گوترش با مقام‌های عراق در بغداد دیدار کرد

به گزارش الفرات نیوز، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل در سفر به بغداد با «فواد معصوم» رئیس جمهور عراق و «سلیم الجبوری» رئیس پارلمان این کشور دیدار کرد.

فواد معصوم در این دیدار تاکید کرد: عراق نسبت به حفاظت از شهروندان، بازسازی مناطق آزادشده، بازگرداندن آوارگان، آشتی اجتماعی و آمادگی برای برگزاری انتخابات آینده اهتمام می ورزد و تمایل دارد که نقش راهبردی و متمایز خود را در برقراری ثبات و شکوفایی منطقه ایفا کند. همچنین موقعیت جغرافیایی عراق نیز نیازمند تقویت روابط دوستی و همکاری سازنده با تمام همسایگانش بدون استثنا است.

از سوی دیگر گوترش نیز گفت: سفر من به عراق برای ابراز همبستگی با مردم عراق است که به نیابت از جهان وارد جنگ علیه تروریسم شده اند. از وحدت ملی و پیروزی های نظامی بر داعش تمجید می کنم. عراق حتما به سوی ایفای نقش اساسی خود در برقراری صلح و ثبات و پیشرفت در منطقه حرکت می کند.

در ادامه الجبوری رئیس پارلمان عراق نیز در دیدار با گوترش تاکید کرد: از دوستانی که با ما همراهی کردند و در رأس آنها ائتلاف بین المللی و کشورهای دوست تشکر می کنیم. امیدواریم سازمان ملل بیش از پیش از عراق حمایت انسانی کند. ما با مداخله خارجی و حضور نظامی هر کشوری در سرزمین خود بدون هماهنگی با دولت عراق مخالفیم و آن را تجاوز به حاکمیت عراق می دانیم. فرصت حل و فصل تاریخی فرا رسیده است و عراقی ها با نشست دور یک میز باید درباره دوران پساداعش رایزنی کنند.

گوترش پیشتر نیز با العبادی نخست وزیر عراق دیدار و گفتگو کرده بود.

52311

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *