ارائه مقاله و سخنرانی کتابدار گیلانی در نخستین کنگره ملی قزلباشان ایران و آناتولی

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان، نخستین کنگره ملی قزلباشان ایران و آناتولی در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه 6 و 7 مرداد ماه در دانشگاه محقق اردبیلی اردبیل برگزار شد.
در مراسم آغاز بکار این کنگره که با حضور جمعی از اساتید برجسته و دانشجویان رشته تاریخ ایران و اسلام و نیز مسئولین استان اردبیل حضور داشتند،«یعسوب اصغری» رئیس دفتر توسعه فرهنگی آذربایجان دانشگاه محقق اردبیلی و دبیر این کنگره گفت: پدیده قزلباش‌ها زائیده صفویه در ایران است که بخشی از تاریخ ایران محسوب می‌‎شوند.
وی با یادآوری اهمیت قزلباش‌ها در تاریخ ایران و آذربایجان، تصریح کرد: دفتر توسعه فرهنگی آذربایجان و دانشگاه محقق اردبیلی کنگره را در چهار محور قزلباشان و هویت، قزلباشان و صفویه، قزلباشان و عثمانی و قزلباشان در پس از سقوط حکومت صفویه برگزار می‌کند که هر کدام زیر مجموعه‌های خود را دارند.
دکتر «حبیب ابراهیم‌پور» رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه محقق اردبیلی نیز گفت: شاه اسماعیل پس از تاجگذاری توانست یک دولت و ملت قوی تشکیل دهد که پیش از آن سابقه نداشت.
وی با بیان این‌که در زمان حکومت صفویه ساختار خدا، شاه و بنده به ساختار خدا، امام عصر، شاه و بنده تغییر یافت، گفت: این ساختار پس از حکومت صفویه هم ادامه دارد.
پروفسور محمد نریمانی قائم مقام رییس دانشگاه محقق اردبیلی در این کنگره با بیان اینکه شیوخ طریقت صفوی به مرور از اردبیل به ایران و سوریه بسط داده شد،گفت: قزلباش ها کلاه 12 ترکی را ابداع کردند که جریان حاکم در صفویه هم از آن استفاده کردند و به واسطه این کلاه به قزلباش معروف شدند.
پروفسور حسین میرجعفری استاد برجسته دانشگاه اصفهان و صفویه پژوه، نیز با بیان اینکه اردبیل جایگاه واقعی برگزاری کنگره های صفویه است، گفت: جایگاه واقعی صفویه در اردبیل باید بصورت ویژه برای جهانیان روشن شود.
وی با بیان اینکه مسئولین دانشگاه های اردبیل باید کتابخانه دانشگاه های خود را به کتب صفویه شناسی تجهیز کنند، افزود: با راه اندازی مرکز مطالعات صفویه در دانشگاه محقق اردبیلی و اختصاص بودجه کافی به این مرکز، باید بصورت تخصصی روی سلسله صفویه پژوهش کرد.
رباب عزیزخوانی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان اردبیل نیز با بیان اینکه نیاز به صفویه شناسی در میان عموم مردم وجود دارد، گفت: باید به فکر سواد اطلاعاتی مردم باشیم و در این زمینه گام های اساسی برداریم.
وی با بیان اینکه ادبیات شفاهی در مورد صفویان در اردبیل وجود دارد، افزود: ما باید نسبت به سلسله صفویه بیشتر کار کنیم؛ چراکه اردبیل مهد سلسله صفویه می باشد.
در این کنگره همچنین وحید فرحی دیگه سرا کتابدار کتابخانه عمومی آزادگان لیسار شهرستان تالش ضمن ارائه مقاله خود به ایراد سخنرانی پرداخت.
این کتابدار گیلانی که با دو مقاله علمی تاریخی خود با عنوان: تاثیر قزلباشان آناتولی بر روابط شاه اسماعیل صفوی و علاالدوله ذولقدر و نقش و جایگاه خاندان قزلباش ذوالقدر در ایالت فارس در دوره صفوی در این کنگره حضور داشت و در مورد نقش خاندان قزلباش ذوالقدر در دوران امارت ایشان بر ایالت فارس به ایراد سخنرانی پرداخت.
وحید فرحی دانشجوی دکتری تاریخ از دانشگاه خوارزمی تهران است و پیش از این نیز دارای مقالاتی در سطح علمی و پژوهشی و همچنین دارای سابقه همکاری در تصحیح و مقابله نسخ خطی تاریخی با اساتید برجسته دانشگاه تهران می باشند.
گفتنی است مقالات ارائه شده در این کنگره در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و همچنین پایگاه تخصصی سیویلیکا (civilica)منتشر خواهد شد.

 

۴۸

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *