشان خوب پیش رفته و اقدام های تشخیصی درمانی نیز بر روی وی انجام شده است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: آیت الله امینی با مشکل اولیه‌ای  مراجعه  کرده‌بودند، آن موضوع اولیه کنترل و تمامی کارهای تشخیصی و وضعیت داخلی تثبیت شده‌است و آزمایش‌ها نیز رو به نرمال شدن است و امروز نیز کار درمانی بر روی ایشان انجام شد که موفقیت آمیز بود. 

عیادت استاندار قم از آیت الله امینی 

استاندار قم‌ و حجه الاسلام والمسلمین نمازی مشاور وزیر کشور نیز عصر روز گذشته با حضور در بیمارستان از آیت‌الله امینی، عیادت کردند.و جویای روند درمانی ایشان شدند و سلامتی و بهبود کامل آیت‌الله امینی را از درگاه خداوند متعال مسألت نمودند.

 آیت‌الله ابراهیم امینی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، از روز جمعه گذشته در بیمارستان شهید بهشتی قم به دلیل بیماری گوارشی  بستری شده است.

46

تأکید استاندار بر نقش‌آفرینی دانشگاه‌ها در تبیین راهکارهای علمی توسعه قم

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قم، بهرام سرمست در نشستی با رئیس دانشگاه پیام نور استان، ایجاد دفتر ارتباط استانداری با دانشگاه‌ها در مسیر مشارکت نهادهای علمی و پژوهشی استان در توسعه قم را راهگشا دانست .

استاندار قم گفت: انتظار از اساتید، پژوهشگران و هیات علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی این است که در مسیر تهیه بسته‌های عملیاتی کارگشا پیشگام باشند.

سرمست همچنین به نقش دانشگاه پیام نور در فضای آموزشی قم اشاره کرد و ادامه داد: اراده مدیریت استان بر حمایت و توسعه دانشگاه‌هاست.

46

بانک جهانی خبر داد: نرخ تورم پاکستان در حال افزایش

بانک جهانی معتقد است اقتصاد پاکستان در سال آینده شمسی همچنان با تورم چشمگیری همراه خواهد بود.

چالش‌هایی که بانک جهانی برای آینده اقتصاد پاکستان پیش بینی کرده عبارتند از افزایش رکود و تورم در صورت تداوم محدودیت واردات نفت، تداوم کاهش ارزش پول ملی، افزایش هزینه‌های دولت و محدودتر شدن توان بانک‌ها در تسهیل فعالیت‌های اقتصادی است.

دو روز قبل نیز «رضا باقر» رئیس کل بانک مرکزی پاکستان از احتمال موج بی سابقه گرانی و افرایش قیمت حامل‌های انرژی در این کشور خبر داده بود.

گفتنی است اعضای دولت پاکستان به ریاست عمران خان دیروز در اسلام آباد به منظور رفع مشکلات اقتصادی تشکیل جلسه دادند.

۲۲۶۲۲۶

ظریف: اروپا از اجرای تعهداتش در برجام ناتوان است

«محمدجواد ظریف» در چهاردهمین نشست کمیسیون مشترک جمهوری اسلامی ایران و آفریقای جنوبی افزود: دو کشور در بسیاری از موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله در مورد مسئله فلسطین، حقوق بشر، ضرورت بازنگری در ساختار سازمان ملل و شورای امنیت، مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی، استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای و همکاری‌های جنوب – جنوب و همکاری در سازمان‌های بین‌المللی و تلاش‌های ارزشمند دو کشور برای صلح و ثبات جهانی دیدگاههای مشترکی دارند.

وی اظهار امیدواری کرد: با حضور فعال بخش‌های دولتی و خصوصی، روابط اقتصادی و تجاری، فنی و علمی میان دو کشور تقویت شده و دستارودهای خوبی در جهت توسعه روابط محقق شود.

وزیر امور خارجه با اشاره به مذاکرات پیچیده و حساس هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵، خروج آمریکا از این توافق را نقض صریح قعطنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و برخلاف خواست و اراده تمامی اعضای ملل متحد دانست که نظام عدم اشاعه و دیپلماسی چندجانبه را تضعیف کرده است.

ظریف با تشریح پایبندی ایران به تعهدات خود وفق برجام تا یک سال پس از خروج آمریکا از برجام و فرصت دادن به اروپا برای عمل به تعهدات خود برای جبران این خروج اظهار داشت: متاسفانه شاهد اقدام موثری نبودیم و اروپا نشان داد از اجرای تعهداتش ناتوان است. از این‌رو، صبر راهبردی ایران به پایان رسید و دقیقا بر اساس مفاد برجام و با استناد به بند ۲۶ و ۳۶ آن اجرای بخشی از تعهدات خود را در سه گام به صورت کاملا قانونی متوقف کرد.

 رئیس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: در صورت عدم بازگشت توازن به اجرای تعهدات از سوی طرف ها، سایر اقدامات لازم در گام‌های بعدی نیز محقق خواهد شد.

وی در این نشست دیدگاه جمهوری اسلامی ایران در خصوص امنیت منطقه خلیج فارس و طرح پیشنهادی رئیس‌جمهور موسوم به پویش صلح هرمز و دعوت رئیس‌جمهور از کشورهای منطقه برای پیوستن به ائتلاف امید را تشریح کرد.

«نالدی پاندور» وزیر روابط و همکاری‌های بین‌المللی آفریقای جنوبی نیز با یادآوری حمایت‌های ارزشمند و قابل تقدیر ایران از مبارزات مردم آفریقای جنوبی در مقابله با رژیم آپارتاید، دیدگاه کشورش در خصوص مخالفت با یکجانبه‌گرایی، به رسمیت شناختن حق کشورها در استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای، مخالفت با تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران و همچنین استمرار همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های مختلف اقتصادی، علمی و انرژی‌های تجدیدپذیر را مورد تاکید قرار داد.

طرفین در این نشست بر ضرورت استمرار همکاری‌ها در چارچوب جنبش عدم تعهد، مبارزه با تروریسم و خشونت‌گرایی و ادامه رایزنی‌ها و تلاش‌های دیپلماتیک برای ثبات و صلح جهانی تاکید کردند.

لازم به ذکر است که در دیدار وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و آفریقای جنوبی در حاشیه چهاردهمین دور کمیسیون مشترک دوکشور روابط دوجانبه  و دیدگاه های مشترک دو کشور نیز در بسیاری از موضوعات منطقه ای و بین المللی از جمله در مورد مسئله فلسطین، حقوق بشر، ضرورت بازنگری در ساختار سازمان ملل و شورای امنیت، مبارزه با تروریسم و افراط گرایی، استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای و همکاری های جنوب-جنوب و همکاری در سازمان های بین المللی و تلاش های ارزشمند دو کشور برای صلح و ثبات جهانی مورد تبادل نظر  قرار گرفت.

310311

واکنش دوباره ترامپ به انتقادها درباره راهبرد آمریکا در سوریه

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا روز چهارشنبه تلاش کرد انتقادهای مطرح‌شده از راهبرد دولتش در سوریه را کم‌اهمیت جلوه دهد. 

به نوشته رویترز، ترامپ که در کاخ سفید با خبرنگاران صحبت می‌کرد گفت که اعمال تحریم علیه ترکیه بهتر از جنگیدن در منطقه است. 

ترامپ همچنین درباره عملیات ترکیه در شمال سوریه گفته که این مسئله «مشکل ما نیست»، بلکه مسئله‌ای بین ترکیه و سوریه است. 

او گفت: «سربازان ما در معرض آسیب نیستند و نباید هم باشند، چون دو کشور دارند بر سر سرزمین با هم می‌جنگند و این ارتباطی به ما ندارد. کردها الان ایمن‌تر هستند، همان‌طور که گفتم آنها فرشته نیستند. باید به عقب برگشت و مسئله را بررسی کرد؛ اما آنها برای ما جنگیدند، ما پول زیادی دادیم تا آنها با ما بجنگند و اشکالی ندارد. عملکردشان وقتی با ما جنگیدند خوب بود و وقتی با ما نجنگیدند عملکردشان خوب نبود.»

ترامپ در ادامه مدعی شد که حدود ۱۸ ماه پیش اجازه نداده آمریکایی‌ها در کنار کُردها علیه عراق بجنگند. او گفت: «یک سال و نیم پیش اجازه ندادم آمریکایی‌ها در کنار کردها علیه عراق بجنگند. گفتم یک دقیقه صبر کنید. این کشور در اقدامی احمقانه ثروت‌هایش را برای جنگیدن برای عراق و در اطراف این کشور خرج کرده است. هیچ‌کس نمی‌داند چطور این پول‌ها را خرج کردند، ولی آنها تا به حال ۸ تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه کرده‌اند. گفتم حالا هم باید باز هزینه کنیم با کردها علیه عراق بجنگیم. گفتم، نه، ممنونم.»

رئیس‌جمهور آمریکا گفت که وضعیت را در مرز ترکیه و سوریه برای آمریکا از لحاظ راهبردی «عالی» می‌داند. او گفت: «من وضعیت را در مرز ترکیه با سوریه برای آمریکا از لحاظ راهبردی، عالی می‌بینم. سربازها ما از آنجا خارج شده‌اند، سربازهایمان کاملاً ایمن هستند، سوریه دارد از کُردها محافظت می‌کند و این مسئله خوبی است. همه بازیگرها هم از داعش متنفرند. همه در این باره صحبت می‌کنند: سوریه، بیشتر از ما، روسیه، بیشتر از ما. ما برای مبارزه با داعش در آنجا بودیم، آنها هم برای مبارزه با داعش در آنجا بوده‌اند؛ می‌توانند اوضاع را پیش ببرند و باید هم پیش ببرند. آنها می‌توانند در جنگ‌های خودشان و در سرزمین‌های خودشان مبارزه کنند.»

310311

آموزش عکاسی به علاقه‌مندان، در پیاده‌روی اربعین

رسول اولیازاده عکاس پیشکسوت یکی از هنرمندانی است که در «موکب هنر» قرارگاه فرهنگی هنری مردمی اربعین در مرزهای ایران و عراق حضور دارد. او که در مرز خسروی ساکن است، درباره فعالیت‌هایش در موکب‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران عنوان کرد: در موکب هنر هنرمندان بومی از قصر شیرین و شهرهای اطراف نیز حضور دارند و، چون عمدتاً دانش‌آموز هستند، بعدازظهرها در موکب حاضر می‌شوند و امکاناتی در اختیارشان گذاشته می‌شود تا تجربیاتی در زمینه خلق آثار هنری با موضوع اربعین حسینی کسب کنند. من و هنرمندان دیگر هم در این موکب حضور داریم تا این هنرجوها را در حد توان راهنمایی کنیم. 

اولیازاده تصریح کرد: بیشتر فعالیت من در موکب هنر، عکاسی از فعالیت‌های هنری در حال اجرا در زمینه‌های مختلف مانند نقاشی، گرافیک، خوشنویسی و… است و در کنار آن، آموزش‌هایی در زمینه عکاسی به علاقه‌مندان ارائه می‌کنم. عمده کار من پس از این آغاز می‌شود و با حضور در کشور عراق، از گردهمایی بزرگ راهپیمایان اربعین حسینی عکاسی می‌کنم تا شکوه این اجتماع عظیم برای همیشه در تاریخ تشیع ثبت شود. 

جوراب باعث حذف تیم گل‌محمدی شد؟!

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ در جریان رقابت های جام حذفی امروز تیم نفت مسجدسلیمان که در لیگ برتر هم شهرخودرو را متوقف کرده بود، مقابل این تیم در مشهد به برتری ١-٠ رسید و به دور بعد صعود کرد. این بازی اما با حواشی زیادی برگزار شد. 

قرار بود تیم‌های شهرخودرو و نفت مسجدسلیمان  در مرحله یک هشتم نهایی جام حذفی از ساعت ۱۶:۲۰ در ورزشگاه امام رضا (ع) آغاز شود، اما این دیدار به علت همرنگ بودن جوراب دو تیم با تاخیر آغاز شد.

همین تاخیر به وجود آمده در بازی باعث شد بعد از پایان رقابت، یحیی گل محمدی حسابی در کنفرانس خبری خودش به نحوه برگزاری مسابقه اعتراض داشته باشد و به نوعی اعلام کند چنین اتفاقی روی باخت تیمش تاثیر داشته.

یحیی بعد از بازی در رابطه با این اتفاق عجیب گفت: این اتفاقات عجیب در فوتبال ایران رخ می‌دهد. نمی‌دانم چه باید بگویم، گفتند گویا به خاطر جوراب این بازی با تاخیر آغاز شد که خب طبیعتا در کار ما هم اخلال ایجاد کرد.

43257