صعود تیم کوهنوردی به قله کول جنو اشترانکوه ازنا

به گزارش خبرآنلاین و به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد اکسین: احسان پیراسته فر سرپرست توضیحاتی را در این خصوص عنوان کردند، تیم کوهنوردی اکسین پس بررسی تجهیزات فنی و بعد از بستن کوله های خود حرکت خود را آغاز در کنار رودخانه آغاز کردیم و پس از گذشت شش ساعت کوهنوردی در طبیعت بسیار زیبای روستای کمندان به جانپناه کامران سلیمانی در ارتفاع ۳۰۲۸ متری رسیدیم.
در ادامه شب را در پناهگاه سپری کرده و صبح روز بعد همزمان با طلوع آفتاب و بررسی وضعیت جوی با عبور از دره های مهیب پر از برف و گذر از ۲ دهلیز بهمن خیز با احتیاط کامل و رعایت اصول ایمنی پس از گذشت چهار ساعت کوهنوردی در شرایط جوی که بعضاً وزش باد به بیش از ۷۰ کیلومتر در ساعت می رسید و تیم را مجبور به فرود می کرد، به زیر تیغه ها رسیدیم. 
اشترانکوه یکی از چین خوردگی های عظیم ایران با قلل سر به فلک کشیده و بیشماری میباشد که از گردنه سراوند در شرق درود آغاز شده و با خط الراسی پر فرازو نشیب از فراز قللی با ارتفاع بیش از ۴۰۰۰ متر و یخچالهای دایمی پر شیب به کل جنو و دره دایی ختم میشود . قلل اشترانکوه بسیار صعب العبور بوده و در عین زیبایی محسور کننده بسیار پر مخاطره میباشند . ریزش بهمن حتی در فصل بهار هم کوهنوردان را تهدید میکند و تا کنون قربانیان زیادی در این منطقه گرفته است. مسیر های بهمن گیر در تابستان عمدتا به شن اسکی های پر شیبی تبدیل میشوند که در جای خود با خطر ریزش سنگ و سقوط همراهند .
بلند ترین قله این مجموعه بی نظیر سن بران و فنی ترین آن کول جنو میباشد . کل یا کول در زبان محلی به مناطق غیر قابل عبور اطلاق میشود و از این نظر اسمی برازنده بسیاری از قلل اشترانکوه است .

46

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *