ادامه راه کریس در یورو 2016 /پرتغال ببازد،کریس خداحافظی می‌کند؟

در يورو 2016، برخي تيم‌ها حول يك ستاره مي‌چرخيدند؛ ولز با گرت بيل، اسلواكي با مارك همشيك و البته پرتغال با كريستيانو رونالدو اما لحظه‌اي به اين بينديشيد كه پرتغال بتواند به چيزي بيش از اين دست يابد، به چيزي فراتر از يك تيم و يك ستاره!

يكي از نكات جالب جام پانزدهم، صعود پرتغال تنها با 3 تساوي از آسان‌ترين گروه مرحله گروهي بود. زماني كه آنها در يك‌هشتم به كرواسي خوردند بدبين‌ترين هوادار كرواسي هم فكرش را نمي‌كرد كه تيم آماده و قدرتمند كشورش در مصاف با سلسائوي اروپا، شكست خورده و از دور رقابت‌ها حذف شود اما فوتبال باز هم غيرقابل پيش‌بيني بودنش را اثبات كرد و كريستيانو رونالدو در يك حركت انفجاري، از اين سو تا آن سوي زمين را در چند ثانيه طي كرد و موجبات گلزني كوارشما را فراهم كرد تا با گلزني اين بازيكن، شاگردان فرناندو سانتوس به مرحله يك‌چهارم نهايي يورو 2016 صعود كنند.

پيروزي مهم‌تر از همه ‌چيز
پرتغالي‌ها همان‌طور كه ناني پس از بازي با كرواسي گفت توانايي ارائه يك بازي زيبا را دارند اما بين بازي زيبا و كسب پيروزي، تنها به پيروزي و صعود فكر مي‌كنند. په‌په، مدافع اين تيم، حتي پيش از بازي با كرواسي در مصاحبه‌اي گفته بود: «ما مي‌دانيم چگونه بازي را بكشيم تا بازيكناني همچون مودريچ و راكيتيچ توانايي خلق موقعيت را نداشته باشند.»

فرناندو سانتوس نيز پس از كسب پيروزي برابر كرواسي گفت: «من به شاگردانم گفته‌ام كه ما بازي را به صورت زيبا يا زشت آناليز نمي‌كنيم. چيزي براي ما به عنوان بد يا خوب وجود ندارد. پرتغال براي ارائه بازي زيبا به يورو نيامده، براي كسب پيروزي و قهرماني وارد فرانسه شده و براي كسب آن طبق سبك خود تلاش مي‌كند.»

همه اينها اثباتي بر اين است كه سلسائوي اروپا، اگرچه خوب و چشم‌نواز بازي نمي‌كند اما راه و سبك پيروزي و صعود را به خوبي بلد است.

يكي براي همه، همه براي يكي
پرتغالي‌ها با سبك و سياقي جديد در اين رقابت‌ها حاضر شده‌اند و صعود آنها كاملاً به سود كريستيانو رونالدو است. در اين سيستم، تك اميد سلسائو، درخشش رونالدو است كه تمامي اين درخشش‌ها، به نزديك شدن كريس به يك افتخار ملي و البته كسب توپ طلا كمك شاياني مي‌كند. اكنون 12 سال از اشك‌هاي كريس در فينال يورو 2004 و شكست مقابل يونان مي‌گذرد. CR7 در تمامي بازي‌هاي پرتغال بازيكني بي‌تاب براي گلزني نشان داده كه اگر منصفانه سخن بگوييم، درخشش دروازه‌بانان رقيب در عدم گلزني‌اش در چند ديدار بسيار تأثيرگذار بود.

پرتغال در مرحله يك‌چهارم بايد امروز به مصاف لهستان برود كه در صورت كسب پيروزي در اين ديدار، يك گام ديگر به كسب افتخار در يورو 2016 نزديك مي‌شود. هرچند رونالدو در سال 2012 نيز تا نيمه‌نهايي با پرتغال صعود كرد اما در ضيافت پنالتي‌ها بازي را به ماتادورها واگذار كرد. ديداري كه البته كريس در ميان تعجب همگان پشت ضربات پنالتي قرار نگرفت. اكنون اين فرصت براي ستاره رئال‌مادريد فراهم شده تا با كسب يك افتخار ملي، چندين پله از رقيب هميشگي‌اش مسي پيش بيفتد.

پيروي از مسي
البته يك سناريوي ديگر، ناكامي كريس و پرتغال در يورو 2016 است كه در اين صورت شايد بهترين گزينه پيش ‌روي كريس، پيروي از ليونل مسي باشد. خداحافظي مسي از بازي‌هاي ملي در چند روز گذشته در صدر اخبار ورزشي قرار داشته. تصميمي كه پس از ناكامي در رقابت‌هاي كوپا آمه‌ريكا از سوي ستاره بارسلونا گرفته شد. شايد اگر پرتغال نيز نتواند به موفقيتي در جام پانزدهم دست يابد، بهتر باشد رونالدو نيز همانند ليو به حضورش در بازي‌هاي ملي خاتمه دهد تا ديگر حرف و حديثي در مورد ناكامي‌هاي او با تيم ملي‌اش به ميان نيايد.

 

251 41

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *